Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

ANAYASA NASIL OLMALI

16 Mart 2012 Cuma

Çocuklar, geleceğe gönderdiğimiz ve asla göremeyeceğimiz mesajlardır.
'Anonymous '

Son günlerde 4+4+4 sistemi tartışılıp duruluyor. Daha doğrusu haydi kızlar okula deyip tesettürlü kızları okula almayan zihniyet, yeni sistemin kızları eve kapatacağını savunuyor. Sanki kızlarımızı okula aldılar da.

Daha şurada 1000 yıl önce; yani 28 Şubat mezaliminde dayatılan kesintisiz 8 yıllık eğitim çöktü. İmam hatiplere darbe vurmak niyeti ile feraset yoksunu darbeci zihniyet eseri olarak karşımıza çıkan 8 yıllık kesintisiz eğitim, sadece çocuklarımızın istikbalini karartmakla kalmadı, bu süre zarfında hiç olmazsa bir mesleği olma ihtimalini de ellerinden aldıkları çocuklarımızı düz adamlar olarak işsizler kalabalığının içine katıverdiler. Düz liselerden düz adamlar çıktı. Meslek olmadığı için asgari ücret peşinde koştular.

Sanayici tornada, tesviyede, kalıpta çalışacak elemanlar bulamadı. 20 yaşındaki bir delikanlı 15 yaşındaki gibi çırak olmaz. Olmak istemez. Çünkü Üniversite hayali vardı.

Düz liseden olmayacağını bildiği halde bir ümitti.

Siz; 28 Şubatın sorumluları. Çocuklarımızın hayallerini çaldınız. Erken yaşta bir meslek sahibi olmalarını engellediniz. Üniversitelere giremesinler diye katsayılar icat ettiniz.

Üniversite eğitimindeki problemleri çözmek YÖK sorumluluğunda olduğu halde Danıştay müdahil olup sistemi kilitledi.

Şimdi 4+4+4 sistemi çalışmaları yapılıyor. Belki bir nebze ilaç olacak. Malum zihniyet buna da engel olmak için gerekirse ellerindeki kafa kıracak aparatları fırlatıp yolu tıkamak gayretindeler.

Sanayinin ihtiyacı olan alanlarda uygulamalı meslek liselerine ağırlık verilmeli ve üniversiteye girişleri asla engellenmemelidir. Gerekirse tüm düz liseler mesleki alanlara yönlendirilmelidir.

Referandumla gündeme gelen ve bütün partilerin yeni anayasa sloganı ile seçime girdikleri süreç başladı, devam ediyor.

Yani; Anayasa çalışmaları gündemde.

Anayasa yapılacaksa eski anayasalara neden bakılısın ki.

Oturup geleceği ön gören, nesillerimize alnımız akça pakça miras bırakabileceğimiz bir anayasa neden olmasın.

Geleceğimizi neden değişmez, dokunulmaz maddeler koyarak ipotek altına alalım ki….

Memleket olarak darbeci zihniyetten ne zaman kurtulacağız.

Ne zaman insanın aslında hür olduğunu anlayacağız.

İslam Peygamberinin veda hutbesinde söylediklerini ne zaman anlayabileceğiz.

Hani en son diyor ya “ Burada bulunanlar bulunmayanlara anlatsın”

Şimdi biz varız. Yarın çocuklarımız olacak. Onların hakkımızda ne düşüneceklerini hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

Ama bu zihniyetten kurtulamaz ve yaradılışımızın gayesi dışına çıkarsak kesinlikle iyi şeyler söylemeyeceklerine eminim.

En basit konularda bile kargaşa içinde kalıp çözüm üretemeyen, dediğim dedik bir zihniyete sahip olan toplumumuz diğerlerinin fikrini algılamakta çok kısa kalıyor.

İslamın en önemli özelliği olan diyargramlık sönmüş.

Enaniyet ve nefisperestlik almış yürümüş.

Geleceğe nasıl bir miras bırakacağız.

Atasına söven bir toplumdan evladına hayırlı bir miras kalır mı?... bilemem.

Ama silkinip kendimize gelmeliyiz.

Hz. Ali'ye sordular:

-Ne hikmettir ki Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer zamanında ihtilaflar yoktu ama Hz. Osman ve sizin halifeliğiniz zamanında ihtilaflar çoğaldı.

Hz. Ali şöyle cevap verdi;

-Bunun hikmeti gayet açıktır. Ömer'in ve Ebu Bekir'in yanında Osman ve benim gibiler vardı. Bizim yanımızdaysa sizin gibiler var. .

Kime benzediğimize dikkat edelim.

 

Ahmet TÜRKAN – HABERNAME

ahmetturkan@gmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2832 defa okunmuştur
dua edelim
heeç
sn. yazar ve değerli okuyucu Ülkemize Yeni Anayasa gerektiğini düşünmüyoruz, bu gün yeni anayasa çığırtanlığını yapanlar bu ülkeyi bölmek niyetinde olan kişiler olarak görülmektedir. Bu talebi yapanlara bir bakınız, Amerika istiyor diye Ülkemiz yöneticilerini Suriyeye ve İranla karşı kışkırtan kişiler olduğu biliniyor sevgili milletimiz Amerika ve İsrailin oyununa gelerek suriye girerek İranla savaşmak zorunda bırakılacağız Basiret ve Cesaretle Amarikaya karsı koyması için yöneticilerimize Allah Kolaylık versin İran dosyasını Hükümetin önüne koyan Amerikaya ders vermenin şimdi tam zamanı, Hükümet derhal çekilmeli ve milli mutabakat hükümeti kurarak devam etmeliyiz yoksa bu vahşi amerika kardinallerine bu hükümeti yem edecek gibi görünüyor. dua etmemiz gerekiyor, selam ve dua ile sevgi ile kalınız
19 Mart 2012 Pazartesi 15:25
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Çocuklarımıza yeni gelecek istiyorsak Yeni anayasaya katkımız olmalı
Reşat FİDAN
Yeni anayasa çok önemli bir süreçtir. Geleceğimiz için yeni anayasaya mutlaka katkımız olmalı, fikirlerimizi www.yenianayasa.gov.tr adresine bildirmeliyiz. Kaleminize ve gönlünüze sağlık.Teşekkürler.
16 Mart 2012 Cuma 08:33
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bosver
ibrahim
bu yalanlarla kimseyi.kandiramasssiniz.anca sizin gibi cahil kesimi kandirirsiniz.yalan yazmayi birakin artik.
16 Mart 2012 Cuma 08:21
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri