Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet BULUT

Kur’an’a Uyup Uymadığımızdan Hesaba Çekileceğiz !!!

01.03.2010 23:20

Kur’an’a Uyup Uymadığımızdan Hesaba Çekileceğiz !!!

 

Şüphe yok o (Kur'an), senin için de, ümmetin için de bir öğüttür. İleride (hepiniz, ona uyup uymadığınızdan) sorulacaksınız. (Zuhruf , 44)

 

Rabbimiz biz kullarına sayamayacağımız kadar nimetler vermiş. Hangi nimetini sayabiliriz ki? Bütün nimetleri çok güzel. Ama bizi kendine muhatap kabul edip Kur’anla şereflendirmesi bambaşka bir nimet. Onu okumayı kendisiyle konuşmak olarak kabul ediyor. Okudukça Rabbimizle konuşuyoruz. Onunla sohbet ediyor, dertleşiyoruz. Bize lazım olan her şeyi bir bir anlatmış. Anlayamadıklarımızı bir daha anlatmış. Unuturuz diye tekrar tekrar hatırlatmış vazifelerimizi. Hepsi rahmetinin eseri. Dileseydi sadece Fatiha Suresini gönderir buna göre yaşayın diyebilirdi. Ama böyle yapmadı. Bizlere nasıl yaşayacağımızı uzun uzun anlattı. Bir de bize model olsun diye peygamberlerini gönderdi. Böyle bir Rabbe nasıl teşekkür edilmez ki?

 

Rabbimize karşı gelirsek haddi aşmış kendimize kötülük etmiş oluruz. Ve sonra bize yardım edecek kimsede bulunmaz. Hatta bizim zannettiğimiz organlarımız bile bizim aleyhimize şahitlik ederler. Gözlerimiz baktığını, dilimiz söylediğini, elimiz tuttuğunu, ayağımız yürüdüğünü söylerken derimiz dokunduğuna şahitlik eder. Yaptıklarımıza kendimiz şahitlik edeceğiz. Rabbimiz bunu şöyle bildiriyor:

 

— O gün onların ağızlarını (kapatır) mühürleriz; yaptıkları şeyleri elleri bize söyler, ayakları da şahitlik eder. (Yasin, 65)

 

— O gün (kıyamette) dilleri, elleri ve ayakları (dünyada) yapmış olduklarına şahitlik edecektir. (Nur, 24)

 

— Nihayet oraya geldikleri zaman, (dünyada) yaptıkları şey hakkında kulakları, gözleri ve derileri onların aleyhine şahitlik edecektir. (Onlar) derilerine: “Niçin bizim aleyhimize şahitlik ettiniz?” diyecekler. (Derileri de): “Her şeyi konuşturan Allah, bizi (de) konuşturdu. Sizi ilk defa yaratan da O’dur. (Şimdi de) yine O’na döndürülüyorsunuz.” derler. “Siz (fenalıkları yaparken, halktan utanıp gizleniyordunuz da) kulaklarınız, gözleriniz ve (cinsel) derilerinizin aleyhinize şahitlik yapacağını düşünerek (sakınıp) gizlenmiyordunuz. Aksine yaptıklarınızdan çoğunu Allah’ın bilmeyeceğini sandınız.” (Fussilet, 20-22)

 

İşte o günde bizler bu kitaba uygun yaşayıp yaşamadığımızdan hesap vereceğiz. O gün hesap görücü olarak Rabbimiz yeter. O her şeyi bildiği halde, bir de şahitler şahitlik edecekler. Rabbimizin bize emanet olarak verdiği organlarımız aleyhimize şahitlik edecek, görevlendirilmiş melekler, bizim üzerinde bulunduğumuz mekânlar o gün yaptıklarımıza ayna olacak. O gün kendimizi seyredeceğiz. Yaptıklarımız bir bir bize gösterilecek. Kendimizden utanacağımız, kaçmak isteyeceğimiz o gün gelmeden önce biz nefsimizi hesaba çekelim.

Rabbimiz bizleri hesaba çekmeden, biz nefislerimizi hesaba çekelim...

Selam ve dua ile...

Ahmet Bulut

www.ahmet-bulut.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4642 defa okunmuştur
sevğiler
salih özgür
sa. ahmet hocam ben şahsınızı tanıyan bir kardeşinizim sayğı ve selamlarımı sunarım.inş .efendim kuranı okuyup anlayan yaşayanlardan oluruz.tüm kardeşlere lütfen feyzül furkan mealini okumaları tavsiye ediyorum.salih özgür
11 Mart 2010 Perşembe 16:54
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
saygı
cem
başımızdaki başbakan cumhurbaşkanı ve diğer kabine üyeleri bildiğimiz kadarıyla dindar. onlarda kuran okuyor. peki oğluna gemicik alırken, zeka dahisi oğulları ticarette çeşitli şekillerde "atılım" yaparken onlara Kuran'a uyup uymadıkları sorulacak mı?
06 Mart 2010 Cumartesi 18:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Özledik
salim yılmaz
Hocam namaz kitabınızı okudum ve 5 arkadaşımızın çocuklarına hediye ettim.Sade ve etkili bir kitap.Devamını bekleriz
04 Mart 2010 Perşembe 21:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri