Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Çapkınlık İslam'a göre namussuzluktur'

25.11.2010 11:53
"İslam'a göre kadın ve erkek eşit derecede iffetlerini korumak, zina yapmamak, karşı cinse kötü gözle bakmamak mecburiyetindedirler." diyen Hayrettin Karaman, "Zina İslam'a göre namussuzluktur, ahlaksızlıktır, günahkârlıktır, fasıklıktır." dedi

Hayrettin Karaman'ın yazısı

Müslüman, kadınına şiddet uygulayamaz
Yapılan sosyal araştırmalar bütün dünyada erkeklerin kadınlara şiddet uyguladıklarını gösteriyor. Ülkemizde bunun oranı üç kadında bir kadın imiş; yani üç kadından biri, erkeklerden çeşitli şekillerde şiddet görüyormuş.

Kadına fiske vurmamış, kadınlara iyi davranılmasını istemiş, 'kadınlarını dövenler iyileriniz değildir' demiş, "Onlar size Allah'ın emanetleridir, kadınlara iyi davranın, onlarla ilgili olarak Allah'tan korkun" buyurmuş bir Peygamber'in ümmeti olan Müslümanlar için bu oran "korkunçtur" ve "utanç vericidir".

Evine kocasının istemediği kimseleri alan, namusuna leke süren kadınların bile -başka türlü yola gelmemeleri halinde- vücutlarında iz bırakmayacak şekilde cezalandırılmalarına izin veren bir dinin mensupları, yemek tuzlu oldu, suyum gecikti -meşru da olsa- bir talepte bulundu diye (sudan bahanelerle) kadına söven, onu döven, yüzüne gözüne vuran, vücudunu morartan... kimseler günah işlemekte, Allah ve Resulü'ne itaatsizlik etmektedirler.

Namus cinayetlerine gelelim.

Namusa sürülecek lekenin en ileri boyutta olanı kocanın, karısını bir başka erkekle zina ederken yakalamasıdır. Bunu bir sahâbî Peygamberimiz'e (s.a.) soruyor; "öldürsem beni kısas ediyorsunuz, dokunmasam tahammül edemem, ne yapacağım?" diyor. Bunun üzerine mülâane ayeti geliyor. Bu ayete göre karısına zina isnad eden ama bunu yeterli şahitlerle veya itiraf ile ispat edemeyen koca mahkemeye müracaat ediyor, hakim, "yalan söylüyorsam üzerime... laneti olsun" mealinde bir yemini taraflara beşer kere yaptırıyor, yemin sonunda eşleri ayırıyor.

Şu duruma göre İslam'da hukuk hakimiyeti var, herkes bizzat ihkak-ı hak edemiyor, hem hakim, hem de infaz memuru olamıyor. Uygulamaya bakınca ne görüyoruz? Bırakın zina halinde yakalamayı bir şüphe (bazen iftira) üzerine bile anlamadan dinlemeden çeşitli şiddetler, işkenceler ve cinayetler...

Bir başka sakatlık da namusun, iffetin yalnızca kadın üzerinden değerlendirilmesidir.

Yazının devamı için tıklayınız>>>

Bu haber toplam 3308 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri