Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zeydi'nin davranışının ardındaki sebep

21 Aralık 2008 / 18:57
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, yapılan soruşturmaların ardından Bush'a ayakkabı fırlatılması olayının arkasında "onlarca Iraklıyı doğrayan bir adamın" olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Bağdat'ta gazetecilere konuşan Maliki, ayakkabıyı fırlatan gazeteci Muntazar Zeydi için "Eğer Zeydi suçlu bulunursa mahkemenin kararına itiraz etmeyeceğiz" dedi.

Öte yandan Sunday Times gazetesi, Muntazar Zeydi'nin, Kuran'ı hedef tahtası gibi kullanarak atış talimi yapan Amerikalı askerlerden çok etkilendiğini yazdı. El Bağdadiye televizyonunun 28 yaşındaki muhabirin ailesi ile görüşen gazete, Zeydi'nin Mayıs ayında ortaya çıkan skandalı takip etmek üzere Rıdvaniye'ye gönderildiğini kaydetti.

Zeydi'nin ağabeyi Uday, kardeşinin sürekli olarak bu olaydan bahsettiğini aktardı. Uday, bu görevinin gazetecilik kariyerinde "radikalleşmesine" yol açan olaylardan biri olduğunu belirtti. Uday, "Savaş, Muntazar'ın psikolojisini değiştirdi. Gördüğü korkunç manzaraların, trajedilerin sonucunda da basın toplantısındaki sahneyle karşılaştık" dedi.

Televizyon kanalında çalıştığı 3 yıl boyunca kardeşinin birçok korkunç ve acıklı sahneyle karşılaştığını belirten Uday, ancak kardeşini en çok etkileyen olayın ise Mahmudiyeli Abir adındaki kızın hikayesi olduğunu söyledi.

2006 yılında beş Amerikan askeri, Mahmudiye'de Abir Canabi adlı 14 yaşındaki kıza tecavüz etmişlerdi. Aynı zamanda kızın annesini, babasını ve 7 yaşındaki kız kardeşini öldürmüşlerdi. Askerlerden üçü ömür boyu hapse mahkum edilirken, biri ise 27 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ordudan ayrılan beşinci asker ise önümüzdeki ay Amerika'da bir sivil mahkemede yargılanacak.

Bağdat'ın güneyinde 9 çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olan Zeydi, ailesi öldükten sonra birçok yerde çalışmış. Son olarak da Kahire merkezli El Bağdadiye kanalında çalışmaya başlamış. Bağdat'ta küçük bir apartman dairesinde yaşayan Zeydi, haberlerini de buradaki antika bir bilgisayardan geçiyordu.

Uday, olayın ardından Maliki'nin korumalarından birinden telefon aldığını ve korumanın Zeydi'ye zarar verdiği için kendisini suçlu hissettiğini söylediğini ekledi. Gazeteciler, Zeydi'nin tutuklanmasının ardından yan odadan dayak seslerinin geldiğini bildirmişlerdi.

Olayın ardından Arap dünyasında bir kahraman haline gelen Zeydi'nin, 15 yıla kadar hapisle cezalandırılma ihtimali bulunuyor. Zeydi, Yeşil bölge'de bir hapishanede tutuluyor.


CİHAN
Kaynak:
Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri