Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Müfit KUTLU

FÂNİ DÜNYA

29 Ekim 2012 Pazartesi

 FÂNİ  DÜNYA

 

Adamın biri köprüden geçerken derenin içinde paçalarını sıvamış bir köylü görür. Sırtında kocaman bir fıçı, elinde çorap örgü şişleri, ayakları suyun içinde tepiniyor. Dudakları kıpır kıpır bir şeyler mırıldanıyor.Çok meraklanmış yabancı :

- Hemşerim , demiş. Ne yapıyorsun öyle suyun içinde ?

- Ben mi ?  Ben fakir bir adamım ..Bizim köyün imamı " Caminin kilimlerini derede yıkayıver" dedi. Sevaptır... Aldım getirdim ayaklarımla tepip yıkıyorum . Yıkayınca götürüp vereceğim. Hem sevap..hem de imam efendi iyi bir adamdır ; bir kaç kuruş verir, şu fani dünyada geçinir gideriz .

- Peki,demiş yabancı . O başının üstündeki fıçı nedir ? Başını sallayıp duruyorsun ?!

- Ha o mu ? Geçenlerde Sarıkçı Hüseyin Ağa'nın koyunları kuzuladı.Hayvanların sütü bollaştı. "Nasıl olsa aylaksın, yağ yapıver " dediydi. Kilimleri teperken nasıl olsa yayık sallanıyor . Yağ yapınca götürür veririm; memnun olur,üç beş kuruş verir... Biz de şu fâni dünyada geçinir gideriz.

- Anlaşıldı ;  demiş yabancı . Peki o dediklerin tamam da ya o elindeki şiş ve örgü ne oluyor ?

- Haa! demiş köylü ; bizim Hasan Ağa'nın oğlu Erzurum'da asker .”Kışları çetin olur. Bir çift çorap ör de göndereyim" dedi. Kıramadım. Sevinir fakir . Üç beş kuruş verir. Şu fâni dünyada geçinir gideriz.

Yabancı dayanamamış :

- Ayaklarınla kilim yıkarsın.. Sırtında yayık çalkalarsın ..Bir yandan çorap örersin ... Hepsini anladım da , peki ; dudakların neden kıpır, kıpır oynuyor ?

- Fatma Aba'nın kocası Kel Hüseyin geçenlerde 'sizlere ömür' rahmetli oldu." Bir hatim indiriver " dedi. Allah rızası için .. sevaptır. Bir kaç kuruş verir, biz de geçinir gideriz bu fâni dünyada ... demiş köylü.

Yabancının sabrı tükenmiş :

  • Ulan, demiş ; dua et ki bu dünya fâni .. Ya bir de bâki olsaymış bilmem o zaman daha ne haltlar edecektin ?

 

Vallahi ; iyi ki bu dünya fâni... Yoksa milleti kazıklayıp, kazanıp, kazanıp doymayanlar,miras için kardeşinin gözünü oyanlar, altın,gümüş mal biriktirenler,"Daha var mı ? Daha var mı ?" diyenler hiç ölmeseydi, arkadan gelenlerin hâli ne olurdu ?

 İyi ki fâniyiz..   548874_398994796815785_994006001_n.20121029161732.jpg

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7846 defa okunmuştur

Etiket(ler):

ne güzel
UĞUR CANBOLAT
Merhabalar Çok anlamlı bir hikaye halimizi resmeden. Teşekkürler
30 Ekim 2012 Salı 00:22
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
"Daha var mı ?" Böyle diyenlerde olmuş hocam
kerime nadir
"Daha var mı ?" diyenler hiç ölmeseydi, arkadan gelenlerin hâli ne olurdu ? Firavundan karundan sonra ne olduysa o olurdu.
29 Ekim 2012 Pazartesi 17:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri