Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zorlu Enerjiye 7 Milyar Dolar Yatıracak

19 Haziran 2008 / 08:42
Grup, toplam 7 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor
Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, Zorlu Enerji'nin önümüzdeki 5 yıl içinde yenilenebilir enerji yatırımları ile büyümeye devam edeceğini söyledi. Zorlu Enerji Grubu'nun 15. yılı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Bursa, Grup'un bugün toplamda 420 megavat kurulu güç kapasiteli 7 santrali bulunduğunu belirterek, "Kuruluşlarımıza ve Türkiye'nin önde gelen sanayi ve ticari kuruluşlarına elektrik ve buhar sağlayan bu santrallerde, 2007'de 2,5 milyar kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirildi" dedi.

YATIRIMLARA AĞIRLIK VERECEĞİZ

Dünyada ve Türkiye'de enerji darboğazına doğru hızlı bir seyir olduğunu belirten Bursa, "Grup olarak biz de yatırımlarımızda enerji kaynaklarımızı çeşitlendirecek, çevreyle uyumlu, karbon emisyonunu sıfıra indiren yenilenebilir enerji projeleri ile daha temiz ve gelişmiş hidrokarbon prosesleriyle ilgili yatırımlara ağılık vereceğiz" dedi.


HEM EKONOMİK HEM ÇEVRECİ

Zorlu Enerji'nin önümüzdeki 5 yıl içinde yenilenebilir enerji yatırımları ile büyümeye devam edeceğini ve toplam kurulu gücünü 4 bin 200 megavata çıkarmayı hedeflediğini belirten Bursa, "Yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızla ülke ekonomisine katkı sağlarken çevrenin korunması konusunda sektöre öncü olmayı hedefliyoruz. Zorlu Enerji olarak 5 yılda 5-7 milyar dolar yatırım yapacağız" dedi.İsrail'de 4 santral projesi var


Moskova'da yapımı süren 340'ar megavatlık 2 doğal gaz santrali projesinin ilk fazlarını yılın son çeyreğinde üretime geçireceklerini belirten Bursa, "İsrail'de toplam bin 50 megavat gücünde 4 adet doğal gaz santral projesi üzerinde çalışmalar sürüyor. Bu yıl içinde ilk kazmayı vurmayı planlıyoruz. Pakistan'da devam eden 50 megavat kurulu güce sahip rüzgar enerji santralinin ilk fazı da yılın son aylarında üretime geçecek" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 926 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri