Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

A. Semih TORUN

Aşura Sevinci ve Kerbela Hüznü

05 Aralık 2011 Pazartesi

Muharrem ayı, hicri senenin ilk ayıdır. Müminler bu ayda sevinç ve hüznü bir arada yaşarlar.

Önceki ümmetlerden birçoğu, Muharrem ayının onuncu günü olan Aşura günü, zulüm ve sıkıntılardan kurtulduklarından inananlar tarafından bugün, sevinçle karşılanmıştır. Müslümanlar Aşura gününü, bir önce veya bir sonraki günle birlikte oruçlu olarak geçirmeye gayret ederler. Bolluk ve berekete vesile olması için de evlerine çeşitli gıda maddeleri alarak aile fertlerini sevindirirler. Komşu ve dostlara aşure ikram ederler.

Kerbelâ, hüzünle anılan bir mekândır. Kerbelâ’da Efendimiz’in mübarek torunu Hz. Hüseyin ve yanındaki yetmişten fazla kişinin şehid edilmesi Müslümanları hüzne boğmuştur. Kazım Paşa, ümmetin bağrını dağlayan bu ortak hüznü şöyle dile getirmektedir:

“Düştü Hüseyin, atından sahra-yı Kerbelâ’ya.

 Cibrîl var haber ver, Sultân-ı Enbiyâ’ya.”

Efendimiz’in mübarek torununa bu zulmü reva görenler, ümmetin vicdanında mahkum edilmişlerdir. Müslümanların bu olaylardan ibret almaları gerekmektedir.

İslam Tarihi sahasında güzel eserler veren merhum M. Asım Köksal’ı rahmetle yâd eder, onun “Hz. Hüseyin ve Kerbelâ Faciası” adlı eserinden dikkat çekici bazı bölümleri sizlere özet olarak sunmak isterim:

“Kerbelâ hâdisesi, dehşetli olduğu kadar, ibretlerle de doludur. Bu hâdise mütâlea edilirken o günün şartları göz önünde bulundurulmalı ve itidalli olunmalıdır. Bu facianın sorumluları; birkaç kişi veya bir zümre değil, ısrarla Hz. Hüseyin’i davet ettikleri halde ona sahip çıkamayan veya ihanet eden Kûfe eşrafı, makam hırsı gözlerini bürüyen Yezid ve adamları ile kraldan fazla kralcı olan diğer bir güruhtur.

Asırlar önce cereyan eden ve sorumluları, muhâkeme olunmak üzere kabirlerinde tutuklu bulunan Kerbelâ fâciasının, bugün insanlar arasında herhangi bir anlaşmazlığa vesile yapılması için bir sebep yoktur. Çünkü, Hz. Hüseyin; “Ey Allahım!.. Bunlarla ve kavmimizden olanlarla aramızda Sen hükmünü ver.” diyerek meseleyi Allah’a havale etmiştir.

Bu fâciaya sebep olanlara lanet okumak faydasız olduğu gibi, Emevîlik-Alevîlik veya Alevîlik-Sünnîlik ayırımı yapmak da yersizdir. Hz. Hüseyin Efendimiz, gönderdiği mektuplarında; “Ben sizi, Allah’ın kitabına ve O’nun rasûlünün sünnetine davet ediyorum.” diye yazmaktadır.

Sünnîlik; Peygamberimiz’in sünnetine bağlılık demek olduğundan “Kur’ân ve Sünnet”e, herkesten çok Ehl-i Beyt taraftarlarının sarılması gerekir. Hz. Ali başta olmak üzere bütün Ehl-i Beyt, Allah ve Rasûlü’nün yolundan zerre kadar ayrılmamışlardır.

Muharrem ayında geçen hüzünlü ve sevinçli olayların hikmetlerini anlayarak Hz. Hüseyin’in, uğrunda feda-yı can ettiği değerlere sahip çıkmaya her zamankinden daha fazla muhtacız.

Efendimiz’in ve Ehl-i Beyt’in muhabbetinin yüreklerimizde yer etmesini diler, geçmişteki acıların yeni hüzünlere sebebiyet vermeyip bizleri birbirimize sevgi ile bağlamasını ve aşure tadındaki muhabbetli günlerin sizlerin olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

 

Ahmet Semih Torun -Habername

asemihtorun@gmail.com 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4812 defa okunmuştur
Akl-ı Selim Sahibi Olmak
Abdullah Cahid
Ehl-i Sünnet Ehl-i Beyt'e muhabbet besler. Bir toplumda fitne çıkması büyük felakettir. Kerbela hadisesinde Kufe eşrafının en büyük hatası sözlerinin peşinde durmamaları ve gafil davranmalarıdır.Bugün de Müslümanlar aynı hataya düşmektedirler. Sevdiğini adam gibi sevmek, sevdiğin için canını feda etmek gerekir. Dostlarını yarı yolda bırakanlara dost denmez. Hüseyin Efendimiz'in şehadeti meselesinde Müslümanlar basiretli olmalı, ifrat ve tefrite kaçmadan orta yol tutulmalıdır. Yazıdaki alıntının sahibi M.Asım Köksal, İslam Tarihi sahasının otoritelerinden olduğundan onun değerlendirmelerini çok önemsiyorum. Olaylara akl-ı selim ile yaklaşmalıyız.
20 Aralık 2011 Salı 21:21
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
seytanin yüreklere sapladigi civiler
El Aksa
sorunca biri size Müslümanin demek ne zamandan beri yetmez oldu? Sunni,Alevi,Safi,Hanbeli,Maliki,Caferi,Safi.....vs....vs Bumu Müslümanlik? Bunlar Mülümanlikta olmayan seyler! Müslümanim diyorsan Allâha(cc),Peygamber Efendimize, Yüce Kitabimiz Kurani Kerime inaniyorsan her sey Allah katina havale olmustur. Mezhepcilik seytanin fitnesidir.
09 Aralık 2011 Cuma 22:32
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Yorumunuz yanlış beyefendi...
Kerbela
Peygamberin (s.a.a) çocukları katledilecek siz uydurma aşura kutlamaları yapacaksınız. Allahım aklıma mukayet...
06 Aralık 2011 Salı 19:50
Beğendim (0)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
aşura deyince akla ne gelir?
hakan gümüşalan
s.a türk toplumunun aklına ilk tatlı gelir çünkü emeviler bunu böyle istediler onlarki imam hüseyni şehid edip arkasından muhammedin(saa)atalarımıza yaptıklarının intikamını aldık diye bayram etmiş ve bunun üzerini 10 peygambere 10 ikram diye örtmüştür.sonraki yıllarda hüseynin yası tutulsun istememişlerdir.diyelimki gerçekten öyledir.bir gün düşününki doğum gününüz,evlilik yıldönümünüz vb birçok güzel gününüz aynı güne denk geldi.ama aynı gündede evladınızı kaybettiniz.ogün sizin için sevinç günümü yoksa matem günümüdür?Rasulullahın(saa)cennet gençlerinin efendisi dediği imam hüseyin katledilecek ve bizler o ayda diyer mucizelerin kutlamasını yapıcaz yazık çok yazık.amaç aşura denince akla tatlı gelsin.imam huseynin kıyamı değil.çünkü saltanatlar kıyamları sevmez yezid de sevmiyordu onun babası muaviyede sevmiyordu onun babası ebu süfyanda.lütfen kebelayı araştıralım.rasulullahın(saa)sizlere kuranı ve ehlibeyti bırakıyorum hadisi üzerine azda olsa tefekkür edelim.selam ve dua ile.
06 Aralık 2011 Salı 12:08
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
Teşekkür
Aydın Çakırtaş
Üstad yazınız aşuranın damağımızda bıraktığı lezzetten farksızdı ve doyumsuzdu. Kaleminize sağlık. Bu vesileyle mübarek aşura gününüzü tebrik ederim. Dua ile...
06 Aralık 2011 Salı 09:26
Beğendim (5)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri