Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zorunlu eğitim 9 yıl olacak

25 Eylül 2008 / 11:01
Milli Eğitim Bakanlığı , 2009-2010 yılından itibaren, okul öncesinde pilot olarak ''zorunlu eğitime'' geçmeyi planlıyor.

MEB, okul öncesi alanda okullaşma oranları en yüksek 30 il belirleyerek, bu çerçevede hazırlık çalışması yapmaları talimatı verdi.


MEB Okulöncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi amacıyla çalışma başlattıklarını belirterek, okullaşma oranları en yüksek olan 30 il belirleyerek bu illere birer yazı gönderildiğini ifade etti. İnanlı, yazıda illerden 60-72 ay (ilköğretime başlama yaşından önceki yaş olan 6 yaş) yaş grubu çocukları için okul öncesi eğitiminin zorunlu tutulmasına yönelik hazırlık çalışması yapmalarının istendiğini söyledi.


İnanlı değerlendirme sonucuna göre uygun görülen illerde ''okul öncesinde zorunlu eğitime geçilmesi'' için pilot uygulama başlatılacağını bildiren İnanlı, uygulamaya 2009-2010 yılında geçmeyi hedeflediklerini dile getirdi.
Remzi İnanlı okul öncesi eğitimin zorunlu olmasına ilişkin pilot uygulama için kanun gerekmediğine de işaret etti.
Okul öncesinde sadece 6 yaş grubunda zorunlu eğitime geçilmesi durumunda, okul öncesi ve ilköğretimle birlikte zorunlu eğitim süresi toplam 9 yıla çıkmış olacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri