Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet Müfit KUTLU

Kadına şiddet var ..

14 Ekim 2012 Pazar

B.

 

KADINA ŞİDDET VAR DA ERKEĞE YOK MU ?

 

Erkek ve kadın bir elmanın iki yarısı gibidir . Yüce Yaratıcı her iki cinsi de birbirlerini tamamlamaları için yaratmıştır . Bu nedenledir ki evlenme tavsiye edilmiştir . Neslin devamı , toplumun düzeni ve insanların maddi manevi doygunlukları için evlilik sığınılacak en güzel liman ve yaşanacak en güzel dünyadır .

İnsanlığa mutluluk getiren dinin tebliğcisi o güzel insan evlenmek isteyenlere en etkili reçeteyi yazmıştır . İnsanı evliliğe götüren sebeplerin başında "yalnızlık, bakımsızlık , kadınsızlık-erkeksizlik " vardır . Evlenmeden önce aranan nitelikler ise güzellik, zenginlik,asalet (soy) ve inanç durumu (din) gelir .

İnsanlığa en güzel yaşam biçimini öğreten o yüce Elçi (selam olsun) "Siz dindar olanı tercih ediniz " buyurmuştur. Çünkü gerçek dindar kişide "Allah korkusu,sabır, şükür ve itaat etme " gibi güzel huylar bulunur .

Güzellik, asalet ve zenginliğin önünde bu güzel ahlak yani adına din dediğimiz yaşama şekli olunca kurulacak olan yuvanın deprem sigortası daha baştan yapılmış sayılır .

Gelelim son günlerde kamuoyunda fazla irdelenen bir konuya ; "kadına şiddet" meselesi ...

Kadını dövülmesi sadece yurdumuzda değil dünya genelinde yaşanan acı bir gerçektir . Ama biz bu konuya kendi penceremizden bakacak olursak bu şiddetin temelinde eğitimsizliğin yanı sıra ekonomik faktörlerin de ön planda geldiğini görürüz.

Artan ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara yetmeyen bütçeler .. Doyumsuzluk,şükürsüzlük , sabırsızlık ve daha bir sürü şey evlerdeki huzurun bozulmasındaki en büyük etkendir . Ekonomide bir kural vardır "İhtiyaçlar tatmin edildikçe şiddetini artırır "

İhtiyaçları arka arkaya sıralayan kadının dili uzamaya başlayınca erkeğin psikolojisi bozulur. Ayın sonunu getiremez , kadına laf yetiştiremez ve o zaman "dili uzayan" bir kadın karşısında "eli uzayan" bir erkek ortaya çıkar.

Evinin ekonomik sorumluluğunu taşıyan bir adamın iflas psikolojini bir düşünün . Bir erkeğe kadının fiziksel gücü yetmediği için genelde erkeğin yüzü, gözü şişmez ama patlamaya hazır fünyesi çekilmiş bir bombaya dönen erkek, en küçük bir gerilimde patlar .

Ortaya çıkan manzara " yüzü gözü kanamış,hırpalanmış bir kadın , ağlayan çocuklar ve suç işlemiş acınacak,cahil bir babanın perişanlığı "

Hocalarımız bize savaşı , her türlü diplomatik ilişkinin aciz kalması ,başka bir seçenek kalmaması sonucu oraya çıkan bir zorunluluk olarak öğretmişlerdi .

Siyaset , dikkatle indirilmesi gereken un çuvalına benzer . Bu çuvalı kadın ve erkek birlikte dikkat,sevgi ve sabır ile indirirler . Eğer itina edilmez de çuval patlarsa kadında surat, erkekte şefkat ve merhamet bırakmaz .

Bu çatışmalarda her iki tarafın da belli oranlarda kusuru vardır.Şiddet, iki ucu keskin bıçak gibidir.Yalnız kadını değil erkeği de yaralar .

Ve yuvayı parçalar.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2308 defa okunmuştur
Evin huzuru için biraz sabı
Songül E.
Evin reisi yani erkeğin cebinde para olmadı mı kadın ne derse desin göze batıyor bence.Bunun için erkeklerin biraz daha sabırlı olması kadınında sizin dediğiniz gibi dilini tutması gerekiyor.Vesselam
20 Ekim 2012 Cumartesi 19:59
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Önemli
Naim ÖZGÜNER
10-11 Ekim Çarşamba-Perşembe tam gün Yenibosna Girne otelinde Aile ve Politikalar bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliğinin ortaklaşa düzenlediği KADINA ŞEDDET konulu seminerdeydik.Yazınızda değindiğiniz konular anlatıldı.Demek ki bıçak kemiğe dayandı.Nasihat ile yola gelmeyeni musibet döve döve yola getirir derler.Son zamanlarda bu manada yaşanılan hadiseler diz boyu.Tedbir almak gerekir.Nereden başlamak gerekir ki buna dur diyebilelim.Zannediyorum EĞİTİM EĞİTİM EĞİTİM.Sizler de güzel özetlediniz.Elinize sağlık.
16 Ekim 2012 Salı 08:25
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri