Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet BULUT

Kur’ân'ın Manasını Anlamak Allah’ın Emridir !!!

24.03.2010 18:14

Kur’ân'ın Manasını Anlamak Allah’ın Emridir !!!

 

Yüce Rabbimiz kitabımız Kur’an’ı Kerim’i biz kullarına kılavuz olarak göndermiştir. Nasıl anlayıp yaşayacağımızı Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ile göstermiştir. Biz müminlere onu okuyup anlamak ve anladıklarımızı yaşamak gerekiyor. Anlaşılmayan kitap nasıl yaşanacak? Sadece ibadet kitabı değildir Kur’an. O yaşam kılavuzudur. Allah c.c. birçok ayet-i kerime de bizleri uyarmıştır. Onu anlamamızı Allah emrediyor.

 

Rabbimiz buyuruyor ki:

 

—Kur’an, mübarek bir kitaptır ki, onu sana, âyetlerini iyiden iyiye düşünsünler ve aklı olanlar öğüt (ve ibret) alsınlar diye indirdik. (Sad,29)

 

İmam Kurtubi bu ayeti tefsir ederken şöyle demektedir:

 

— Bu ayet, Kur’an’ın anlamını anlamaya çalışmanın farz olduğuna, yine Kur’an’ı tane tane okumanın, süratli bir şekilde okumaktan daha faziletli olduğuna delildir. Çünkü süratli bir şekilde okunduğunda ayetlerde ne anlatıldığını anlamaya çalışmak mümkün olmaz. [1]

 

Rabbimiz buyuruyor ki:

 

— Onlar hâlâ Kur’an’ı gereği gibi düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah’dan başkası tarafından (gönderilmiş) olsaydı, elbette içinde birçok çelişki bulurlardı. (Nisa, 82)

 

Ebû Abdurrahman es-Sülemî şöyle demiştir:

 

— Bize Kur’an'ı okutan Osman İbn Affan, Abdullah İbn Mesud ve başkaları anlattılar ki; Rasulüllah’tan (s.a.v.) on ayet öğrendikleri zaman, onun ilmini ve amelini de öğrenmedikçe başkalarına geçmezlermiş.  "Kur’an'ı, ilmi ve ameli, birlikte öğrendik" dediler.

 

Hz. Peygamber’in (s.a.v.) Kur’an’ın sürekli okunması gerektiği tavsiyelerini bilen sahabe, üç, beş, yedi, on, günde bir Kur'an'ı hatmedip tekrar başa dönerek okumaya başlıyordu.[2]  Bu okuma elbette kuru bir tekrardan ibaret değildi.

 

Hz. Peygamber (s.a.v.) bir gün Hz. Muaz’ın elinden tutup bir süre yürüdükten sonra kendisine birçok tavsiyede bulunmuştu. Bu tavsiyelerden birisi de “Kur’an’ı anlamaya çalışması[3] gerektiği idi. Hz. Ali Efendimize ise “Kendi  sahabesinin ve kendisinden önceki peygamberlerin halifesi olarak Kur’ân’ı ezberleyenler ile manasını düşünerek devamlı okuyanlar olduğunu” haber vermişti.[4]

 

Allah Rasulü ibadetle geçen ve çokça ağladığı bir gecenin sabahında Hz. Aişe validemize: “Şükreden bir kul olmayayım mı? Bu gece bana öyle bir âyet indi ki onu okuyup da üzerinde düşünmeyene yazıklar olsun demiş ve; “Şüphesiz ki göklerin ve yerin yaratılışında, akıl sahipleri için işâretler vardır[5] ayetini okumuştu.

 

Hz. Ali’den (.r.a.) rivayetle: Allah’ın Rasulü (s.a.v.):

 

— Kendisinde idrak ve anlayış bulunmayan ibadette hayır olmadığı gibi, düşünmeksizin yapılan kıraatte de hayır yoktur.[6] Buyurarak kitabımızı anlayarak okumanın dünya ve ahiret hayırlarını getireceği müjdesini vermektedir.

 

İbn Mesud’den (r.a.):

 

— Bazı kimseler manasını anlamaksızın, düşünmeksizin Kur’an okur, kalitesiz hurma tanelerinin atılıp savrulduğu gibi okur giderler. Okudukları Kur’an ses olarak köprücük kemiklerinden aşağıya geçmez, yani anlamadıkları için sadece ses ve sözüyle uğraşırlar[7] sözüyle Kur’anı anlayarak okumanın önemine dikkat çekmektedir.

 

Bizler de Kur’an’ın okunması ve anlaşılması için yeni çalışmamızı başlattık. Kur’an’la Diriliş yeni dönemde tüm hızıyla devam edecek. Okuyucularımızdan dua istiyoruz. İnşallah yakın zamanda bu konuda bir de kitabımız yayınlanacak.

 

Programlarımıza ilgi gösteren bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Nisan ayında nefes alacak günümüz kalmadı hamdolsun. Koşturmaktan yazmaya zaman bulamıyorum. Bunun için okuyucularımdan özür diliyorum. Mayıs ayının da hafta sonları doldu. Hafta içlerine program almaya başladık. Binler şükür. Emeği geçenlerden Allah cc razı olsun…

 

Selam ve dua ile…

 

Kardeşiniz

Ahmet Bulut

www.ahmet-bulut.com

 

 [1] Kurtubi, XV, 192

[2] Ravi Evs b. Huzeyfe ashaba, "Siz Kur’ân'ı kaç hizbe bölersiniz?" diye sormuş, "Üç, beş, yedi, dokuz, on bir, on üç ve hizbu'l-mufassal olarak bölüyoruz" cevabını almıştı. Ebû Davud, "Ramazan," 9.

[3]           Münzirî, et-Terğîb ve’t-terhîb, VI, 148.

[4]           Suyûtî, Câmiü’s-Sağîr, II, 1556.

[5]           Âl-i İmran 3/190

[6]           Gazâlî, İhyâ, I, 812

[7]           Tirmizî, I, 602.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7036 defa okunmuştur
sahabe müslümanı olmak lazım
salih özgür
sa. ahmet hocam inş sahabeyi örnek aldığımız zaman herşey olacak .yalnız zamane müslümanı olmaktan sıyrımak lazım önce.kuranı öğreten görevlilerde sizin gibi zarif yumuşak,güleryüzlü olmalı sayğılar .salih özgür erbaa
30 Mart 2010 Salı 21:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Hocam Ne dersiniz?
mehmet erikci
Hocam sizi seviyoruz Allah razı olsun Günümüzde sanki Kuran sadece okunmaktan ibaret kalıyor gibi. okuyoruz ama manasını bilmiyoruz. tefsir okumuyoruz. okumakta sevaptır mutlaka ama manasına dikkat edene çok az rasttlıyoruz. okuyoruz neticesinde Allah Iın bizden ne istediğini bilmeden okuyoruz. m.erikci@hotmail.com
30 Mart 2010 Salı 17:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
allah gülen yüzünüzü SOLDURMASIN
bahattin yavuz
DÜN 27 MART 2010 TARİHİLİ PROGRAMDA KONUKYUNUZ HİLAL TV DE.. ORADA VE DAHA ÖNCE BERAT TV DE İZLEME VE DİNLEME FIRSATIM OLDU... ALLAH RAZI OLSUN GÜLEN TEBESSÜMÜNÜZLE ANLATTIĞINIZ KONULAR İNANIN BİZLERE POZİTİF ENERJİ VERMEKTE... ALLAH SİZLERDEN RAZI OLSUN İNŞALLAH..
28 Mart 2010 Pazar 23:10
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri