Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

DUYARSIZ TOPLUMUN DUYARLI BİREYLERİ

09 Aralık 2011 Cuma

23 Kasım 2011 tarihli yazımın başlığı “Nasıl Bir Anayasa” idi. Yazının toplam okunma oranından ve yazılan yorumlardan şunu anlıyorum. Toplum olarak duyarlı olduğumuz konular günlük, basit, avami, sansasyonel haberlerden öteye geçememiş.

Şike yasası çıkartıldı. Cumhurbaşkanı veto etti diye bütün sosyal medyada kanunun tekrar kabulü konusunda öyle bir hummalı çalışma var ki, sanırsınız Türkiye’nin bu sorunu çözülürse tüm dünyanın lideri olacak, ekonomik hiçbir sıkıntısı kalmayacak, adalet terazisi doğru çalışacak v.s.v.s….

80 yıldır baskıya, zulme alışmış halkımız bundan kurtulmak için adım atma takatini yitirmiş.

Ne oluyor bize… Hey Türkiye halkları.

Anadolu insanları.

Neden haklarınızı kanun yolu ile istemek dururken Türkler suskun, Kürtler terörü seçti, diğer toplumlar ise kahve köşelerinde bunları dedikodu yaparak geçiştiriyor.

Adalet hakkımız değil mi?

Hukuk hakkımız değil mi?

Toplumsal refah hakkımız değil mi?

Ekonomik özgürlükler hakkımız değil mi?

Dinimizi özgürce yaşamak hakkımız değil mi?

Darbelere mahkum muyuz?

Terör yolunda evlatlarımızı kaybetmeye mahkum muyuz?

Evlatlarımızın geleceklerinden sorumlu değil miyiz?

Müreffeh bir Türkiye hakkımız değil mi?

Neden susuyorsunuz?

Hazırlanan kanun teklif metinlerine şöyle bir bakıyorum da hala darbe anayasalarından izler taşıyor.

Bu mu bizim özgürlük anlayışımız?

Fenerbahçe’nin küme düşmesi Türkiye’nin geleceğinden daha mı önemli ki asıl problemlerimizi unutup sokak kültürüne mahkum ediliyoruz.

Uyutulduğumuzun ne zaman farkına varacağız?

1960 darbesinden hemen sonra çok büyük katılımlı futbol organizasyonları düzenleyerek halkın tepkisinden kurtulmaya çalışan darbecileri ne çabuk unuttuk acaba.

İrtica yaygarası ile 28 Şubat’ta halkımızın başına çorap ören zihniyeti ne çabuk unuttuk.

İmanımıza, mukaddesatımıza, tesettürümüze saldıran derin adamları ne çabuk unutuverdik de daldık kendi alemimize.

Bu kadar kolay mı idi?

Referandumla biraz nefes almış gibi olmamıza rağmen esas problemler duruyor.

Son yazıma yazılan yorumlara biz göz attım da bir okuyucum, kimin adına görüş topladığımı sorgulamış.

Ayıptır ya… Kimin adına olabilir…

Ben bir vatandaşım, eğer sen de bir vatandaş isen korkma görüşlerini yaz.

Ben kendi adıma toplumun bir ferdi olarak kanun koyucunun dikkatini çekmek istiyorum. Sen de biraz kafa yor da sesin duyulsun.

Saçma sapan şeyler peşinde koşmayı bırak.

Bu ülke hepimizin.

Adalet olmazsa refah olmaz. Hukukun olması adaletin olması demek değildir. Doğru hükümler, doğru anlayışlar gereklidir. Adalet önce halkın zihninde canlanmalıdır. Hukuki metinler halka rağmen olmamalıdır. Halkın iç sesine kulak verilmelidir. Bu da katılımla sağlanabilir.

Hani katılım…?

Hem adalet, hem adil yöneticiler için yeni bir anayasa Türkiye’nin önünün açacaktır. Halkımıza nefes aldıracaktır.

Ahmet TÜRKAN  - Habername

ahmetturkan@gmail.com

http://twitter.com/#!/ahmetturkan1959

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3232 defa okunmuştur
kızı başı boş bırakırsan
halk başköylü
değerli okuyucu kızını başı boş bırakırsan davulcuya veya zurnacıya kaçarmış, halkı kendi başına bırakırsan televoleci medyanın peşinden ermeni,süryani yahudinin peşinden giderek helak olur onun için halkın yapacağı bir şey yoktur.Toplumlarda yöneten ve yönlendirenler Aydın ve aydınlanmış Vatanseverlerdir,Kimse kimseyi tarafsız diye aldatmasın vatansever vatanından taraf olur, Hukuk insanı hukukun tarafı olur,Türk milleti Türkiyeden taraf olur, halk yasa yapamaz,çingeneyi kral yapmışlar önce babasını kesermiş derler, Köylü olmak suç değil, kötüde değil,Ancak Köylü kalmak, cahilliktir ve kötüdür. Lütfen gerçekçi olalım, yazar bey ile çobanın oyu bir tutulursa, burası ermenistan toprağı olur selam ve sağlıkla kalın
19 Aralık 2011 Pazartesi 16:24
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
şeytana azap gerek
hem hal
ey bahtı kara milletim Yeni Anayasa yapılacak diye düdük öttü pekeke örgütü durduruldu, yasa yapıldıktan sonra tekrar düdük ötecek duruma göre başka isim altında tekrar harekete geçirilecek,şeytan azapta gerek diyor istenilen ayrışma ve yahudi,ermeni tezgahı yapılacak sonrası önemli değil, Terör ermeni ve yahudiye ulaştığı zaman her nedense hemen durur, diğer milletten insanlara ulaştığında durmaz hiç düşündünüz mü ? idam olmadığı için herhalde, Ayrıca 1980 öncesinde ülkede terörden 30 bin vatandaşımız hayatını kaybederken kaç tane yahudi, kaçtane ermeni terör den hayatını kayıp etmiştir.bir hatırlayınız ? Pekeke terör örgütünün içinde sünnetsiz ermeni militanlar olduğu görülüyor, biraz düşünürseniz doğruyu bulacağınızı ümit ederek Tüm Vatansever Ümmetin yeni Anayasa yapılırken hep birlikte İdam Hükmünü talep etmek zorundayız Allah yar ve yardımcımız olsun,Hür ve sağlıkla kalınız
14 Aralık 2011 Çarşamba 15:45
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yasaya gerek var mı
herem
bu ülkede herkesim gücü elinde tutmak için türlü türlü gurupları kullanmak için cambazlık yaptığı sürece hukuktan söz etmek gülünç olur Hükümet, cemaat,ergenekon üçgeninden bir şey olmaz derhal kurucu meclis oluşmalıdır, Milli Hükümet Anayasayı yapmalı ve İdam hükmü 1. madde olmalıdır. Türkiye cumhuriyetine yakışır, milli,dini,toplumsal bütünlüğü sağlayan,ayrımcılığı kaldıran Türk yasası olmalıdır.Kurt kardeşler dikkat edin sizi ermeniler kullanıyorlar Dış güçlerin sizi aldatarak sizin kaldığınız yerlerde yahudi destekli büyük ermenistan hayali kuruyorlar,geçmişte size yapılanları devletin üstüne yamamak isteyenler de bunlardır. bu ülke şehit kanları ile kuruldu, para ile satılamaz. idam hükmü olan yeni anayasalar dilerim Dış güçler bizi İranla savaştırmak ve dünyada Sunni, Şii savaşı çıkartarak müslümanları birbirlerine kırdırmak istiyorlar. Ey Ümmet sakın oyuna gelmeyin, Müslümanlar Tek millettir. Allah ve Resulune selam ve saygılarımla
13 Aralık 2011 Salı 10:26
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Gündem Anayasa
Adem AKYÜZ
Ne zaman toplum yararına güzel şeyler olsa mutlaka önüne engel çıkarılıyor.Basit,kem,banal ve değerli gibi görünsede gerçek manada değersiz sığ konularla hem zaman kaybediliyor hem de gerçek konulardan uzaklaştırılıyoruz.Anayasa yapmak bir partinin seçim çalışması gibi gösterilmemeli ve toplum bu konuda bilinçlendirilmeli.Bunun için en büyük görev STK lar,dernekler,sendikalar ve kanaat önderleri olmalıdır.Gerekirse kamu kurumları ve özel kuruluşlarda bilinçlendirme toplantıları yapılmalıdır.Ama yinede en büyük görev medyaya düşmektedir.Yeni Anayasa çıkarılması bir partinin görevi olmamalıdır.Belirli bir zümrenin değil herkesin anayasası olmalıdır.Halka çeyrek altın dağıtarak,odun kömür,beyaz eşya yardımı yapılarak veya rüşvet vererek çıkarılacak bir çalışma değildir bu!!Herkesin hukuk karşısında eşit,adalet kılıcının iki tarafıda keskin,gücün dengede olduğu,özgürlüklerin kendi sınırları içerisinde,ekonomik refah seviyesinin yüksek ve gerçek demokrasinin oluşmasına katkı sağlamalıdır.
09 Aralık 2011 Cuma 10:25
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Uyutulmayalım
Talha FİDAN
Lütfen, çok önemli bir konu, ilk defa Türkiye kendi anayasasına yapacak. Ahmet Beye katılıyorum, sivil toplum kuruluşlarında yerimizi alalım, fikirlerimizi beyan edelim. STK.ların hazırladığı taslaklar Meclis Başkanlığına gidecektir. Türkiye değişiyor, insanımız değişiyor...Güzel tespitleriniz için elinize sağlık.Teşekkürler
09 Aralık 2011 Cuma 10:20
Beğendim (3)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri