Av. Fatih ÜNAL / YAZAR

1976 yılında Çanakkale-Bayramiç-Külcüler Köyünde doğdu. İlkokula Balıkesir Ece Amca ilkokulunda başladı, Edirne İstiklal İlkokulunda bitirdi. Ortaokul ve Liseyi Edirne İmam Hatip Lisesinde Okudu. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. Fakülte de okuduğu yıllarda Sivil hayatta Mamak İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Sevenleri Derneği Başkanlığı, İmam Hatip Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı, Fakülte içerisinde ise Sevkab ve Gökkuşağı gibi bir çok Kulüpte gençlik liderliği çalışmalarında bulundu.

Fakülteyi bitirdikten sonra 1 yıl Ankara Barosuna bağlı olarak Avukatlık stajı yaptı. 2001 yılında Ankara Barosu bünyesinde Serbest Avukat olarak göreve başladı.2002-2003 yılları arasında Personel Asteğmen rütbesi ile Sakarya Askerlik Şubesinde, askerlik vazifesini tamamladı.

2002 yılından itibaren Ak Parti Genel Merkez Gençlik Kolları bünyesinde siyasi çalışmalara başladı. Gençlik Kollarının ülke çapında kurulması ve kurumsallaşması çalışmalarında aktif rol aldı. Ankara’da Hakyol Vakfı Ankara Şubesi, Yeşilay Ankara Şubesi  gibi bir çok sivil toplum kuruluşunda çalışmalarda bulundu. 2005 – 2008 yılları arasında Ak Parti Gençlik Kolları Genel Sekreteri sıfatı ile Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

2008-2012 yılları arasında Ankara Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü(ASİLDER) Başkanlığı ve İstanbul Zinde Gençlik Kulübünün Bölge Sorumluluğu görevlerinde bulundu.

2009 yılında Keçiören adına Ak Parti kontenjanından Ankara İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. 2009-2011 yılları arasında Ankara İl Genel Meclisi 1. Başkanvekili olarak görev yaptı.2009 yılından bu yana Denetim Komisyonu, Plan Bütçe Komisyonu, Avrupa Birliği Komisyonu, Hukuk-Demokrasi ve İnsan Hakları Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu gibi komisyonların Başkan ve Başkanvekillikleri görevlerini yürüttü.

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kamu Hukuku alanında Yüksek Lisans yapan Fatih Ünal, Ankara Kamu Yöneticileri Derneği, Aktif Gençlik Kulübü, Adalet Gönüllüleri Derneği, Hukuki Araştırmalar Derneği gibi birçok derneğin kurucu üyesidir ve Edirne Mimar Sinan Vakfının Ankara Temsilciliği görevini de yürütmektedir.

Ankara’da Gençlik ve İzcilik Faaliyetlerinin büyümesinde önemli görevlerde bulunan Fatih Ünal, 2012 yılında İzcilik Federasyonu Disiplin Kurulu Üyeliğine seçildi.

Kitap okumayı, seyahat etmeyi seven Fatih Ünal, evli ve biri erkek ikisi kız olmak üzere 3 çocuk babasıdır.

Üye İşlemleri