Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

İKİLEM

29 Ağustos 2013 Perşembe

Önümüzde çok ciddi gelişmeler var. İster paradoks deyin, ister ikilem deyin neticede problemlerin çözümünde izlenecek metotların karmaşıklığı ortada.

Suriye için ABD, BM ve Avrupa neden önce seyrettiler şimdi saldırı ya da bize anlattıkları ismiyle müdahale planlıyorlar. Aslında ikilem içindeler. Belki vaz geçecekler ve ya süreci sürüncemeye bırakacaklar. Suriye’nin iyice yıpranmasını bekleyeceklerdir.

Türkiye’yi bu durumda çok ciddi sıkıntılar bekliyor. Buradaki ikilem aslında direk Türkiye’yi ilgilendiriyor.

Ateşin ortasında yalnız kalmak tehlikesi var.

Rusya bunca savunma gösterisinden sonra neden bir anda fikir değiştirip istemese de Suriye’ye müdahaleye ses çıkartmıyor ya da çıkartamıyor.

Ne değişti?

Hiç bir şey. Sadece kan aktı. Mevcut rejimi destekleyenler de gitsin diyenler de hesap peşindeler. Yani kendi hesaplarının peşindeler. Burada en yakın komşu olarak sıkıntısı bizi vurmaktadır. Hem komşu hem din kardeşi olmak bu üzüntümüzü katlamaktadır. 600 yıl aynı çatı altında huzurla yaşadıktan sonra içine düşürüldüğümüz durum şu an yaşadıklarımızda çok farklı değildi.

Her şeyden ötesi masum insanların kanı akmaktadır.

İslam dini ise mazluma yapılan zulmü asla onaylamaz. İşte asıl ikilem burada. Nasıl oluyor da kendi kendimizin kanını akıtıyoruz.

Kuzey Suriye bölgesinde PYD yani Suriye Kürt yapılanması ön planda. Çözüm sürecini henüz tamamlamamışken, çözüm sürecinde istikrar sağlayamamışken, ikinci bir ateşin içine destursuz atlamak gibi bir oluşumun içine çekiliyoruz.

Kuzey Irak’ta da benzer sorun zaten devam ediyor ve PKK’nın asıl yapılanması bu iki bölgede eskiden beri gidip geliyor.

Türkiye’nin yapacağı karadan bir müdahale sınır güvenliğini daha sorunlu hale getirecek ve koridor istemediğimiz şekilde genişleyebilecektir.

PKK’nın son hamlelerine sessiz kalınmamalı. Bu hükümetin ciddi bir ikilemidir. Kaçakçılık olayları PKK eylemleridir. Bunu anlamamak için siyaseti unutmuş olmak lazımdır. Sadece kaçakçılık olayları olarak algılamak ve kaçakçılar püskürtüldü gibi açıklamalarla yetinmek son derece tehlikelidir. Terör unsurlarına nasıl müdahale edilmesi gerekiyorsa kaçakçı görüntülü teröristlere de aynı şekilde müdahale edilmeli ve asla taviz verilmemelidir.

Suriye’ye Türkiye tarafından yapılacak müdahale sonrası kimin ne tarafta kalması gerektiğine nasıl karar vereceksiniz?

Bu ciddi bir ikilem olacak. PKK’yı sınır dışına çıkartalım derken topyekün içeri almak tehlikesi yok mu?

Bu ikilem ne ABD’nin ne diğer batılı güçlerin ilgisin çekmez.

İsrail’in geleceği için hırpalanmış, çok kan kaybetmiş bir Suriye hesapları yapılmaktadır. Müdahalede aceleci davranılmamasının arkasında yatan gerçek budur.

Aynı tehlike Mısır için de geçerlidir.

Yıpranmış, yorgun, kan kaybetmiş Ortadoğu sadece İsrail’in işine gelecektir.

İsrail vaat edilmiş topraklara uzanmak için leş yiyiciler gibi beklemektedir. Ütopya gibi algılanabilir belki, ama gelişmeler ütopyanın gerçeğe dönüşmek üzere olduğunu gösteriyor.

Biz geç kalmayalım.

Bu amacına da baş destekçisi ABD sayesinde ulaşmayı hedeflemektedir.

Kürt siyasiler maalesef bu gerçeği anlamamakta ısrar ediyorlar. BDP-PKK ittifakı farkında olmadan İsrail’in havuzuna su taşıyor. Kuzey Irak halen İsrail’in etki alanındadır.  Çünkü Mesut Barzani Musevi Kürt’tür. Yahudi yapılanmasını kendi menfaatleri için uygun görmektedir. Kuzey Suriye'de Kuzey Irak’taki dıştan görünen Kürt yapılanmasına özenerek bağımsızlık ya da özerklik hayalleri kurmaktadır. Sonuç İsrail için bir fırsat olarak görülmekte ve desteklenmektedir. Eset yönetimi bana yaramayan kimseye yaramasın siyaseti güderek kendi ipini çekmektedir.

Bu heyecanlar yem olmaya doğru hızlı bir akıştan başka bir şey değildir. Suriye’de bölünme için zemin hazırdır. Müdahale bölünmeyi hızlandıracak, İslam Birliği hayallerini kökünden koparıp atacaktır. Lübnan benzeri küçük devletçikler ise ABD desteği ile her istediğini yapan şımarık İsrail’i Orta Doğu’da tek güç haline getirecek ve gelecekte Türkiye ve İran için aynı tehlikeleri üretebilecektir. Çünkü Suriye ve Irak’ta yaşanan sürecin altında bölünmüş, zayıf ekonomilere sahip sömürülmeye hazır devletler oluşturma gayretleri vardır. 30 küsur yıldır içimizi kanatan PKK terörü bu çalışmaların ayrı bir koludur.

Türkiye’nin kaldığı ikilemlerden doğru sonuçlarla çıkması için hesaplarını doğru yapması gerekmektedir. Lozan’da oynanan Musul- Kerkük oyunu göz ardı edilmemelidir. Türkiye, ABD tarafında olmakla İslam birliğine nasıl zarar vereceğini iyi hesap etmeli ve buradaki amacını doğru açıklamalıdır. Gelecekte tamiri mümkün olmayan yaralar açılmamalıdır.

 

Ahmet TÜRKAN - HABERNAME

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6094 defa okunmuştur
çapulcu faşizan
faşo
sn.okuyucu bop başkanı HES'e karşı çıkanlara faşizan demiş suriye ile savaşa çıkanlara çapulcu dedi, savaş isteyen din kullanıcı, el nusracı teröristlere destek verene, kullana ne demeli acaba dense dense 650bin suriyeliyei vatandaş yaparak terörist ithal edene vatan hani demek lazımdır, suriyeden gelenleri sınavsız ünversiteye aldın,bu vatanın evlatlarının günahı ne bop başkanı senin sonun divanı harp olması gerekir aynı şeyi ermeniler için de yaptığın söyleniyor, pkk için yaptığının kanıtı natonun cemaat üyeleri videoya almışlardır. sen ne yaparsan yap faşist de, çapulcu de ne dersen de artık başkan olamayacaksın tek kurtuluşun cumhurbaşkanı olmak orada da sana rahat vermezler geçmişte özalda cumhurbaşkanı olmuştu sonra nato zehirledi Rabbim Müslüman Türk Milletini muhafaza etsin Rabbim Müslüman Türk Milletini yönetenlerin Türk olmasını nasip etsin Rabbim Müslüman Türk Milletine ve Türkiye Cumhuriyetine Hainlik edenleri sana havale ediyoruz - Amin
25 Ekim 2013 Cuma 08:55
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tc hanboyluya destek
tc
sn. T.C Hanboylu belli ki sen Müslüman Türksün onun için tarlalarını, bağlarını elinden aldılar Mor gabriyel,mişon,sarkis,josef olsaydın sana tapunuzu altın tepsi içinde sunarlardı patrikhaneye, manastıra kiliseye var ama Müslümana açılım yok dini kendi emelleri için kullanarak bu ülkenin öz evlatlarına yazık ediyorlar her sokağa cami yapmakda natonun projesidir, dindar görünmek de natonun projesidir, din ile aldatmak da natonun projesidir, bop başkanıda nato ürünüdür Yüce Türk Milleti Kendini tanıma vakti gelmedi mi? Rabbim,Muhammed Ümmetine, Müslüman Türk Milletine hainlik edenleri sana havale ediyorum - Amin
03 Ekim 2013 Perşembe 16:09
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tersine 2B uygulansın
tc hanboyu
sn. yazar bop başkanı Süryanilere arazi bağışlamış, geçmişte demirel de verdimse ben verdim size ne demişti, kimin malını bağışlıyorlar, bağışladıkları yerler babalarının malı mı? yoksa gürcistandan mı getirdiler kamu malında her kesin hakkı var Türk Milleti olarak biz hakkımızı helal etmiyoruz orman kadastrosu vasıtasıyla, Kuzey Batı Anadolu Karabük bölgesindeki köylünün elinden alınılan Bağ,Bahçe ve Tarlaların sahiplerine iadesi istiyoruz. sayın başbakan Kuzey Batı Anadolu bölgesi ve Karabük / Safranbolu için Açılım yapması istiyor ve yani en az Süryani vatandaşlarımız kadar hak ettiğine inanıyoruz Bu konu Bölge Milletvekilleri Sn. M. Ali Şahin ve Sn. Osman Kahveci vasıtasıyla Sn. başbakandan İstirham ederiz. Kuzey Batı Anadolu ve Karabük Bölgesi Yüksek düşünce platformu adına başbakandan İstirham ederiz. tc. hanboylu
02 Ekim 2013 Çarşamba 11:44
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
açılım paketi açıklandı
tc
sn. yazar bop başkanı açılım paketi açıklamış, baş örtü, çarşaf ,mini etek, serbest olmuş, ermenistan ermenileri ve yunan rumları ,dünyadaki siyonist yahudiler Türk vatandaşı olabilecekmiş, dahası ermeni apo bop başkanı olacakmış izrael kutsal topraklarına kavuşuyormuş,vs. Türkiye Cumhuriyetinin Müslüman Türk Milletine ne açılım yapıldığını anlayamadık sn. yazar bizi aydınlatmanızı bekliyorum Rabbim Müslüman Türk Milletini muhafaza etsin- Amin , Rabbim bu milleti bop başkanının şerrinden korusun- Amin Sn. yazar, Açılımla ilgili yazınızı heyecanla ve merakla bekliyoruz saygılarımla
30 Eylül 2013 Pazartesi 16:08
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yeni yazı
hümavi
sn. yazar twitt çıktı siz yazıyı bıraktınız herhalde ayda bir yazınız çıkmıyor iyi değil gündemi kaçırıyorsunuz, bopcu suriyeye girmiş diyorlar yarında İrana girecekmiş sonra başkan olacakmış nato, bopcuyu elemine edeceğini duyurmuş işi bitti demiş artık yurt dışında beğendiği bir yerde onu ağırlayacakmış Rabbim Türk Milletini natonun şerrinden muhafaza etsin-Amin Gündemle ilgili yazınızı bekliyoruz
26 Eylül 2013 Perşembe 10:31
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri