Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet BULUT

Ülkemizde Kaç Milyon Cariye Var?

11.10.2010 12:54

Ülkemizde Kaç Milyon Cariye Var?

İmanın kıyafetteki tezahürü tesettürle ortaya çıkar. İman eden bir kadın iman ettiği değerlere göre kıyafetini belirler. İman ettikten sonra nefsi davranamaz. Nefsi davrandığında inancıyla çelişir. Buna da günah denir.

Günah işleyenler işledikleri günahın cezasını ahirette çekeceklerdir.

“Örtünmek, ‘tesettür’ simgedir,  İslam’ın alametlerindendir.”

İman eden kadınların nasıl giyineceğini Rabbimiz bildirmiş, Peygamber Efendimiz de en ince ayrıntısına kadar açıklamıştır. Müslüman kadın kıyafetini buna göre belirler. Nefsinin ve çevresinin isteğine göre bu çizginin dışına çıkamaz. Çıkarsa haram işlemiş olur.

“İslam ile ilgili bir emri yaparken veya bir yasağı terk ederken önemli olan Allah’ın rızasını en önde tutmaktır. Her şeyden önce bütün amellerimizde olduğu gibi, bu tesettür konusunda da Allah’ın rızasını ön plana almamız gerekmektedir. Niyetimiz, Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır ve Allah Teala ne buyurdu ise zorlamaya gerek kalmadan, doğrudan doğruya kendi içimizden gelerek, teslim olarak uymak durumundayız. Biz tesettürümüzü/örtünmemizi kadın-erkek olarak  yeniden Allah’ın muradı doğrultusunda gözden geçirmek durumundayız.

“Örtünmek, tesettür Kur`an’da yoktur, tesettür konusu ta hicri 2. asırdan bu yana hep problem olagelmiştir.” gibi sözler, Allah’a iftiradır, Peygamberimize iftiradır. Allah’ın ayetlerini az bir bahaya satmaktan başka bir şey değildir.

Kadının yabancı, yani evlenme yasağı bulunmayan erkeklere karşı avret yerleri, yüz ve elleri hariç vücutlarının her tarafıdır. Ayakların avret olması konusunda değişik görüşler olmakla birlikte kadının ayaklarını da avret yerine dahil eden görüşler ağırlıktadır.

Kadının mahrem, yani evlenmesi haram olan erkekler için göğüsten diz kapağına kadarki avret yeri aynı şekilde toplumumuzda hukuken bulunmayan cariyeler için de geçerlidir. Cariyelerin sadece mahremi olan erkeklere karşı değil, bütün erkeklere karşı avret yeri göğüsten diz kapağına kadarki yerleridir. Dolayısıyla cariye, İslam toplumunda baş açık ya da kolları açık veya diz kapağından aşağısı açık gezdiği zaman günah işlemiş olmaz, o şekilde onu gören erkekler de günaha girmiş olmazlar.

İslamî kıyafetin 4 ilkesi/şartı vardır. Bu şartları kendisinde bulunduran herhangi bir kıyafet İslamîdir. 1. Kıyafet avret yerlerini örtecek. 2. Elbise vücut çizgilerini belli edecek derecede dar olmayacak. 3. Kıyafet dışarıdan bakılınca içini gösterecek şekilde şeffaf olmayacak. 4. İslam’dan başka bir dinin simgesi olmayacak. Bu şartları taşımayan elbise veya kıyafet ile farz olan örtünme yapılmış olmaz. Bu şartlar hem erkek hem de kadın kıyafetleri için geçerlidir.

Gerek avret yerlerinin tarifine, gerekse İslamî kıyafetin ilkelerine baktığımız zaman anlıyoruz ki, tesettür sadece başı örtmek değil, aynı zaman da, bütün vücut hatlarını gösteren “giyinik ama çıplak” diye tarif edilen giyinme de farz olan örtünme yerine geçmez.”

Müslüman kadın elleri ve yüzü hariç bütün vücudunu vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örtmesi farzdır. Genel kural budur. Bu örtünmenin neyle nasıl yapılacağına örfe ve iklime göre kişi kendisi karar verebilir.

Günümüzde Müslümanlardaki yozlaşmanın en önemli göstergelerinden biri de kadınların tesettürüdür. Müslüman kadınlar ve kızlar maalesef tesettür konusunda Allah’ın ve Resulünün sınırlarını çiğnemektedir. Gün geçtikçe bu konudaki savrulma artmaktadır.

Cahiliyye devrinin kadınlarının kıyafeti günümüzde moda olarak Müslümanlara özendiriliyor ve giydiriliyor. İslam’dan sonraki cariye kıyafeti bugün hürlerin tercihi oldu. Sokaktaki kadınların kıyafeti erkekleri tahrik etmekten başka ne işe yarar acaba? Buna tesettür denebilir mi? Allah bundan razı olur mu? Bu kıyafette dolaşan kardeşlerim gerçekten hesap gününe inanıyorlar mı? Bu giyimlerinden dolayı hesaba çekileceklerini biliyorlar mı? Hem kendilerini hem de felakete sürükledikleri erkeklerin günahının bir mislini yüklendiklerinin farkındalar mı?

Bu ölçülere göre kadınlarımız kendilerini gözden geçirmelidir. Kıyafetimiz Müslümanlığımızın bir parçasıdır. Nefse uyarak şeytanı sevindirmeyelim.

Selam ve dua ile…

Kardeşiniz

Ahmet Bulut

NOT: Bu yazımızı Prof.Dr. Orhan Çeker Hocamızın bir konferansından alıntılar yaparak hazırladık. Bu konuda yazmaya devam edeceğiz.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 11820 defa okunmuştur
Temel
Seyran
Hocam "Sokaktaki kadınların kıyafeti erkekleri tahrik etmekten başka ne işe yarar acaba? " bu cümleyi size hiç yakıştıramadım. Erkeklerin aklı fikri cinsellikte midir? Erkeklerin hislerini dizginlemesi kadinin kendini kapatmasindan daha zordur, o yuzden kapanin diyorsunuz yani
11 Kasım 2010 Perşembe 14:17
Beğendim (2)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
tesettue ve carıye
kafe dengi
gunahkar olan bız Allah'ın kulları ısledıgımız gunahlar sebebıyle bır gun degıl bınlerce gun aaaah edecegımızın ıdarıkıne varabılsek ''gunahtır ama dınden cıkmadımya'' rahatlıgından kurtulabırız ınsaallah.
21 Ekim 2010 Perşembe 13:09
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tesettür
ahmet
Niye Hocama kızıyorsunuz, O tesettürsüz insanların cariye olduğunu söylemiyor, giysilerinin cariyelerinkine benzediğini söylüyor. Nasıl inanmayan bir insan sarık giyerek veya başını örterek müslüman olmuyorsa, başı açık birisi de ne kafir olur, ne de cariye. Sadece günahkar olur. Biz müslümanlar günahlarımızı kabul edip, Allah’ın karşısında boyun büküp af dilemeliyiz.
19 Ekim 2010 Salı 16:52
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Tuba Hanıma Kesinlikle Katılıyorum
Ahmet
Doğrusu Ahmet Hoca'dan böyle bir yazı beni hayalkırıklığına uğrattı. Başörtüsünün öneminin altını çizmek ayrı bir şey başı açık kadınları cariyeye banzetmek ayrı...Şu veya bu sebeple başı açık mü'min kadınların yüzüne nasıl bakacaksınız?
16 Ekim 2010 Cumartesi 23:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
:(
tuba akkul altay
hocam, cariyenin tesettürünün göğüs ile diz kapağı arası olduğunu yazmışsınız, bunu neye göre söylüyorsunuz? hep duyuyoruz ama delili nedir? böyle bile olsa açık kadınları cariyeye benzetmek ne derece doğru? biraz kabalık olmuyor mu? sizin gibi islam nezaketini üzerinde taşıyan bir hocamızdan bu benzetmeyi duymak beni çok üzdü doğrusu.
15 Ekim 2010 Cuma 01:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri