Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

İMAM HATİPLİLER BARA GİDERMİ

10 Mart 2009 Salı

İMAM HATİPLİLER BARA GİDERMİ

Radikal Gazetesi yazarı Nuray Mert’in 05.03.2009 tarih ve yukarıdaki başlıklı yazısını okuyunca hem bir cevap hem de Türkiye’de insanların standartlaştırılması üzerine bir şeyler yazmak istedim. Bizleri ve tüm kainatı yaratan Rabbimiz tek tip insan yaratmamıştır.

 “Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden (Âdem ve Havvâ’dan) yarattık. Sonra sizi tanışasınız diye soylara ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki ALLAH yanında en değerli ve üstün olanınız, en takvâlınız, O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz ALLAH (her şeyi) bilendir, (her şeyden) haberi olandır.” (49/Hucurât, 13)

Rabbimiz bizi farklı yaratmış ise tek tip insan oluşturmanın ve karşısındakine veya farklı olana tahammül edememenin manası nedir. Bu İmam hatipliler bara gitsin, diğerleri de o zaman camiye gitsin manasında değildir. Yanlış anlaşılmasın. Sayın Nuray Mert’in de yaklaşımı bu şekilde ama illada iktidara gelirlerse ne olur tarzında bir korkusu var.

Rabbimiz bizi farklı yarattı ama, gidin günah işleyin, keyfiniz ne istiyorsa onu yapın, aklınıza gelirse arada bir dua edersiniz, bir yolunu bulup günah çıkartırsınız demiyor.

Takvayı, doğru yolu kendi hür iradenizle bulun, işte size Kur’an gibi bir rehber, Hazreti Muhammed gibi bir elçi gönderiyorum diyor. Her insan hayatı boyunca imtihandadır. İmam hatibe gidenle gitmeyen arasında bu konuda bir fark yoktur. Benim haberim yok diyerek kimse İman ve ibadet mesuliyetinden kurtulamaz. Bu gün sınırsız iletişim imkanlarını kullanarak her türlü bilgiyi edineceksiniz, yerine geldiğinde her türlü fetvayı vereceksiniz ama ben dini bir okula gitmedim diye sıyırmaya çalışacaksınız.. Yok öyle bedavadan cennet.

İmam hatibe gidenler Nuray Mert’in de altını çizdiği gibi dini konusunda daha hassas insanlar ama, mevcut yasalara ve eğitim sistemine göz atarsanız diğer okullara devam eden çocukların aileleri de bir o kadar dindardır. Onların da çocuklarının bara gitmelerine müsaade edeceklerini sanmıyorum. Ama maalesef verilen eğitim ve medya kız arkadaşı olmayanı, bara gitmeyeni adam yerine koymadığı için dinini bilen gençler bile bu saldırı karşısında ve nefislerinin kışkırtması ile maalesef günah bataklığına düşebiliyorlar. Daha 3-5 gün önce Kız arkadaşını doğrayan gencin hikayesi gazete ve televizyonların flaş haberi idi. Tamam arkadaşlarının olması normal diyorsunuz da buna nasıl bir ahlaki terbiye ile  kontrol noktası oluşturacaksınız. Hem gençlerin cinsellikle tanışma yaşı 13 lere kadar düştü diyeceksiniz, hem de kız arkadaşı olmayan imam hatipliyi suçlayacaksınız.

Bunun içinden çıkacak bir formülünüz var mı.

Muhtemelen yok.

O zaman bırakın çocuklarımız Kur’an ahlakı ile ahlaklansınlar. Sadece İmam hatiplere değil tüm okullarımıza, çocuklarımızın imani ve ahlaki ihtiyaçlarını giderecek eğitimi Devlet sağlamalıdır. Bu eğitim ise İslam dininin düzgün bir şekilde öğretilmesidir. Dini öğrenmek değil öğrenmek istemeyenleri tecrit etmek gereklidir. Zaten Türkiye’de azınlık olarak bulunan gayri Müslimlerin kendi okulları var ve kendi inançlarına göre dini eğitimlerini alıyorlar.

İmam hatipliler temiz, diğerleri ahlaksızdır diye genelleme yapılamaz. Her toplumda farklı tipte insanlar olabilir ve olmaya devam edecektir. Bu kıyamete kadar da devam edecektir. Çünkü dünya imtihan dünyasıdır. Son nefese kadar bu devam edecektir. Hangi okula gittiğinizin önemi yoktur. Önemli olan imanınızı kurtarıp kurtaramadığınızdır. Ahret hesabını göz önüne alırsınız. Ondan sonra gereğini yaparsınız. İmtihan zor, hesap çetindir. Ahrette nerede olmak istiyorsanız ona göre hareket edersiniz. İşte o zaman bu dünyadaki ziyaret mekanlarını daha bir huzurla seçebilirsiniz.

Rabbimizin huzurunda keşke dememek ümidi ile.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5054 defa okunmuştur
Onlar Değilmidirler ki bizi bize düşürenler
Hakan ARI
Ahmet Bey Muhteşem yorumunuz ve konuyu özet olarak yorumlamanızdan çok mutlu oldum. Umarım mesajlarınız gerekli yerlere ulaşmıştır.
25 Nisan 2009 Cumartesi 13:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
çok güzel dile getirmişsiniz
erzncn
"O zaman bırakın çocuklarımız Kur’an ahlakı ile ahlaklansınlar. Sadece İmam hatiplere değil tüm okullarımıza, çocuklarımızın imani ve ahlaki ihtiyaçlarını giderecek eğitimi Devlet sağlamalıdır. Bu eğitim ise İslam dininin düzgün bir şekilde öğretilmesidir. Dini öğrenmek değil öğrenmek istemeyenleri tecrit etmek gereklidir. Zaten Türkiye’de azınlık olarak bulunan gayri Müslimlerin kendi okulları var ve kendi inançlarına göre dini eğitimlerini
10 Nisan 2009 Cuma 12:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
katılıyorum
Tahir Eken
ahmet bey sizi tebrik ediyor;çalışmalarınızda başarılar diliyorum
23 Mart 2009 Pazartesi 08:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
KANAYAN YARA
Muharrem BORAN
HERKEZİN BİLİP'DE KENDİNE YONTTUĞU BİR KONU,TEBRİKLER İNŞALLAH BU MÜTHİŞ CEVAP İLGİLİ YERLERE ULAŞIR'DA YILLARDIR KANAYAN YARA'YA MERHEM OLUR.
20 Mart 2009 Cuma 18:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tebrikler
mehmet zeki
yazılarınızı ilgi ve heycanla takip edyorum
17 Mart 2009 Salı 13:31
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri