Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet DURMUŞ

Çözüm Süreci Önündeki Engel: Kürdçü Sosyalist Partiler

22 Ekim 2014 Çarşamba

Türkiye Cumhuriyetinin demokratikleşmesi mücadelesi içinde çözüm süreci adı ile anılan toplumsal hakların genişlemesi ile simgeleşen dönemde en şiddetli engellemeler, ulusalcı ve sosyalist düşünce sahibi insan ve örgütlerden geldi. Bunların içinde özellikle sosyalist kökenli kürt milliyetçilerinin yoğunlaştığı BDP (şimdi HDP) en çok dikkat çekenidir.  Kürdleri temsil ettiğini iddia eden HDP aslında kürdleri temsil etmekten çok, soğuk savaş dönemi artığı ideolojisi ile, elitist, kemalist ideoloji benzeri laiklik anlayışlı kürd milliyetçisi sosyalist bölücü taban yetiştirme amacı taşımaktadır.  HDP, Doğu ve Güneydoğudaki son 30 - 35 yıldır süren çatışma ortamının getirdiği yılgınlık, korku ve ümitsizlik içinde büyümüş nesilleri sürekli ajite ederek kendi oy deposu olarak görmektedir. HDP bölge halkının toplumsal refah ve barış içinde yasamaması icin , bulundukları olumsuz durumların, sadece kürd oldukları için başlarına geldiği duygusunu geliştirirerek onları derin bir ırkçı uçuruma itmektedirler.  HDP bu duyguyu maddi ve manevi cihetleri ile sürekli besleyerek, genelde bölge insanını, özelde de kürdleri kendi sosyalist ulusalcı ideolojilerini hayata geçirmek için kullanmaktadır.

Sosyalist kürdçü partilerin seçtiği yaşam tarzında dini inanca yer bulunmamaktadır. Bunun en güzel örneği parti yönetecilerinin yaşam tarzlarıdır. Ama amaçlarını gerçekleştirmek için geniş halk kitlelerine ihtiyaç duydukları için Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında olduğu gibi halka karşı iki yüzlülük yaparak dini kişi ve değerlere saygısızlık yapmamaya özen göstermeye çalışmaktadırlar ama kendi yaşantılarında (yine T.C. ilk kadrolarında olduğu gibi) dini hiç bir davranış yoktur. İşte gerçek dindar kürtleri bekleyen en büyük tehlike burada başlamaktadır…

Genelde tüm kürdler, özelde de dindar kürdler farkına varmadan kendi elleri ile kendi idam iplerini kürdçü sosyalist partileri takip ederek, destekleyerek kendi boyunlarına geçirmektedirler.  Yıllarca karşı çıktıkları zalim T.C. yönetileri bu sefer kürd yöneticiler olarak karşılarındadır. Yani kurt artık kuzu postunun altındadır.  Ama dişleri hala keskin ve acımasız…

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8812 defa okunmuştur
Dikkat
Cemal Şen
Bu seviyede bir yazı ve ha bire Kürtlere akıl veren yaklaşım. vazgeçin bunlardan. BU KADAR YAZIYORSANIZ BİRAZ KÜRTLERİ ANLAMAYA ÇALIŞIN.
23 Ekim 2014 Perşembe 11:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri