Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

DARBENİN SAVUNMASI

21 Mart 2012 Çarşamba

12 Eylül 1980 darbesi nihayet yargı sürecinde. Darbeciler 04 Nisan 2012 tarihinde yargı önüne çıkıp hesap verecekler.

Tüm zanlıların kendini savunma hakkı olduğuna göre, darbecilerden de bu hak alınmaz. Adalet böyle olmalı.

Darbenin suç olduğunun en büyük kanıtı” şartların oluşmasını beklemek” olarak kabul edilecektir herhalde.

Darbeci Paşalardan hayatta kalan Evren ve Şahinkaya, savunmalarını “kırmızı kitap” halinde mahkemeye verdi. Evren ve Şahinkaya, “Darbe yapmak suç mu bize bildirin” dedi.

12 Eylül darbesi davasının görülmesine 15 gün kala, “darbe” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” istenen emekli Orgeneral Kenan Evren ve emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya savunmalarını verirken hukuka sığındı.

Evren ve Şahinkaya, savunmalarında “Milli Güvenlik Konseyi Başkanı ve üyesinin soruşturulmaya ve yargılanmaya kalkışılamayacağını” vurgularken, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bizzat Anayasa hükümleriyle en yüksek hukuki güvenliğe sahip kişilerin, yetkisiz, yani fiil, yani hukuka aykırı yani keyfi soruşturulmaları, yargılanmaları, bu kişilerin hukuki güvenirliklerinin keyfi olarak çiğnenmeye kalkışılması demektir” dedi.

82 Anayasasının bir darbe anayasası olduğunu, Askeri Vesayetin bütün ağırlığını taşıdığını, muhakkak değiştirilmesi gerektiğini sürekli dile getiriyoruz. Artık halk bezdi.

Darbenin referandumunda bazı maddelerinin değiştiği ancak derin izlerin hala durduğu Darbe Anayasasının tamamını değiştirmek için Anayasa Komisyonu kuruldu ve çalışmalar hızla ilerliyor.

Darbeciler kendi yaptıkları anayasada kendilerine dokunulmazlık zırhları koydular. Millet uyanır da bizi yargılar diyerek değiştirilemez, hatta değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeler koydular ki, ne olur ne olmaz, zaman değişir, birileri uyanır bizim yaptıklarımızın hesabını sorarlar demek olan koruyucu maddeleri yazdılar.

Talimatla yazılan Darbe Anayasası şimdi halkın teveccühü ile değiştirilmek üzere. Az kaldı.

Keyfi olarak yaptıkları darbenin yargılanmasını keyfi yargılama olarak sunmaya çalışıyorlar.

Hukuk çalışıyor ise keyfi yargılamadan söz edilebilir mi?

Darbe mi keyfi? Adalet mi?

“Darbe Yapmak Suç mu..?, bize bildirin” diye soruyorlar.

Evet, darbe yapmak suç.

Bunu halk adına ben, söyleyebildiğime göre, benim hakkımı korumak adına oluşturulan mahkeme de aynı şeyi söyleyecek ve “YAPTIĞINIZ SUÇ VE CEZASINI ÇEKECEKSİNİZ” diyecektir.

Demelidir.

Adalet bunu gerektirir.

Darbenin şartlarının oluşmasını beklemek neme nem bir şey ise; bunun hesabını vermek de işte öyle bir şey.

Yani onca masumun kanına girilmesini izleyip tedbir almayacaksın, darbenin zamanını kollayacaksın, sağdan soldan 3-5 kişi astık. Asmayıp beslese mi idik diyeceksin. Sonra da darbe yapmak suç mu, bize söyleyin diyeceksin.

Bunun cevabını elbette hukuk verecektir. Ama yapılan savunmayı okuduğum zaman yapılan savunmanın ciddiyetsizliği vicdanımı rahatsız ediyor.

Aynen 12 Eylül darbecileri gibi 28 Şubat darbecileri de yargılanmalıdır. Şu an soruşturma aşamasında olması yargılamanın başlamasının yakın olduğunun delilidir.

12 Eylül’den niyet olarak hiç de farklı olmayan 28 Şubat yarası da tedavi edilmeli ve suçlular kanun önünde hesap vermelidir.

Darbe yapmak suç mu sorusu artık sorulamamalı, Türkiye Cumhuriyeti’nin alnına sürülen leke temizlenmelidir.

Yeni Anayasa tam bir konsensüs ile hazırlanmalı ve darbe zihniyetinin kodları yeni anayasada asla yer bulmamalıdır.

 

Ahmet TÜRKAN – HABERNAME

ahmetturkan@gmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3100 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

imanda köşeli olmak
heeç
sn.yazar Toplumlarda her ferd kimlik ve yafta arayışında olmak zorunda olduğu için bazı kişi veya kişiler bazı dağmaların yada fenomelerin arkasına saklanmak ihtiyacı duyar, Laiklerin Ataturk arkasına, Bazı çıkarcı çevrelerin Dinin arkasına saklandıkları gibi bu tipler her zaman çıkar peşinde oldukları için onlara her yer Ankaradır. EbuZer gibi olunuz, Ömer gibi olalım mantığı doğrudur Toplumlar neye layıksa öyle idare olunurlar,Yaradanın Toplumu sevip sevmediğini anlamak için başınızdaki yöneticilerinize bakınız Darbe, vesayet,her ne olursa osun Bu devlet, Bu millet kıyamete kadar var olacaktır İyilerin duası,Aşıkların nazı hepimizin üstüne olsun Selamlar
29 Mart 2012 Perşembe 09:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ince darbe
heeç
sayın yazar Askeri darbelere karşıyız ama sivil vesayetlere alkış mı tutmalımıyız. İnsanlık var olalı siyaset dini kullanırken baskılamış kendi çıkarlarına kullanagelmiştir. bütün yönetimler tartışılmıştır, Her yönetim kendini bir kalkan arkasına saklanma ihtiyacı duymuş ve bunu zaman içinde haddini aşarak uygulamaya geçmiştir. Yönetimler, adeletten ayrılıp zulum yoluna saptığı zaman toplum değişiklik ve darbe talebinde bulunması normaldir, Toplum düzgün olursa yönetenlerde iyi yönetirler Ferdiyetciliğin ön planda olduğu toplumlarda zahten darbe yapmak mümkün olmaz Türkiye için Hukuk devleti olmak hayırlısı ise Hukuk devleti olsun,darbe hayırlı olacaksa .....! yalınız Ülkem Müslüman Türkün son devletidir, Lütfen Hassas olalım Demokrasi bizim ülkemize yakışmaz Türk milleti askerdir, Nato,Amerika, İzrael,pkk,dtp,cemaat bize vız gelir Ülkem Müslüman Türkün Kıyamete kadar var olsun selam ve dualarınızı beklerim heeç
26 Mart 2012 Pazartesi 16:17
Beğendim (3)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
darbe!
hasan
soyle bir darbe daha olmali turkiyede!!!!.cunku teror artti.genelkurmaya sesleniyorum insanlik icin darbe yapin.
21 Mart 2012 Çarşamba 20:15
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri