Adnan Zeki BIYIK / yazar

* 1970 Samsun Havza doğumlu..

*Havza İmam hatip Lisesi (7)

*AÖF Sosyal Bilimler (2)

*E.Ü ilahiyat Fakültesi (5 Yıl)

*D.İ.B Kayseri E.M Müftüler ve Vaizler İhtisası (2.5 yıl)

*A.Ü Türk Dili ve Edebiyatı (4 Yıl)

*Kayseri Belediye Konservatuarı (4 Yıl -TSM)

*S.Ü İslam Tarihi ve Sanatları Yüksek Lisans (3 Yıl -Dinî Mûsikî)

 

Müftü  Adnan Zeki Bıyık,

15 Yıl Ankara ve Kayseri'de Müezzinlik ve İmam-Hatiplik görevleri yaptı . Konservatuar yıllarında Viola sanatçısı ve Bestekâr Dr Mustafa UYAN’ dan mûsikî bilgisi ve repertuar dersleri alarak müzik bilgisini ilerletti. Ayrıca Neyzen Dr Hakkı TEKİN’den tefeyyüz etti. Ankara da görev yaptığı yıllarda Ankara Büyükşehir Belediyesi TSM ve THM korolarında korist olarak çalıştı. Kültür Bakanlığı Devlet Halk dansları Hocalarından Ulya TURGUT Hanım’dan Sahne estetiği ve diksiyon dersleri aldı. Kültür Bakanlığı THM sanatçısı Salih TURHAN’dan müzik alanında istifade etti. Kayseri’de İlahiyat eğitimi aldığı sıralarda Neveser Musiki Topluluğu ve Aydınlar Ocağı Türk Tasavvuf müziği Topluluklarını kurdu. Bu topluluklarla binlerce konserler verdi . Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı iki buçuk yıllık müftüler ve vaizler ihtisası eğitim merkezini bitirdi. Görevde yükselme sınavlarında başarılı olunca 2005 yılında Afyon Dinar Vaizi 2005 Ekiminde Hakkâri Çukurca Müftüsü olarak atandı.

2007 Yılında Konya’nın Tuzlukçu İlçesine müftü olarak atandı. Kendi ilçesinde 12 imamdan oluşan “Nasrettin Hoca Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunu oluşturdu, bu ekiple birçok konserler verdi. Konya Beyşehir’de ise “Eşrefoğlu Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğunu" kurdu ve şefliğini yaptı.

30 adet bestesi bulunan Bıyık'ın. “Yandır Beni” ve “Ya Vedûd” adlı iki albümü vardır. Yüksek Lisansını, Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İslam Tarihi ve Sanatları ABD’de Türk Din Mûsikîsi alanında tamamladı. Master tezi olarak yine Türkiye’de bir ilk olan “Günümüz Mûsikîşinas Din Adamları” adlı konu ile bilim uzmanı oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Eylül 2011'de Çorum Ortaköy İlçesine tayin edildi. Hititler’in başşehirliğini yapmış Ortaköy’ün Hitit Dönemindeki adı olan Şapinûva ismini taşıyan kurduğu “Şapinûva İmamları” adlı korosu ile Türk-İslam Kültürüne hizmete devam etmektedir. www.habername.com, Dini Haberler.com, Yayla Haber, Turkey Trıbune, Türkiye Manşet, Din Diyanet Net ,Cami Mûsikîsi Com, Yazete Com gibi Muhtelif haber ve sanat sitelerinde makaleler yazıp köşe yazarlığı yapmaktadır. Çeşitli konularda beşyüz civarında makalesi yayınlanmıştır. Yurt içi ve yurdışında yüzlerce konferans ve vaazlar vermiştir. Din hizmeti, kültür ve sanat faaliyetleri sebebiyle çeşitli resmi ve sivil toplum örgütlerince kendisine verilmiş yüzlerce ödülü bulunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 25. yılını çalışan Müftü  Bıyık, halen Kırklareli İl Müftü Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

"Atatürk ve Etrafındaki Müzisyen Din Adamları", "Yaşayan Mûsikîşinas Din Adamları", "Makalelerim", "Fetvalarım" adlı kitapları basılmaktadır. Evli ve 3 Çocuk babasıdır, Arapça, orta derecede İngilizce  bilir.

1 | 2 | 3 | 4 | 5   
Üye İşlemleri