Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

HAYA SAHİBİ OLMAK

23 Mayıs 2011 Pazartesi

Ulusların, toplumların, cemaatlerin ve de en önemlisi insanların şirretleştiği günümüzde hayadan bahsetmek sanıyorum iğne ile kuyu kazmaya çalışmak gibi bir şey.

Yaklaşık 1 haftadır internetten, basından, TV’den uzakta idim. Dünya halinin olmazsa olmazı, Allah’ın emri Peygamber Efendimizin kavlini yerine getirip kız evladımızı evlendirdik. Ailecek mümkün olduğunca sade, İslama uygun olmasına gayret ettik.

Bu gün tekrar işimin başına döndüm gelen maillere, haberlere bir göz attım. Dünya ve yurt haberlerine baktım. Seçime yalpalayarak yaklaştığımız bu günlerde dünyada sallanmaya yalpalamaya devam ediyor.  Ülkemize ve Simav’lı kardeşlerimize geçmiş olsun. Rabbim acılar yaşatmasın.

Toplumun en çok ihtiyacı olan şey: yani haya konusunda Mehmet Şevket EYGİ Beyefendinin yazısını okuyunca içim huzurla doldu.

EYGİ Beyefendiye içtenlikle teşekkür etmek istiyorum.

Övgü Allah’a layıktır. Övmekten ve övünmekten haya ettiğine göre bu konuya da girmeyelim.

Ama bunların toplumumuz tarafından, bilhassa gençlerimiz tarafından bilinmesine ihtiyaç olduğundan haya ederek dile getirmekte fayda vardı.

EYGİ Beyefendinin yazısını buraya alıp tekrar hatırlatmak istiyorum. Okuyamayanlar için bir hatırlatma olsun, her şeyin madde ile ölçüldüğü hayatımızda manevi takviye olacak önemli bir hususu yaymak sanırım önemlidir diye düşünüyorum.

Mü'min ve Müslüman olduğumu şeksiz şüphesiz açıkça söylerim.

İyi bir Müslüman olduğumu söylemekten haya ederim.

Farz namazları açıkça kılarım.

Namazı hakkıyla kıldığımı söylemekten haya ederim. Dosdoğru kılamasam da kılmaya devam ederim.

Şeriatı yüceltirim.

Şeriatı hayatıma bütünüyle ve hakkıyla uygulayabildiğimi söylemekten haya ederim.

Eski İstanbul kültürünü, medeniyetini, görgüsünü överim.

Kendimi görgülü, kültürlü, medeni bir İstanbullu olarak görmekten ve göstermekten haya ederim.

Tasavvufu yüceltirim.

Kendime sufi demekten haya duyarım.

Ahlakı, fazileti, hikmeti savunurum.

Kendime ahlaklı, faziletli, bilge demekten haya ederim.

Bol bol okur yazarım, düşünürüm.

Kendime kültürlü, aydın, düşünür demekten haya ederim.

Biraz muhalefet yaparım, kötülükleri tenkit ederim.

Kendimi emr-i marufu ve nehy-i münkeri hakkıyla yapan biri olarak göstermekten haya ederim.

Dindarlığı bir fazilet olarak bilir, dindarları takdir ederim.

Kendimi dindar görmekten ve göstermekten haya ederim.

Ölmeden önce ölmenin ne büyük bir makam olduğunu bilir ve bildiririm.

Kendimi bu makamda görmekten haya ederim.

Bütün bunlardan haya ederim ama

Kendimi haya sahibi görmekten de haya ederim.

Mehmet Şevket EYGİ”

Değerli büyüklerimizin, alim insanların yol göstericiliğine her zamandan çok ihtiyacımız var. Toplum olarak hem maddi, hem manevi terakki istiyorsak değerlerimize sahip çıkmalıyız.

En çok ihtiyacımız olduğu bu zamanda.

 

Ahmet TÜRKAN - Habername

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4086 defa okunmuştur
Hayırlı Olsun
Reşat Fidan
Kazınızın evlilik haberini yeni öğrendim. Rabbim iki cihan saadeti nasip etsin ve anadolu "tabiriyle bir yastıkta kocatsın."
24 Mayıs 2011 Salı 09:22
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
26.6.11 tarihinin kodu 3 (Son)
Misafir
İstermisiniz bunu da İran`ın yada başka bir Arap ülkesinin üstüne yıkıp, oraya savaş açmak için tezgahlamış olsunlar... Not: Olay deşifre olduğuna göre, bu tarihte hiç birşey olmayabilir de... Bekleyelim, görelim!
23 Mayıs 2011 Pazartesi 17:42
Beğendim (8)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
26.6.11 tarihinin kodu 1
Misafir
Bir belgesele göre, *** http://www.youtube.com/watch?v=raWAYmsBveo *** bazı filmlerde (Unknown Identity, Tron ve Simpson filmleri) 26.6.11 tarihi kodlanmış ve bu tarihte bir "Terör olayı" haber veriliyor... Bu tarihte, Almanya`da "Futbol Dünya Kupası" (Bayanlar) başlıyor ve filmlerde ki kodlamalara göre, Saat 7`de bir Terör olayı gerçekleşecek: 1.) "Tron Filmi": (Dakika 18.10 da Terör tarihi 26.6.11 tersten yazılmış, diger kodlamaları belgeselden kendiniz izleyiniz...) 2.) "Unknown Identitiy" filminde, sayıların yanısıra "Berlin TV Kulesi"de görülüyor... Filmin Posterinde ki kodlar: 112 (İlk Yardım Numarası) ile 7 (Terör Saati) (112 = Almanya`nın İlk Yardım Numarası, 911 de = Amerika`nin İlk Yardım Numarası ve İkiz Kulelerin yıkılma tarihi idi)... 3.) Simpson filminde, (Dakika 8.32 de 2 ve 6 sayısı = 26, Dakika 8.55`de de 6 sayısı tek başına gösteriliyor. Dakika 9.32 de 3 ve 4 sayıları görülüyor, yani 3 ve 4 sayıları = 7 = Patlama Saati)***
23 Mayıs 2011 Pazartesi 17:39
Beğendim (7)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
26.6.11 tarihinin kodu 2
Misafir
Dakika 11.09`da tüm Saatlarin şifresi görülüyor: 1.ci Saat: Terörün Günü = 26 *** 2.ci Saat: Terörün Saati = 7 *** 3.cü Saat: Terörün Ay`ı ve Yıl`ı = 6.11 *** Sonuç: 26.6.2011`de, saat 7`de bir Terör olayı gerçekleşecek... Saat 6`da: Almanya - Kanada karşılaşması var... Patlama saat 7`de olacağına göre, demek ki, 2.ci yarının başlangıç düdüğü çalınır - çalınmaz, bir Patlama olacak... Olimpiya Stadı Simpson`da Dakika: 11.52`de gösteriliyor,... Soru: Olimpiya Stadı neyi sembolize ediyor? Cevap: İnanmak için kendiniz görmelisiniz, Dakika 25,53`den itibaren... Olimpiya Stadını toplam 9 Kule çevreliyor... Mekke`de 9 Kule nerede var? Dakika 26.25 den itibaren, Olimpiya Stadının, Kabe`nin 9 Kulesini sembolize ettiğini göreceksiniz (Aynen Kabe`de ki gibi, Olimpiya Stadının Kulelerinin dizilimi de aynı): Demek ki 1 Ay sonra, yani Ay`ın 26.6.11`de, Olimpiya Stadı havaya uçurulunca, aslında sembolik olarak Mekke "Kabe" havaya uçurulmuş olacak...
23 Mayıs 2011 Pazartesi 17:39
Beğendim (7)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri