Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

28 ŞUBAT’TA NELER OLDU

28 Şubat 2018 Çarşamba

1991 yılı öncesine kadar sağ sol tartışmaları ve çekişmeleri yaşanırken 1991 yılından sonra TSK sistem değişikliğine gitti.

1991 Mahalli seçimlerinde o zamanki Fazilet Partisi iyi bir çıkış yakaladı.

Dz. K.K.lığı’nın ana ast karargah bölgesi olan Gölcük/Kocaeli’nde Fazilet Partisi’nin adayı kazandı.

Ankara Sincan’da Fazilet Partisi’nin adayı kazandı. Malum daha sonra tankları yürüttüler.

Bunu rahmetli Erbakan reklam aracı olarak kullanmak istedi ve askerler bizi seviyor, bize oy verdiler, Gölcükte kazandık, Sincan’da kazandık dedi.

Bu TSK’da çok ciddi bir rahatsızlığa yol açtı. Kötü gözler bunu farklı algıladı, işi din düşmanlığına döktüler.

Bu tarihten sonra irtica konusu sık sık gündeme gelmeye başladı.

YAŞ kararları önce yargıya kapatıldı.

Daha sonra fişlemeler ve ani hesap sormalar dönemi başladı. Özellikle Hv.K.K.lığı’nda dindar Subay ve Astsubaylar tutuklanarak sorguya çekildiler.

28 er gün disiplin hapsinde yatırılarak kendilerine eziyet çektirildi. Namaz kılmak kanunen yasak olmadığı için mahkeme kararı yerine disiplin mahkemeleri yolu ile personeli mahkum ettiler ve sindirmeye çalıştılar.

Özellikle zamanın Cumhurbaşkanı Demirel sürekli irtica yaygaraları kopartarak askerleri mütedeyyin personel ve dindar kesim üzerine saldı.

Eski Dz.K.K. SGÜven Erkaya’nın; İrtica PKK’dan tehlikelidir söylemlerini basını izleyenler hatırlayacaktır.

1994 yılı Donanma Devamlı talimatında Gölcük garnizonuna başörtülü Subay ve Astsubay eşlerinin ve sakallı personel yakınlarının giremeyeceği yazıldı.

Kimlik kartları değiştirildi ve bu sebeple yeni kimlik kartı çıkartmak mecburiyeti yüzünden başörtülü eşlere ve ebeveynlere kimlik kartı verilmedi.

Sağlık karneleri de bittikten sonra yenilerini çıkartmak sorun oldu.

1995 yılında ben Mayın Filosu /Gölcük’te görevli idim ve bu görevim esnasında bir istihbarat astsubayının ağzından kaçırması ile Batı çalışma Grubu’nu (BÇG) öğrenmiştim.

Karşı istihbarat ile görevli personeli öğrendim ve etrafımda tanıdığım, dindar olduğunu bildiğim personele konuyu bildirdim.

1996 Yıl başında malum Kardak krizi çıkmıştı. Kriz Ramazan ayına denk gelmiş, savaş ortamının tetiklediği manevi değerlerin artması istihbaratçıların personeli kolay avlamasına sebep olmuştu. Normal zamanlarda belki daha gevşek olan inanç esasları konu memleket davası olunca ön plana çıkıyor ve milli ve manevi değerler önceleniyordu. Bunu da suiistimal ettiler.

Tam bu dönemde Genelkurmay emri ile Kuvvet K.lıkları ve ana ast birliklerden en alt kademelere kadar emirler ile personel bilgi formları adı altında eş ve 12 yaşından büyük kız çocuklarının fotoğrafları istendi.

Tesettürlü fotoğraf veren personel ikaz edildi, hakaretlere uğradı, tehdit edildiler.

Açık fotoğraf vermeleri istendi, ama açık fotoğrafa dönenler de fişlenmekten kurtulamadılar.

O esnada Fetö ortaya çıktı ve “başörtüsü füruattır “ fetvası ile kendine bağlı cemaat eli ile çok ciddi bir çözülmenin önünü açtı. Eşlerinin başlarını açmayan personel veya açık fotoğraf vermeyen personel Fetö müntesipleri tarafından ispiyonlandı.

Bu durumu Eski Gen. Kur. Bşk. İlker Başbuğ 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonraki dönemde bir demecinde itiraf etti.

Bu dönemde BÇG ve Fetö işbirliği ile fişlemeler hızlandı ve yaklaşık 5000 ila 6000 dolayında mütedeyyin subay ve astsubay ordudan YAŞ kararları ile ihraç edildiler.

YAŞ kararlarının yargıya kapalı olması sebebi ile hak aramak imkansızdı.

AİHM ise dini menşeli hiçbir davaya mağdur lehinde karar vermedi.

İç hukuk yoları tüketilmediği gerekçesi ile tüm başvurulara red kararı verdi.

Halbuki YAŞ kararları iç hukuka kapalı idi ve tüketilmesi imkansızdı.

Ben AİHM’ye başvurmadım.

Benim gerekçem ise “halkının yüzde 90’ı Müslüman olan bir Ülkeyi Hristiyan Birliği mahkemesi olan AİHM’ye şikayet etmeyeceğim diyerek arkadaşlarımdan gelen  teklifleri de kabul etmedim.

Neticede 2010 yılı Anayasa referandumunda YAŞ kararları yargıya açıldı.

MSB’lığı ve AYİM’e  yaptığımız başvurularda geriye dönük maaşlar ve tazminatlar hariç ki aslında mağduriyetlerin giderilmesinin en nemli maddeleridir, derece kademe ilerlemeleri, sadece emekli sandığı dosyasında olmak kaydı ile rütbeler, kimlik kartlarımız ve pasaport haklarımızı aldık. Rütbelerin Kimlik kartlarına yansıması da kabul edilmemiştir.

O zaman da YAŞ kararları çok konuşulduğu için yaklaşık 1000 kadar personel ikili ve üçlü kararnameler ile ihraç edildiler. Bakan onayı ve ya ikili üçlü kararnameler ile ihraç edilen personelden yaklaşık 500 kişinin mağduriyetleri halen devam etmektedir.

İkil üçlü kararnamelere yargı yolu açık imiş, ama bu personelden saklandı.

İhraçlar YAŞ kararı gibi tebliğ edildi ve mahkeme önü gizli olarak kapatıldı.

Ben eşime hala başörtülü olduğu gerekçesi ile kimlik kartı çıkartamadım.

2 defa başvurdum 2 defa red geldi.

Artık uğraşmıyorum. Eşim de sivil kimliğinden memnun.

28 Şubatlar tekrar yaşanmaması için, mağduriyetlerin giderilmesi için hükümetin bu konuları tekrar ele almasını umuyoruz. Balyozculara, Ergenekonculara tanınan haklar, verilen tazminatlar 28 Şubat mağdurlarından esirgeniyor. 1960 darbesi esnasında ordudan ihraç edilen harp okulu öğrencileri, teğmen rütbesi ile ihraç edilen subayların tamamı Korgeneral rütbesinden emekli edilerek kıyak maaşlar bağlandı. EMİNSU (Emekli İnkılap Subayları) kanununu hükümetin biliyor olması gerekir.

Biz darbe yapmadık, dinimizi yaşamaya, görevimizi en iyi şartlarda yapmaya çalıştık. Biz; vatan sevdalısı idik. Ceza olarak karşımıza çıktı.

En son çıkan torba yasa da belli bir süreden öncesinin kapsamadığı için 28 Şubat mağdurları maalesef kapsam dışı kaldı, mağduriyetler devam ediyor.

1000 yıl sürecek dediler, tesiri geçmiş gibi görünse de mağduriyetler devam ediyor. Birileri bir yerlerde 28 Şubat sürecini yaşatmak için uğraşıyor.

 

Ahmet TÜRKAN

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3616 defa okunmuştur
AHmet beye cevap
TC Hiçi
Ahmet bey ne yazık ki sizin yazınızı yandaş olarak yazdığınız için okumuyoruz çünkü siz yazar deği de fanatik febünerliler gibi çala kalem yazmanız tarafsızlığınızı gölgelemektedir beyefendi akp olabilirsiniz hatta sarayda görev bile alabilirsiniz saygı duyarız ancak yazılarınızda tarafsız olmanızı beklleeiz selamlar allaha emanet ol
25 Nisan 2018 Çarşamba 21:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
28 şubatta neler olmuş ki
TC Hiçi
Sn. Okuyucu yazar yorumlara sansür uygulasada sizlere açık net şeylerden söz edeceğiz 28 şubatta bu gün akp nin yaptığı ohal baskılarının yanındao gün sadece olaylara sebep olan hoca ,sincan belediye başkanı , kayseri belediye başkanı,akp nin danışmanı gbiler iktidarda kalabilmek için yani hocanın kanlı mı canlı mı çıkışına paralel davranınşıın karşılığında yapılan darbe fetönün kalkışmasından daha insancıldı hoca ile akp başkanın arasındaki fark hoca cemaat ve tarikatlara karşı dururken akp başkanı cemaatlere ve tarikatlara yakın olmasıdır çünkü akp başkanı tarikatları sürekli kullanır va atar yani 2072 yılına kadar iktidarda kalır sonrası allahu alemdir allah türk cumhuriyetini korusun amin
24 Nisan 2018 Salı 22:39
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Size sn yazar demiyeceğim yandaş yazar diyeceğim
TC Harabati
Sevgili okuyamayanlar diye başlıyorum çünkü yandaş yazar okuyucusunun yorumlarını sizinle paylaşmayarak yamdaşlığını ıspatlıyor heyhat yndaşların saraya yakın oluyormuş semçkin insan oluyormuş saraya danışman oluyormuş dünyalıkları iyi oluyormuş yani eba zer gibi değil karun gibi olmayı tercih ediyorlarmış ne diyelim kendi tecihleri biz onları rtık okumyacğız demektir okumynlara selam olsun dua ile kalınız ben hakkımıhelal ettim
19 Nisan 2018 Perşembe 10:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
2000 yılı sonrası emeklilerin mağduriyeti giderilmeli
TC vatandaş
Sevgili okurlarımız 2000 yılından sonra emekli olanlarla 2000 yılından önce emekli olanların emekli maaşlarının hesaplanmadındaki farklılık nedeniyle 2000 yılı sonrası emekliler mağdur edilmiştir şimdi bunun düzeltilerek aradaki farların ödenmesini bekliyoruz akp başkanı bunu hemen yaparsa seçimi kazanır selmlar
15 Nisan 2018 Pazar 11:17
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Fetocu akp
Serdar
Bu fetocu akplileri ne zaman yazacaksin Akpnin%60 feto teror orgutu mensubudur.
29 Mart 2018 Perşembe 16:59
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri