Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

A. Semih TORUN

Gençlik Hazinesi

14 Nisan 2011 Perşembe

Genc kelimesi Farsça bir kelime olup  “yere gömülmüş mal, define” manasına geldiği gibi “altın, gümüş ve kıymetli mal saklanan yer, hazine” anlamına da gelmektedir. Yine Farsça’da aynı manalara gelen gencîne kelimesi de vardır. Farsça’daki genc kelimesi, Arapça’da “define ve hazine” kelimesi olarak karşılık bulmakta, Arapça’da kullanılan “kenz” kelimesi ise Farsça’daki genc kelimesinin Arapça’ya geçmiş hali olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hazîne kelimesi dilimizde hem kıymetli malların kendisi, hem de onun saklandığı yer için kullanılmıştır. “Hazine bulma” tabiri ile hikâye ve masallarımızda çokça karşılaşırız. Osmanlı Devleti’nde mücevher, altın ve kıymetli eşyaların muhafaza edildiği yere “Hazîne” denirken devlete ait vesikaların saklandığı yer dahi “Hazîne-i Evrak” diye adlandırılmıştır.

 Ecdadımız, çocukluk ile orta yaşlılık arasındaki dönemin çok kıymetli olduğunu bildiklerinden bu dönemde bulunan insanlar için, “hazine” manasına gelen genç kelimesini kullanmayı uygun görmüşlerdir. Dedelerimiz, gençlikte olan bazı özellikleri göz önünde bulundurarak gençler için, “civan” ve “delikanlı” gibi kelimeleri de kullanmışlardır.

Genç, zindedir. Peygamber Efendimiz’e inanan ve O’nun etrafında halkalananların çoğu gençlerdi. Hayatta iken cennetle müjdelenen ve kendilerine “Aşere-i Mübeşşere” denen sahabilerin çoğu da gençti. İslâm’ın gönüllere hâkim olmasında genç sahabilerin payı büyüktür. Efendimiz, inançlı ve ahlâklı bir gençlik yetiştirmeye çalışmıştır. Hadis-i şeriflerde Kıyamet gününde kişinin “gençliğini nerelerde geçirdiğinden” sorguya tabi tutulacağı ve “Rabbine kulluk ederek temiz bir hayat içinde serpilip büyüyen gencin” Allah’ın arşının gölgesinde gölgeleneceği bildirilmiştir.

Gencin hâfızası kuvvetlidir. “Gençlikte öğrenilen taşa kazımak, ihtiyarlıkta öğrenilen suya yazı yazmak gibidir” sözü, gençlikte öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Atalarımız; “Gençlikte taş taşı, kocalıkta (ihtiyarlıkta) ye aşı” diyerek hazine kıymetindeki bu zamanı çok iyi değerlendirmeyi tavsiye etmişler, “Ne doğrarsan aşına, o gelir kaşığına”, “Ne ekersen onu biçersin” diyerek de gençliğin verimli geçirilmesi konusunda uyarılarda bulunmuşlardır.

Gençlik gerçekten hazinedir. Kaliteli bir gençliğe sahip olan milletler her zaman yükselmişler, Şeyh Edebâli, Osman Gazi, Akşemseddin ve Fatih gibi yüksek şahsiyetler yetiştirmişlerdir. Geleceğin teminatı olan gençlerimizin yok olması büyük kayıptır. Düşmanla savaşmak için vatan toprağının her bir yerine “Ana ben gidiyom düşmana karşı” diyerek giden ve şehadet şerbetini içmelerinden dolayı “Giden gelmiyor, acep ne iştir?” dedirten gençlerimizin yerleri doldurulamamış; daha sonraları birçok vatan evladı anarşi ve terör sebebiyle zayi olmuştur.

Günümüz dünyasında, genç nüfusta görülen ciddi azalmaya karşılık Türkiye nüfusunun çoğunluğu gençlerden oluşmaktadır. Önemli olan, bu gençleri kendilerine ve topluma faydalı birer birey olarak yetiştirmektir. Hedefi olmayan, donanımsız ve sorumsuz gençlerle bir şey yapılamayacağı muhakkaktır. Gençlerin maddi ve manevi yönden yetiştirilmesi için ciddi çalışmalar gerekmektedir. Gençlik için yapılacak hiçbir yatırım boşa gitmeyecektir. Gençlerimizin yetişmesi uzun zaman almakta, iyi yönlendirilmedikleri ve kendilerine imkân sağlanmadığı zaman emekler boşa gitmektedir.  Atalarımız “Vusulsüzlüğümüz usulsüzlüğümüzdendir” diyerek hedefe ulaşamayışımızın yol yordam bilmeyişimizden kaynaklandığını bildirmişlerdir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gençlerin yetiştirilmesi için yaptığı çalışmalardan olan gençlik meclisleri, “Uluslararası Gençlik Şurası 2011- Genç Bakanlar” programı, yıllardır yapılan ve 9 Nisan 2011 Cumartesi günü 12. si tamamlanan “Kariyer Günleri”, çeşitli kültürel etkinlikler ile izcilik ve sportif faaliyetler, gençlerimiz için çok faydalı olmakla beraber, içeriği biraz daha genişletilmesi ve ruhî dinamiklerle takviye edilmesi gereken programlardır.

Günümüz gençliği sahip olduğu hazinenin değerini bilememekte ve zaman akıp gitmektedir. Zamanında değerlendiril(e)meyen gençlik, sonraları “ah, vah ve keşkeler” ile pişmanlıklara sebep olmaktadır.  Teknolojik gelişmeyi takip etsinler, vatan ve millete faydalı olsunlar diye Osmanlı Devleti tarafından Avrupa’ya gönderilen gençlerin büyük bir kısmının kendi değerlerinden uzaklaşmış olarak yurda dönmeleri Osmanlı Devleti’ndeki çöküşü hızlandırmıştır. Hadd-i zâtında öz değerlerini kaybeden milletler yok olmaya mahkûmdurlar.“Gençler düşünebilse, ihtiyarlar yapabilse” fikrinden hareketle gençlerimizin kendi cevherlerini fark etmeleri için gayret sarfedilmeli, manevî değerlerimizden taviz vermeden onları geleceğin modern dünyasının şartlarına göre yetiştirmeliyiz. Arif Nihat Asya’nın “Fetih Marşı”ndan bir bölümle gençlerimize seslenmek istiyorum.

“Sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden...
Senin de destanını okuyalım ezberden...
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden...
Elde sensin, dilde sen; gönüldesin,  baştasın...
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!

Yüzüne çarpmak gerek zamânenin fendini!
Göster, kabaran sular nasıl yıkar bendini!
Küçük görme, hor görme- delikanlım- kendini!
Şu kırık âbideyi yükseltecek taştasın;
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın!”

Gençler gençliğinin, bizler de gençlerimizin kıymetini bilmeli, onlara kol kanat germeliyiz. Gençliğini ulvi gayeler uğrunda geçirip gençlik hazinesini boşa harcamayanlara selâm olsun.

Allah,  yârınız, cennet diyarınız olsun, aziz kardeşlerim.

 

Ahmet Semih Torun - Habername

asemihtorun@gmail.com 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5612 defa okunmuştur
YAZI FAALİYETİNİZ
miktat AKTAŞ
Değerli hocam hayırlı olsun. Yazınızda bugünkü toplumumuzun çok hassas diyebileceğimiz bir önemli konusunu gündeme getirmişsiniz.Gençliğimizin değerlerimizden hızla kopmaya başladığı bu zamanda ben de bir eğitimci olarak bu duygu ve düşüncelerinize can-ı gönülden katılıyor, yazılarınızın ve başarılarınızın devamını diliyorum.
25 Nisan 2011 Pazartesi 18:09
Beğendim (5)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Yılmaz
Coşkun
Ey, Gençlerin genci, hamiyetperver, vefa ve kadirşinaslık abidesi, Ey unutanları unutmayan, Ey uyuyanlar adına da uyanık kalmaya gayret eden, aziz kardeşim, sevgili abim... Satırlarını, cemalinle birlikte görmek benim için bir sürpriz oldu. Kelimeler diyarına gizlenen muhabbet pınarından içmek, dostluk hazinenden nasipdar olmak güzeldi... İyi geldi... Niyazım iyilerle beraber, iyilikler diyarında, iyilerin yanına doğru yolculuğununu sıkıantısız devamı, neslinin seni takibidir... Yarin yaradan olsun... ey nevi şahsına ezil ince duygulu, engin gönüllü kerdeşim, abim, dostum, duacım...
18 Nisan 2011 Pazartesi 17:22
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
EYVALLAH HOCAM
Abdülkadir KALAY
Değerli hocam yazınızı okurken, latif sesinizi, seslenişinizi duyar gibi oldum. Daha dün gıyabınızda konuştum. "Öyle bir hoca gördüm ki; pazar sabahı saat sekiz buçukta, elektiriği kesik İstanbul kışında, gözün gözü görmediği bir kar tipisinde, elinde çantasıyla bize Osmanlı Türkçesine girişi sabırla öğretmeye çalışandır, ben böyle bir hoca gördüm" dedim. Sizleri seviyoruz, sevgi saygı ve muhabbetlerimizi iletiyoruz, kabul buyurunuz. Nice genc-i gençlere...
16 Nisan 2011 Cumartesi 15:10
Beğendim (6)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Yücer
Mahmut
Arthur Schopenhauer (1788-1860) der ki 'yazmak hayatta yapılabilecek en soylu iştir.' Semih Bey kardeşimi tebrik eder, hayatlara hayat katacak bu uğraşta muvaffakiyetler dilerim.
15 Nisan 2011 Cuma 18:53
Beğendim (3)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Tebrik
Ekrem Aytar
Ahmet bey, hayırlı olsun. Birikimlerinizi paylaşmanız güzel. Devamını bekliyoruz...
15 Nisan 2011 Cuma 09:37
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri