Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet BULUT

Kur’an Bize Nazil Oldu Mu?

28 Ekim 2009 Çarşamba

Ülkemiz genelinde evinde Kur’an bulunmayan neredeyse yok gibi. Hamdolsun azımsanmayacak kadarında meali de var. Kur’an’ı düzenli okuyan ve anlamaya çalışan ne kadar diyecek olursanız size vereceğim bilgi hiç de iç açıcı değil maalesef. Neredeyse tamamı Müslüman olan ülkemiz insanı neden Kur’an okumaz? Okuyanlar da Allah Rasulu sav ve ashabı gibi okuyarak onun boyası ile boyanamıyor. Neden? Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak Platformunun ANAR’a yaptırdığı anket sonuçları bize acı gerçeği gösteriyor. Ülkemizde yaşayan Müslümanların Kur’an’a ilgisini çok net ortaya koyuyor. İşte anketten konumuzla ilgili sonuçlar:

 

“Araştırmaya katılanların yüzde 24’ü Türkçe mealin tamamını okuduğu, yüzde 76’ sının da okumadığı tespit edildi. Meal okuyanların yüzde 67’si Kur’an’ı daha iyi anlamak için meal okuduğunu vurguladı.

 

Araştırmada sorulan “Kur’an’ı Kerim mealini ne zaman okursunuz?” sorusuna yüzde 52,8’i fırsat buldukça, yüzde 25’i çok seyrek okurum, yüzde 17,9’u mübarek gecelerde derken, sadece yüzde 4,9’u düzenli olarak okuduğunu ifade etti. Bu durumda, Türkiye’de Kur’an’ı Kerim mealini devamlı ve düzenli okuyan yaklaşık yüzde 5’lik bir kesim olduğu bulgusu tespit edildi.”[1]

 

Kur’an’dan düzenli istifade edenlerin oranı sadece yüzde 4.9 dur. Hayatına taşıyabilenlerin oranı ne kadardır acaba? Bu gün Kur’an bizim hayatımıza nazil oldu mu? Ne kadarını yaşayabiliyoruz? Gelin sizlerle bir öz eleştiri yapalım. Hayatımızda onun yerini tespit edelim. Ticari hayatımızda, miras paylaşımında, gözlerimizi haramdan sakındırmada kendimizi gözden geçirelim. Bu gün ticari hayatta ne kadar müslümanız? Ortaklık yapan ve başarısız olup ayrılan birçok kardeşimizin sonunda arkadaşlıklarının da bozulduğun şahit oldum. Sorduğumda birbirlerini suçluyorlar. O şöyle dedi, ben böyle dedim. O dediğini yapmadı. Vs. Peki ispatı var mı söylediklerinizin? Yok. Neden? Çünkü yazmamışlar. Hâlbuki Rabbimiz Bakara suresinin 282.ayetinde genişçe bu konuya yer vererek bizlere açıklamıştı. Bu ayet hayatımıza nazil oldu mu? Borç aldığımızda veya verdiğimizde yazabiliyor muyuz? Ya da yazmak isteyen kardeşimize karşı tavrımız ne oluyor? Bu gün ortaklık yapıp araları açılan kardeşlerimizin temel problemi bu ayetin hayatlarına nazil olmayışıdır. Gelin bu ayetleri hayatımıza nazil edelim. Nefsimize dokunsa da uygulayalım. Hayatımızdaki bereketine şahit olalım.

 

Miras ayetleri de böyle. Ülkemizin her köşesinde konferanslara katıldım. Oradaki kardeşlerle sohbet ettik. Gördüğüm kadarıyla hayatımıza nazil olmayan en çarpıcı ayetlerden biri de miras ayetidir. En dindarımız bile sıra mirasa geldiğinde yamuluyor. Kız kardeşlerine mirastan haklarını vermiyor. Öyle bir hale gelmiş ki kız kardeşin mirastaki hakkını istemesi çok büyük bir edepsizlik gibi algılanır olmuş. Kardeşlerine zoraki bağış yapar hale getirilmiş. İsteyenler ayıplanmış. Kaç Müslüman’a sorduysam hiç olumlu cevap alamadım. Minareyi çalan kılıfını hazırlar dedikleri gibi bizde de buna uygun kılıflar bulunmuş. Binlerce Müslüman kardeşim bu gün kardeşlerinin hakkını örf-adet adına gasbediyor. Onların hakkını yiyor. Hiç de bundan rahatsız olmuyor. Haramdan bir lokma yiyenin Allah duasını kabul eder mi? Öz kardeşinin hakkına tecavüz eden, başkalarının hakkına riayet eder mi? Bu ayet bizim hayatımıza bu gün değilse ya ne zaman nazil olacak dersiniz? İşte Rabbimizin emri:

 

“Allah, size çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının/kızın hissesinin iki misli (miras vermenizi) emreder.”[2] Cahiliye devrinde miras yalnız erkek evlada kalırdı. Rabbimizin ortadan kaldırdığı bu yanlışlık günümüzde aynen devam ettiğine göre demek ki bu ayet-i kerime de bizim hayatımıza henüz nazil olmadığını gösteriyor. İl il örnekler verebilirim. Fakat kardeşlerimizi incitmemek için teferruata girmiyorum. Bu yazıyı okuyan kardeşlerimin duyarlılığını istirham ediyorum. Yarın hesap gününde Rabbimize, Kitabımıza uyup uymadığımızdan hesap vereceğiz.

 

Yazımızın sonunda gönlümüzü titretecek şu ayet-i kerimeyi serlevha edelim inşallah:

 

“İman edenlerin Allah’ı anma ve hak olarak inen (Kur’an’)a karşı kalplerinin ürpermesi/saygıyla yumuşaması zamanı gelmedi mi?(1) (Mü’minler,) sakın bundan önce kendilerine kitap verilip de (onunla alakayı keserek) üzerlerinden uzun zaman geçmiş, kalpleri artık katılaşmış kimseler gibi olmasınlar, çünkü onlardan çoğu (Allah’ın emrinden çıkmış) fâsık (olmuş)lardır.”[3][1] http://www.zinde.info/zarastirmalar.

[2] Nisa Suresi, 11

[3] Hadid Suresi, 16

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4258 defa okunmuştur
Kuran'la Yaşayış
Şebnem YÜCE
Allah\'ın selamı üzerinize olsun.Daha önce namazla ilgili seminerinize katıldım.TV programlarınızı izledim ve kitaplarınızı dikkatle okudum.Bu yazınızdan dolayı Allah razı olsun.Bizleri çok bilgilendiriyorsunuz.Selam ve Dua ile...
30 Ekim 2009 Cuma 16:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kur'an demek anlam demektir..
ziya gündüz
hocam yazınız çok güzel iyi bir konuya temas etmişsiniz. kur'an bize yol gösterici olarak gelmiştir. kur'an bize bir ışıktır. kur'anı anlamak için çba haracamalyız.. onu yaşmak için.. allah ipine kendimizi teslim etmeliyiz.. sevgi ve dua ile...
29 Ekim 2009 Perşembe 23:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
erbaa mehmed zahid kotku kab
salih özgür
sa. güzel insan ahmet bey çok doğru ifade etmişsiniz efendim,bu vesileyle erbaa da mehmed zahid kotku kuranın anlamıyla buluşma kütüphanesi açtık dualarınızı bekleriz,ben işyerimi açarken,dernek kurarken,üniv.hazırlık kitaplarını dini öğrenmek için attım .ama bu gün ilahiyatçıları,din görevleri,kuarn kursu hocaları vs. ünv. okumuyanları aşağılamlar,hakaretler insan yerine bile konmuyorsunuz abese suresini çok okumak lazım diye düşünüyorum.sayğılar.
29 Ekim 2009 Perşembe 20:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
KUR'AN LA ÖRTÜŞEBİLMEK...
Müge Eralp KAYA
S.A. Ahmet Abiciğim, Maaşallah bu yazında çok güzel ve anlamlı olmuş. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'i okumayı, anlamayı ve hayatımıza tatbik etmeyi ve son nefesimize kadar da Kur'an la yaşamayı ALLAH hepimize nasip etsin inşaallah. Kur'an-ı Kerim bize herşeyi en açık ve en akıcı bir dilde anlatmış ve bu fani dünyada rehberimiz olmuştur, bizlere düşen tek görev de, bu rehbere uymak ve hayatımızı ona göre şekillendirmek... ALLAH razı olsun... Selam ve dua ile...
29 Ekim 2009 Perşembe 17:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
...
a.bulut
Vealeykümselam Asu kardeşim.Yazdıklarınızı dua olarak kabul ediyorum.Rabbim zannınızda yanıltmasın.Bizleri yolunda hizmette daim eylesin.Riya ile amellerimizi zayi etmesin."Hayra vesile olan onu yapan gibidir." Hadis-i şerifi gereğince sizi tebrik ediyorum.Bu güzellikleri bir çok kardeşinizle paylaştığınız için...Dua ile...
29 Ekim 2009 Perşembe 16:03
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri