Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Müfit KUTLU

AYRILIK TABLOLARI - 1

26 Temmuz 2012 Perşembe

B.

 

AYRILIK TABLOLARI

= Sevgili Peygamber’imizin(sav) ölümü =

(1)

 

Allah(cc) ondan razı olsun İbni Mesut anlatır:

 

“Ayrılık (ölüm) yaklaştığı zaman biz Hz.Ayşe’nin evinde Resulullah’ın ziyaretine gittik . Bize baktı.Gözleri yaşla doldu. Sonra söze başladı :

 

  “ Merhabalar ! Allah size ömürler versin . Allah yardımcınız olsun. Size Allah’tan korkmanızı ve takva sahibi olmanızı öğütlerim.Size bildiririm ki ben Allah’ın mekanında ve kulları hakkında O’nun koyduğu esasları çiğnememeniz için Allah tarafından size gönderilmiş açık bir korkutucuyum.Ecel yaklaştı.Allah’a,sidre-i münteha’ya,cennete ve kabre dönüş yaklaştı. Allah’ın selamı ve rahmeti size ve benim ölümümden sonra dininize girenlere olsun “

 

Allah ondan razı olsun ,Hz.Ayşe anlatır :

 

“ Resulullah bize yedi kuyudan yedi gırba su ile kendisini yıkamamızı emretti. Biz bunu yaptık rahatladı.Sonra çıktı, cemaate namaz kıldırdı. Uhud şehitleri için istiğfarda bulundu.Onlar için dua etti. Ensar (Medine’li dostları) hakkında vasiyet ederek buyurdular ki “ (selamdan sonra) Ey muhacirler siz çoğalırsınız ; ensar bu günkü miktardan daha fazla artmaz . Ensar,benim kendilerine sır verdiğim sırdaşım ve  has cemaatimdir. Onların iyilerine iyilik ediniz.Kusurluların kusurlarını af ediniz.”

 

Daha sonra buyurdular ki

“ Bir kul, dünyada yaşamakla Allah yanında bulunan şey arasında serbest bırakıldı.O, Allah’ın yanındakini tercih etti.”

 

Bu söz üzerine Ebu Bekir (Allah ondan razı olsun ) ağladı. Resulullah’ın bu sözüyle kendisini kastettiğini, artık dünyadan göçeceğini sezinledi.

Allah’ın Resul’ü buyurdular ki

“ Sakin ol ey Ebu Bekir ! Mescidin sokağa açılan bütün şu kapılarını kapayınız.Yalnız Ebu Bekir’in yoluna açılan kapı kalsın. Ben ,Ebu Bekir’in sohbetinden faziletli bir şey bilmiyorum .”

 

Sözlerine devam eden Hz.Ayşe der ki :

 

“ Resulullah benim evimde,benim günümde ve benim kucağımda öldü.Allah,ölüm anında onun ağız suyu ile benim ağız suyumu birleştirdi. Bu sırada kardeşim Abdurrahman geldi.Elinde misvak vardı.Resulullah ona bakmaya başladı.Ben, onu istediğini düşünerek “Onu sana alayım mı?” dedim.Başı ile “Evet” diye işaret etti. Alıp verdim.Onu azına soktu fakat sert geldi. Ben “Yumuşatayım mı ?” dedim. Başı ile işaret etti.Ben de yumuşattım. Yanında bir kap su vardı.Elini onun içine soktu ve “ Lailaheillallah (Allah’tan başka ilah yoktur) Muhakkak ölüm için bir sarhoşluk vardır.”

Sonra ben eline su döktüm. “O en yüce Arkadaş “ Allah’ı kastediyor “En yüce Arkadaş “ diyordu .

Ben “Öyleyse ; vallahi bizi tercih etmiyor “ dedim .

 

***

( devam edecek)  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1968 defa okunmuştur

Etiket(ler):

Hüzne boğdunuz
Ayhan Yüceler
Sayın Komutanım, Bu güzel Ramazan'da bizi hüzne boğacak bir yazıyı kaleme aldınız. Pür dikkat takip ettim. Ama şu yedi ayrı kuyudan su işini anlayamadım...
30 Temmuz 2012 Pazartesi 08:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri