Recep KOÇAK / Mercek

Recep Koçak

1963 yılında Çorum’da doğdu. İlkokulu Çorum merkeze bağlı Çakır Köyünde okudu. Ortaokul ve liseyi Çorum İmam Hatip Lisesinde okudu. 1981 yılında girdiği AÜ İlahiyat Fakültesinden 1986 yılında mezun oldu. Üniversite öğrenciliği devam ederken İslam Mecmuası’nda yarı zamanlı çalışmaya başladı. Temmuz 1986’dan 1990 yılına kadar Vefa Yayıncılık bünyesinde çıkan İslam Mecmuası, İlim ve Sanat Dergisi, Kadın ve Aile Dergisi ve Gülçocuk dergilerinin Ankara Temsilciliğini yaptı.

1990 Şubat’ında Ankara’dan İstanbul’a göç etti.  1986’dan itibaren merkezi İstanbul’a taşınan Vefa Yayıncılık dergilerinden İslam, Kadın -Aile ve Gülçocuk ‘un Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi.

1993 yılında yayına başlayan AKRA FM’de Pazar günleri canlı olarak yayınlanan Haftanın İçinden programını hazırlayıp sundu.

Ocak 1994 - Haziran 1995 döneminde Seha Neşriyat’ın Genel Müdür Yardımcılığını yaptı. Seha Neşriyat’taki görevi sürerken haftada bir akşam yayınlanan Günlerin Getirdiği programını hazırlayıp sundu.

1994-1995 eğitim döneminde Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yaptı. Tez hazırlamadı.

Sakarya’da yüksek lisans yaptığı dönemde Adapazarı’ndan bölgesel yayın yapan Radyo Pak’ta Politikulis, ve Kumsaati isimli programlarını İrfan Kardeş’le birlikte hazırlayıp sundu. Bahçıvan programını ise hazırlayıp sundu.

AKRA FM’de çalışmaya başladığı ilk günden itibaren gazetelerdeki tüm köşe yazılarının özetlendiği Mercek programını 5 yıl hazırlayıp sundu.

Ayrıca bir dönem Cumartesi günleri Ekonomi Analizi programını Prof. Dr. Nazım Ekren Hoca ile birlikte hazırlayıp sundu.

Uzun bir dönem ise geceleri Sehere Doğru ve Gümüş Lale gibi programlar hazırlayıp sundu.

İki yıl süreyle AKRA FM’in haber müdürlüğünü yaptı. Kasım 1997’den 12 Kasım 1999’da radyodan ayrıldığı tarihe kadar radyonun genel müdürlüğünü yaptı.

AKRA’daki görevi devam ederken Marmara Bölgesine yayın yapan AK TV’de 8 ay süreyle Gündem programını hazırlayıp sundu.

AKRA FM’deki görevi devam ederken 27 Mayıs 1998 tarihinden 1998 yılı sonuna kadar Sağduyu Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. (Sağduyu’da görev yaptığı dönemin ilk üç ayında ise aynı zamanda Genel Müdürlük görevini yürüttü.)

 

Sağduyu’da çalışmaya başladığı Haziran 1998’den gazetenin kapandığı 12 Temmuz 1999 tarihine kadar haftanın 6 günü köşe yazarlığı yaptı. Yazılarının ağırlıklı konusunu siyasi gündeme dair olaylar ve aktüel gelişmeler teşkil etti.

28 Şubat 2000 tarihinden itibaren Deniz Feneri Derneği’nde Kurumsal İletişim Müdürü olarak çalışmaya başladı. 2007 yılı Nisan ayında yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda derneğin Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi. Bir dönem dernek genel sekreteri olarak görev yapan Koçak, Nisan 2013’te gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı’na kadar Deniz Feneri Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdü.

Dernekteki görevi gereği 78 ilde toplantılar organize etti. Derneğin gönüllü ve bağışçılarına Deniz Feneri’nin kurumsal yapısını ve kalite sistemini tanıttı. Gittiği illerde yüzlerce yerel radyo ve televizyona konuk olarak Deniz Feneri ile ilgili soruları cevapladı, iyilik hikâyeleri anlattı.

2006 yılında Moral FM’de Sırrı Er’in sunduğu ve Deniz Feneri Derneği’nin katkıları ile hazırlanan Yediveren programının yapımını üstlendi üstlendi.

2009 yılı Ocak ayından itibaren www.Habername.com’da köşe yazıyı yazmaya başladı.

2009 yılında Marmara FM’de İyilik Olsun isimli bir program hazırlayıp sundu.

Seyr FM’de, 2010 yılı Ocak ayından itibaren İyiliğin Seyr Hali programını hazırlayıp sundu.

2012 Aralık ayından itibaren Bizim Radyo’da Yakup Tutum’la birlikte Yarım Elma programını hazırlayıp sunuyor.

2010 yılında ilk kitabı olan Gülyarası’nı yayınladı.

29 Nisan 2013 tarihinden beri her Pazartesi Milat Gazetesi’nde yazıyor.

Halen, Deniz Feneri Derneği İletişim Koordinatörü olarak görev yapan Koçak, 1 Temmuz 2013’ten itibaren Hilal TV’de Perşembe akşamları yayınlanan Deniz Feneri programının sunuculuğunu yapıyor.

Evli ve birisi erkek üçü kız dört çocuk babası, bir erkek torun dedesidir.

İstanbul’da yaşıyor.


 


 

 

 

 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8   
Üye İşlemleri