Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

BİSMİLLAH SALVO

04 Ocak 2012 Çarşamba

Bismillah salvo denizcilikte kullanılan bir ifade olup atış serbest manasında kullanılır. Bunun gibi Bismillah diyerek verilen birkaç komut daha vardır. Onun dışında yemeğe başlarken “bismillah”, yemekten sonra “elhandülillah” denmez. Yemeğe başlarken “Tanrının adıyla”, yemekten sonra ise “çok şükür” denilir.
Laik zihniyet ancak bu kadarına müsaade eder.
Laiklik aslında Anayasa’da nasıl, gerçekte nasıl bir göz atalım. Bakalım sanıldığı kadar demokratik mi?
1. İnanç Hürriyeti
İnanç hürriyeti, kişinin istediği dini seçebileceği anlamına gelir. Keza bir dini seçmekte hür olan kişi, herhangi bir dini seçmeme hakkına da sahiptir. Bir devletin lâik olabilmesi için, o devlette inanç hürriyeti tanınmış olmalıdır. Anayasamız 24’üncü maddesinin ilk fıkrasında “herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir” diyerek “inanç hürriyeti”ni tanımıştır. “İnanç hürriyeti”ne maddenin kendisinde bir “özel sınır” veya bir “anayasal sınır” da getirilmemiştir. Keza, Anayasa “kimse... dinî inanç ve kanaatleri açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz” (m.24/3) diyerek, inanç hürriyetine bir ek-güvence de getirmektedir. Anayasamız olağanüstü hallerde dahi dinî inanç hürriyetini özel olarak korumaktadır. Aşağıda olağanüstü hallerde temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasını inceleyeceğimiz bölümde göreceğimiz gibi, Anayasamızın 15’inci maddesinin ikinci fıkrasına göre, savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde bile, “kimse din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz”.
Anayasa Mahkemesi de 4 Kasım 1986 tarih ve K.1986/26  sayılı Kararında inanç hürriyeti konusunda şöyle demiştir:
“Lâik devlette herkes dinini seçmekte ve inançlarını açığa vurabilmekte, tanınmış olan din ve vicdan özgürlüğünün sınırları içinde serbesttir. Hiçbir dine itikadı olmayanlar için de durum aynıdır. Lâik bir toplumda herkes istediği dine veya inanca sahip olabilir. Bu husus yasa koyucunun her türlü etki ve müdahalesinin dışındadır”

Bu ve buna benze pek çok hüküm inanç hürriyetinde benze manalar taşır. Yani inanmak serbest. Peki ibadet Hürriyeti nasıl? ona bir bakalım.
2. İbadet Hürriyeti
Din hürriyetinin ikinci veçhesini “ibadet hürriyeti” oluşturur. İbadet en geniş anlamda bir dinin gereklerini yerine getirmek demektir. O halde ibadet hürriyeti, kişinin inandığı dinin gereklerini, özellikle ayin ve törenlerini serbestçe yerine getirebilmesi demektir. Bir devletin lâik olabilmesi için, o devlette ibadet hürriyetinin de tanınmış olması gerekir. Anayasamız ibadet hürriyetini “14’üncü madde  hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî âyin ve törenler serbesttir” (m.24/2) diyerek tanımıştır. Görüldüğü gibi Anayasamızda ibadet hürriyeti, inanç hürriyeti gibi mutlak bir şekilde değil, 14’üncü madde ile sınırlı olarak tanınmıştır. İbadet hürriyeti, ibadet etmeme hürriyetini de içerir. Lâik bir devlette kişilere zorla ibadet ettirilemez. Anayasamız “kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya... zorlanamaz” (m.24/3 ) diyerek, ibadet etmeme hürriyetini de güvence altına almıştır.
Anayasa Mahkemesi de 1961 Anayasası döneminde verdiği 27 Kasım 1979 tarih ve K.1979/44  sayılı Kararında
“din özgürlüğünün kimi kişilerin iç aleminden taşarak toplumun huzurunu kaçıracak boyutlara ulaşmasına, kamu düzeninin korunması ve işlerliğinin uyum içinde sağlanması düşüncesi izin vermez”

diyerek ibadet hürriyetinin sınırsız olmadığını, sınırlandırılabileceğini kabul etmiştir.
Evet işte dananın kuyruğu burada kopuyor maalesef.
İslamın 6 iman esası yanında 5 de ibadet esası var.
İman esaslarına itiraz yok. Çünkü gerçekte kişinin gerçek inancını tayin etmek kolay değildir.
Peki; Rabbimiz bizden ibadet etmemizi istiyor, ibadet olmaz ise din tam olarak yaşanmış olamaz diyor ve ibadetlerimize sarılıyorsak ne olacak?
İşte sorun burada.
Laiklik ilkesinde inanmak serbest, ibadet yasaktır ya da sınırlandırılmıştır.
Kanun metni ve içtihatlardan anlamak kolay olmakla birlikte pratikte anlaşılması için şunları izah ve de ispat edeyim.
28 Şubat post modern darbesinin temel çıkış noktası ibadetlere karşı oluşları idi. Yaşadım, başıma geldi bizzat gördüm. Çünkü 28 Şubat darbecileri tarafından mağdur edildim. 2010 referandumu ile benim ve bir kısım mağdurların sorunları çözülmüş olmakla birlikte pek çok mağduriyetler devam ediyor.
Çünkü inanmak gizli olduğu için engel olunamazdı.
İnancın göstergesi onu bizzat yaşamaktır.
İçki içmek haramdır. İnanabilirsin ama dinini gerçekten yaşıyorsan içki içemezsin.
Kumar oynamak haramdır. İnanabilirsin ama inancını yaşıyorsan kumar oynayamazsın.
Zina haramdır. İnanabilirsin, inanıyorsan ve de bunu yaşamak istiyorsan zina yapamazsın.
Bu gün Türk Ceza Hukukunda zina suç değildir. Yani İslamın suç kabul ettiği bir fiil kanunen serbesttir. Bu fiili bir Müslüman yapabilir mi?
El cevap…! Asla ve de kata yapamaz.
Peki yapanlar kim…?
Onu siz düşünün…
Yani % 99’u Müslüman olan bir ülkede zina almış başını gidiyorsa bunda bir problem vardır.
Bunu laiklik ilkesi anlayamaz ve anlatamaz.
İnanmak serbest ya...!
Peki sonuç…!
Müslümanların laiklerle hiçbir sıkıntısı yok. İspatı 600 küsur yıllık Osmanlı tarihinde ve 85 küsur yıllık Türkiye tarihinde görülmektedir.
Ama, laiklerin Müslümanlarla, yani inancını yaşamak isteyenlerle sıkıntısı var.
Türk Silahlı Kuvvetlerinden inançları yüzünden atılan binlerce subay ve astsubay bunun ispatıdır. Emekliliğe zorlananlar bunun ispatıdır.
Okullarına sokulmayan binlerce kızımız bunun ispatıdır. Erkek öğrencilerin başlarını örtmek gibi bir sıkıntıları olmadığı için aynı inanca sahip olsalar da okullarına devam edebilmişlerdir. Son dönemde sıkıntılı da olsa bir miktar sorun çözülmüş gibi görünüyor.
Memuriyetlerinden ihraç edilen binlerce kamu görevlisi bunun ispatıdır.
Özel şirketlerde de bunun pek çok örneği var basın hiç bahsetmiyor. Çünkü bir kulp buluveriyorlar.
Başlığı “Bismillah Salvo”  olarak seçmem boşunda değildir. 17 yılımı verdiğim TSK’dan inancımı yaşamaya çalıştığım için re’sen emekli edilmiş isem bu ne demek istediğimi çok açık bir şekilde ispat eder.
TSK’da diğer personel inançsız mıdır? Hayır ama inanıyor olmakla inançlarını yaşamaya çalışmak, farzları yerine getirmeye çalışmak aynı şey değildir.
Laiklik burada sorundur.
İnancı engelleyemediği için sınırsız bir özgürlük sunuyormuş gibi görünmekle birlikte iş ibadet aşamasına geldiğinde sorun çıkarmaktadır. Engeller koymakta, bahaneler üretmektedir.
Eğer bir parti Laikliğe aykırı fiillerin odağı olmakla suçlanıyorsa bu o partide ibadetlerini yerine getirmeye çalışanların çoğunlukta olması demektir. Bunu parti kapatmak için internetten delil toplayanlar çok iyi bilirler.
Anayasayı değiştirmek için toplumun tüm kesimlerinden görüşlerin alındığı bu günlerde kişisel katkımı “LAİKLİK İLKESİNİN ANAYASADAN ÇIKARTILMASI” yönünde ifade etmek istiyorum. Umarım toplumun huzuru eskisinden çok daha iyi olacaktır. Terörü destekleyenler de kılıf bulamayacaklar, darbe zihniyeti de dindarlara saldıramayacaktır.

Ahmet TÜRKAN - HABERNAME

ahmetturkan@gmail.com 

http://twitter.com/#!/ahmetturkan1959

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3626 defa okunmuştur
bismillah vira demir
ali deniz
bismillah vira demir diyerek derinlere atılıp üzerine kum ve çamur sıvanmış bazı değerlerimizi ortaya çıkarmalıyız,,,toplumumuzu bir arada ve dayanışma içinde tutacak osmanlıdaki hoşgörü anlayışına sahip çıkalım diyorum ,,,,örnek: kuzguncuktaki gibi cami ile sörp krikor lasavoriç ermeni kilisesinin yanyana olduğunu görelim,,
07 Ocak 2012 Cumartesi 23:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
hanif hadimiye nazire
heeç
sizin gibi idari maslahatcılardan ne dindar olur nede dinci olur.olsa olsa sizden eyyamı perişan olur gerçek Dindarları tenzih ederim,onların yoluna canımız fedadır, Ancak Sizin gibiler dinin arkasına sığınarak rant peşinde koşarsınız onlarıda burs verdiğiniz bayanlarla birlikte yersiniz, başka bir rantiyecide sizin gibi Atatürk ve Lakliğin arkasına saklanarak pek çok işler çevirirler Gerçek olan şu, Menfaatperestin dini,imanı Paradır, Kıblesi de Amerikadır bu tiplerin partisi olmaz bunlar her partide olurlar, genellikle de iktidar partisinin etrafına çöreklenerek rantları için akla hayale gelmedik numara çekerler ha belirtelim bunlar şantaj ve kaset de yaparlar,öyle yüzsüzler ki çıkarları için Başbakana bile kasetle şantaj yaparak kadro alırlar ve devamla bazı bakanlıkları kendi çiftlikleri yaptıklarını duyar gibi oluyorum bu tipler her yerde olurlar çünkü onları yahudi illuminati kullanıyor İslamın ve Atatürkün arkasına sığınan menfaatperestler hesap günü yakındır.
05 Ocak 2012 Perşembe 15:42
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
KANAAT ODUR Kİ;
Osman KAÇMAZ
Sayın yorumcular,olumlu-olumsuz kanaatinizi bir cümle ile belirtme erdeminiz yok mu acaba? Laf ebeliği yapacağınıza, evet siz bu zulmü yaşadınız bari bundan sonra gelecek nesil tam demokratik ve eşit uygulama içinde özgürce yaşasın ki,bari cumhuriyet döneminin ikinci yarısında uygulanmaya çalışılan laisizm sultası son bulsun.Ben yazar arkadaşımıza aynen katılıyorum.Gelecek nesilin gerçek inanç özgürlüğü içinde yetiştirilebilmesine fırsat tanınmalı ve kendini müslüman-dindar addeden vatandaşlarımızın kendi çocuklarını gerçek İslam terbiyesine göre yetiştirme hakkı olsun.Yoksa mevcut şartlardaki gibi, laiklik adı altında inanılıp yaşanamayan bir din mensubu olmak bunalımında kalmasınlar.Yeni anayasada laiklik dayatılmamalı yada hiçbir maddede(bu metindeki örneklerde olduğu gibi)çelişkiye düşmeden tarifi yapılmalıdır.İnanç ve ibadet özgürlüğünün tam manasıyla hayata geçirilmesine zemin hazırlanmalıdır.Saygılarımla...
05 Ocak 2012 Perşembe 15:31
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
islami anayasa olsun
hüdai
sayın okuyucu İslam nizamı hükümran olduğunda insanlar barış içinde olacaklarından şüphe yoktur İnsan odaklı islami yorumla çıkmazlardan kurtulmak mümkündür Ancak Ana unsur İslamı Orjinal haliyle kabul eden insanları bulmak güçtür. ne yazık ki günümüzde ne kadar insan varsa o kadar din oluşmuş durumda, herkes bilip bilmeden iştihad ediyor ve karmaşa ve çatışma başlıyor kimileri cahillikten kimileri ise iktidar kapma yarışından ki ne söylense inanıyor ve hatta kendi söylediğine kendisi inanıyor siz düzgün bir islami anayasa yapın ama içinde mutlaka İDAM yer alsın İslami anayasa yapın ancak önce bizim gibi cahiller karşı çıkar herhalde bu devirde böyle şey olur mu diye önce samimi olalım biz önce karar verelim islami anayasa istiyormuyuz yoksa demkrasi,laiklik gibi havanda su döveceksiniz Ülkemin Yiğit evlatları ne şartta olursanız olun bu ülke bu devlet kıyamete kadar sürmesi için gayret göstermenizi bekliyoruz sevgi ile af ve afiyette olunuz
04 Ocak 2012 Çarşamba 15:13
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
heeç e cevap olsun
hanif hadimi
sn. heeç felsefe yapmana gerek yok bunu anlayacak insan sayısı az onun için sen laiklik kahrolsun de ki kurtulasın ve hatta de ki devlet de ferd de laik olamaz de ki günah çıkarmış olursun ve de dinden çıkmamış olursun tövbe et,binkere tövbe etmelisin, sen kimsin ki Aristodan söz edersin, bir defa Aristo mümin olduğu söyleniyor yani hoş görü dininden sen dindar ve dinci olamazsın ki laik veya demokrat olasın Yaşasın Müslüman Türk milleti, ne şartta olursa olsun bu ülkenin gerçek sahipleri olarak sizin gibi felsefe düşkünlerine bu ülkeyi bırakmayacağız selam olsun okyanus ötesine, selam olsun ülkememin dindar ve dincilerine biz demokrasi istiyoruz laiklil istemiyoruz, fethi efendinin dini istiyoruz bu ülkeyi o yönetsin bakın görün laiklik kalır mı ? başınızı taşlara vurmadan tevbe ediniz sayın heeç
04 Ocak 2012 Çarşamba 14:58
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri