Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

ADI: RACHEL CORRIE

16.03.2010 14:13

ADI: RACHEL CORRIE

Bir vicdan sahibi. Sönmemiş vicdanların sesi.

Aliene Rachel Corrie, (10 Nisan 1979- 16 Mart 2003) ABD’li barış gönüllüsü, Uluslar arası Dayanışma Hareketi (İnternational Solidarity Movement) üyesi.

Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin evlerini yıkmak üzere hareket eden bir İsrail buldozerinin önüne çıkmış ve bu buldozer tarafından ezilerek öldürülmüştür.

Evet O Siyonist İsrail devletine her fırsatta destek veren, tüm yaptıklarını görmezden gelen, çıkarları için dünyayı kana bulayan ABD’de yetişmiş nadide bir çiçek.

Evergreen State College’de sanat dersleri alarak eğitim gördü. 3 Yıl boyunca gönüllü olarak ruhsal bozukluğu olan hastalara haftalık ziyaretler yaptı, onlara destek oldu.

Yazar ve sanatçı olmak, barış için çalışmak gibi hedefleri olan Rachel, ABD’nin Irak’ı işgali üzerine İsrail’in Gazze’de kıyıma girişeceği ve bunun ancak bölgedeki ilgiyi canlı tutmakla engellenebileceğinin öngörerek, Gazze’ye “Uluslar arası Gözlemci” olarak gitmişti.

Dünyayı umursamayan, Filistin’lileri insan yerine koymayan, önüne ne gelirse yıkan, kim çıkarsa öldüren zalim İsrail buldozerinin önüne çıktı.

Belki bir yıkımı, belki bir zulmü durdurabilirim ümidiyle.

Gözü dönmüş İsrail askeri için karşısındakinin kim, veya kimler olduğunun bir önemi yoktu.  Acımasızca, insafsızca bir niyeti vardı ve her ne olursa olsun önüne çıkarları yıkıp yok etmek.

Gazze şeridinde Siyonist İsrail’e bir parça daha yer açmak.

İşte bu noktada karşısında Rachel duruyordu.

Barış adına.

İnsanlık adına.

Vicdan adına. Vicdanı sönmemişlerin sesi olmak adına.

İsrail’e destek veren ülkesinin hilafına O zulme karşı duruyordu ve katil İsrail O’nu da öldürdü.

Tıpkı bir Filistinli bir Müslüman gibi.

Bu duruş Rachel için Filistinli bir intifada idi.

Rachel o gün Filistin’li idi. Zulme karşı duran, acımasızlığı sindiremeyen, mazlumdan taraf olan bir Filistinli.

Tıpkı Filistin’liler gibi acımasızca ezilerek öldürüldü.

ABD o zaman bile insafa gelmedi.

İsrail bir müttefik vatandaşı öldürdüğünde bile insafa gelmedi.

Çünkü Rachel vicdanen bir Filistin’li idi ve bir Filistin’li gibi öldü.

Rachel Corrie için bu gün dünyanın pek çok yerinde etkinlikler düzenlenmektedir. Hakkında yazılan kitaplar ve oyunlar sahnelenmektedir ve 16 Mart O’nun hatırasına “Dünya Vicdan Günü” ilan edilmiştir.[1]

Vicdanlarımızın sesine kulak verelim.

Filistin davasına destek olalım. Çocuk katili Siyonist İsrail’i boykot edelim.

Semirmesine ve daha çok kan dökmesine fırsat vermeyelim.

Ahmet TÜRKAN - HABERNAME

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4464 defa okunmuştur
ahh filistin
necmettin keleş
sağ ol kardeşim gaflete dalan başımıza bir tokmak oldu bu hatırlatman öyle dalmışızki dünyaya unuttuk mazlum kardeşlerimizi allah kalemine yüreğine kuvvet versin bir şeyler yapmak lazım allah adildir rachelde hakkını alacaktır inşallah
19 Mart 2010 Cuma 22:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İnsan Olmak İçin
Hasan Tülkay
Barış adına. İnsanlık adına. Vicdan adına. Vicdanı sönmemişlerin sesi olmak adına... Haksızlığa isyan etmek için Müslüman olmak de gerekmiyor. Fakat Müslüman olmanın ilk şartı; haksızlığa ve zulme karşı direnmektir...
19 Mart 2010 Cuma 08:26
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
SENİ UNUTMAYACAĞIZ RACHEL
KAMURAN AKKAN
Çok muhterem ve değerli Ahmet Türkan bey .Tüm insani değerlerin ayaklar altına alındığı asrımızda ,gayri müslim bile olsa insanlığınını yitirmemiş ve biz müslümanların sahip çıkması gerekirken israil vahşeti karşısında sessiz kalmayıp hayatını kaybeden Rachel Corrie 'nin ölümünün 7.yılında vefa borcumuzu hatırlayıp hatırlattığınız için size çok teşekkür ediyoruz .Allah razı olsun.
16 Mart 2010 Salı 18:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri