Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

AYŞE ARMAN’IN REİNA KOMEDİSİ NEYMİŞ…?

16 Temmuz 2009 Perşembe

Bu başlığı Taraf Gazetesinin 16.07.2009 tarihli YA DA isimli köşe yazarı Yasemin Çongar’ın “Ayşe Arman’ın Reina Komedisi” başlıklı yazısına atfen kullanıyorum. Yasemin Çongar’ın daha evvelki yazılarını pek okumazdım. Arasıra göz gezdirdiğim olurdu. Ayşe Arman’ın Nisan yağmurları gibi bir kapalı bir açık halini hatırlayınca okumak istedim.

Konu Ayşe Arman’ın fantezileri değil. Madem Türkiye’de demokrasi var (Pardon herkes için değil) isteyen istediği gibi giyinip soyunabilir. Hele bunu köşesinde tutunmak amacı ile bir gazeteci yaparsa herkes tarafından alkışlanabilir.

Bravooo büyük gözlemci, büyük gazeteci….v.s.v.s.  gibi iltifata tutulabilir.

Benim anlamak istediğim Yasemin Çongar’ın üstüne basa basa yazdığı orta kısımdan bir bölüm. Bilemiyorum okuduğunuzda aynı şeyleri hisseder misiniz.

Ancak gettolaşmış bir mahallede kendini “yabancı” hissetmek başka şey, Belediye’den ruhsatlı bir kulübün kapısından kovulmak başka...

Bu ikincisini, “Reina komedisi” başlığıyla yazmıştı Ayşe Arman ve eğer anlattıkları birebir gerçeği yansıtıyorsa, Reina bence kapatılmalı; nokta!

Ya da şöyle söyleyeyim; Reina’nın, rezervasyon yaptırmış Ayşe Arman’ı “tesettürlü” diye içeri sokmamasına benzer bir olay, Amerika’da, Avrupa Birliği’nin herhangi bir yerinde ve hatta bu konuda çok net bir yasayı 2000’de kabul eden İsrail’de yaşansa, bu düpedüz “ayrımcı” uygulama nedeniyle işletme önce çok ağır bir ceza alır ve eğer uygulamasını değiştirmezse, kapatılır.

Ancak...”

Tırnaktan öncesi ve sonrasını linkten okuyabilirsiniz.

(http://ig.haberbaz.com/haberbaz_load.asp?ur=http://www.taraf.com.tr/&n=1&b=Taraf+Gazetesi )

Tırnak arasına aldığım konuya dikkatinizi çekmek isterim.

Yasemin Çongar; Ayşe Arman’ı uydurma tesettürü ile içeri almayan Reina’nın kapatılması gerektiğini söylüyor.

Gerekçe: Daha önceden rezervasyon yaptırmış. Reinayı kapatın da…..! Diğerleri ne olacak…!

Dikkat : ÖSS’den gerekli puanı alan, Üniversitelere harçlarını yatırıp kaydını yaptıran genç kızlarımız Üniversite kapılarından içeri sokulmazken, Devletin kurumları tarafından eğitim, öğrenim hakkı gasp edilirken siz nerelerdesiniz Yasemin Çongar hanımefendi. Burada başka kurumlar tarafından mağdur edilen tüm tesettürlüleri de dahil etmek isterim.

Eşlerinin başörtüsü yüzünden Türk Silahlı Kuvvetlerinden Askeri Şura kararı ile ihraç edilenleri de dahil etmek isterim.

Tesettür fantezi değildir.

Tesettür insanların inandığı gerekçeler için bir giyiniş tarzıdır. Tesettür İslamın emridir.

Bu yazılarınızı o zaman neden yazmıyorsunuz.

Hükümetin çıkarttığı kanunun malum çevreler tarafından askıya alınması karşısında neden tek satır yazmak gereğini duymuyorsunuz.

Sebep belli. Ayşe Arman bunu rol gereği yapıyor. Bir daha tesettür giyer mi giymez mi onu Allah bilir. Ve de eli kalem tutan bir yazar. Desteklenmeli ki bu tip girişimler halk nazarında dikkate değer, hatta akademik bulunsun.

O sizin taraftan değil mi….?

Savunulması gerekir. Ama verdiğiniz örnekler Türkiye ile uzaktan yakından alakası olmayan ülkeler ve kanunlar.

Türkiye’de rol de yapsanız tesettüre geçiş yok.

Savunurken tek taraflı olmayın.

Biraz insaf. Hakikatleri görmezlikten gelmenin bir faydası yok.

Eğer bir hak varsa bu herkes için geçerli olmalı. Sadece rol yapanlara tanınan hak,  hak değildir

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7504 defa okunmuştur
yorumlar
mehmet zeki
siyasi güncel bir sitede yazdığınız yazıdan dolayı baytarların sizinle polemiğe girişini anlamış değilim.ayrıca yazınızı son derece güncel ve güzel buldum
24 Temmuz 2009 Cuma 09:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Baytar Beyler
Ahmet TÜRKAN
İnsanları anlamaktan acizken hayvanları nasıl anlıyorsunuz acaba. İnsanları anlamak bu kadar zormu. Mehmet Akif'ten, Muhsin Yazıcıoğlu'ndan bir şeyler öğrenseydiniz.
22 Temmuz 2009 Çarşamba 21:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
komık yanlıslık
sinan okcuoglu
herhalde baska bır yazıyı yollayacaktıkı.yanlıslıkla bunu gonder dı. baska bır ızahı olamaz kı
21 Temmuz 2009 Salı 22:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bende anlamadım
cc
bu guruba sizi kim ve neden dahil etti anlayamadım..
20 Temmuz 2009 Pazartesi 11:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Veteriner Portalın sayın Yöneticisi
Ahmet TÜRKAN
Portalınızın yaklaşık 6 aydır üyesi idim, ve iç çekişmeleriniz dahil izledim. Pek çok konularda da bilgi sahibi oldum faydalandım. Bu yazımı göndermekten maksaadım sitemizden haberdar etmekti. Tarım Konusunda da Dünya Gazetesi Yazarı Ali Ekber beyin yazılarını izlerim. Hatta kendisi ile bir röportaj yapmak niyetim vardı, Olayı direk siyasi arenaya çekerek kişiselleştirdiniz. Bilmişlikle veya cehaletle alaksı yok bunun. Önemli değil.
20 Temmuz 2009 Pazartesi 11:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri