Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet BULUT

Sizi Devlet Mi Örgütledi?

03.04.2010 11:43

Sizi Devlet Mi Örgütledi?

 

Dört yıl önce Muğla’ya Namazla Diriliş programına gittik. Programı Ensar Vakfı Şubesi organize etti. Çok enteresan olaylara şahit olduk. Önce bizi davet eden vakfın şube başkanı endişesini dile getirdi:

— Arkadaşlar ben elimden geleni yaptım. Her kese duyurmaya çalıştım. Siz gittiğiniz her yerde salonların dolup taşmasına alışmışsınız. Burada hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Buralar sizin bildiğiniz gibi değildir. Bu gün bir de Pazar günü olması sebebiyle birçok insan pikniğe gidebilir. Kusura bakmayın. Salonda elli, altmış kişi bulursak şükredeceğiz.

 

Ne yapalım, nasibimizde ne varsa kaşığımıza o çıkacak dedik. Derken vakit geldi biz salona doğru ilerlemeye başladık. Ooo maşallah o da ne? Daha programın başlamasına on beş dakika var salon aşağı yukarı dolmuş. Biz hiç şaşırmadık. Bu ilk değildi çünkü. Ama yinede gönlümüze su serpildi. Fakat başkanın keyfine diyecek yoktu. Salondaki heyecanı ve katılımı görünce çok sevindi. Ve o coşkuyla program başladı. Programın başladığında oturacak yer kalmadı. Gelenler ayakta yan taraftaki boşluklarda beklemeye başladılar. Pazar günü gün ortasında, dışarıda mis gibi hava, tam gezilecek eğlenilecek bir anda insanlar imanlarının sesine kulak vererek koşa koşa salona hücum ettiler. Her şey yolundaydı ki, bizim konuşmalar başladı ve işte tam o sırada elektrikler kesildi. Şimdi ne yapacağız? Perdeler açıldı, salonda aydınlık sağlandı. Arızaya haber verildi. Ufak bir telaş ve panik yaşandı. “Ne yapacağız şimdi dediler? Bu bir suikast olsa gerek. Buna bile tahammül edilmedi.” vs. konuşmalar başladı.

Biz dedik ki arkadaşlar telaşa gerek yok. Biz sahneden sizin aranıza ineceğiz, sesimizin yettiği ölçüde anlatmaya devam edeceğiz. Ve öylede yaptık. Normal zamanlarda olduğu gibi bizler konuşmalarımızı tamamladık. Programda bendeniz, sevgili Cemil Tokpınar ve Kerim Buladı hocalar ve tabiî ki sevgili Hüseyin Kader Bey vardı.

 

Tam konuşmalar bitti. Olacak şey değil elektrikler geldi. Az sonra tekrar kesildi.

Tüm bunlara rağmen muhteşem bir program oldu. İçeride muhteşem bir sükut vardı. Gözlerdeki elektrik bizi fazlasıyla aydınlattı. O gün ki konuşmamdan aldığım lezzeti her zaman yakalamam çok zor. Bu sadece bende mi oldu, sordum diğer hocalarımıza onlarda aynı duyguları paylaştılar. Bizi sevindiren en nemli etkenlerden biri de katılanların çoğu üniversite öğrencilerinin oluşu.

 

Programdan sonra özel sorulara cevaplar verildi, kısa görüşmeler yapıldı. Tam ayrılacaktık ki, bir orta yaşlı arkadaş yaklaştı yanıma ve şöyle bir şey sordu?

—Hocam bu platformu size devlet mi kurdurdu?

—Hayırdır dedim. Bu da nereden aklınıza geldi?

—Bu sizin çalışma Başörtüsü davasını gölgede bıraktı. Müslümanların dikkatini namaza çekerek bu meseleyi unutturdunuz. Söyleyin Allah aşkına siz kimin adına çalışıyorsunuz?

Nasıl bir soru? Beğendiniz mi? Kırk yıl düşünsem aklıma gelemeyecek soru burada soruldu. Ne desem nasıl cevap versem acaba bu kardeşimiz ikna olur? Hemen aklıma şöyle bir şey geldi:

—Namazın farzlarından biri Allah’ın yasakladığı yerlerin örtülmesi değil mi? Hanımlar namazlarını başı açık mı kılacaklar? Namaz kılan hanım kardeşlerimiz elbette başlarını örtecekler. Bu sizin dediğiniz gibi o meseleyi ört bas etmek şöyle dursun, tam tersine canlı kalmasını sağlayacak ve insanların buna daha bilinçli bir şekilde sahip çıkmasını sağlayacaktır. Namaz kılarken bile rabbimiz başımızın açık olmasına müsaade etmiyorsa normal şartlarda nasıl açabilirim diye kendini sorgulayacaktır diye anlatmaya çalıştım.

Ne kadar tatmin oldu bilemem ama meramımı bu şekilde özetlemeye gayret ettim. Buradan da anlaşılıyor ki düşmanlarımızdan biri de ön yargılarımız. Ah şu şeytanın tuzağı ne de acayip bir şey. Her kese ayrı bir tuzak kurmuş. Gel de çık işin içinden.

 

Kur’an’ın talebesi olmadan için içinden çıkmak zor. En iyisi biz kendimizi Kur’an’a ve Yaşayan Kur’an olan Efendimize (s.a.v.) çek ettirelim vesselam…

 

Selam ve dua ile…

Ahmet Bulut

www.ahmet-bulut.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5096 defa okunmuştur
KOMPLO TEORİSİ
Salim YILMAZ
Baskı altında yaşayan toplumlarda komplo teorileri çok olur.Dindar camiada bundan nasibini aldı.Eskiye göre azalsada etkisi hemen geçmiyor.Hocam siz tatlı dille anlatmaya devam ediniz.selam ile ...
17 Nisan 2010 Cumartesi 15:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
şekva
ahmed
engeller herzaman heryerde herdurumda ortaya çıkar ama çıkar meselesi olursa onunda mutlaka acısı biryerlerden çıkar birileride gelir bunun önünü tıkar yeterki kullara değil Allaha şekva edelim
11 Nisan 2010 Pazar 12:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Yol Kur'an Yolu
Sevgi Böcüğü
Geçimini kitaplarından sağlayan, bağış kabul etmeyen gayesi doğru yol olan değerli insanlara yol açık ola...
04 Nisan 2010 Pazar 18:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
namaz ...........
bahattin yavuz
İSLAM DİNİNİN BELKİ DE EN ÖNEMLİ GEREĞİ... DİNİN İSLAM OLMASININ ANLAMI NAMAZ.. NAMAZ KILMANIN GÜZELLİĞİ VE O AN Kİ DUYGULAR O ZAMANKİ MANEVİYAT ... ALLAH YOLUNDAN AYIRMASIN BİZİ......
03 Nisan 2010 Cumartesi 22:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Üzlmeyin
Saliha cesur
Ahmet Hocam üzülmeyin. Her zaman böyle insanlar çıkacaktır. siz bu kutlu yolda devam edin lütfen
03 Nisan 2010 Cumartesi 20:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri