Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

İNSANLAR VE CİNLER

14 Mayıs 2009 Perşembe

İnsan, dik duruşa, görece gelişmiş bir beyine, soyut düşünme yeteneğine, konuşma (dil kullanma) kabiliyetine, alet kullanma ve üretme becerisine sahip primat türü. Biominal ismi `Homo sapiens`tir. Homo sapiens Latince "akıllı adam" veya "bilen adam" anlamına gelir. İnsan, hominoidea (insansılar) üst ailesinin hominidae (büyük insansılar) ailesine dahildir.[1]

Cinler, İslam dinine göre, ateşten yaratılmış ve melekler gibi gözle görülmeyen ruhani varlıklardır. İnsanlar gibi yerler, içerler, evlenirler ve çoğalırlar. Erkeklik ve dişilikleri vardır. Fani, yani ölümlüdürler. Fakat insanlardan daha uzun süre yaşadıklarına inanılır. Geleceği ve gaybı bilmezl Ancak Allah'ın kendilerine bildirdiği kadar bilgiye sahiptirler. Fakat cinler, ruhani varlıklardan olduklarından, insanların görmediği ve bilmediği birçok olayları görür ve bilirler. Cinler de insanlar gibi belli işleri yapmakla sorumludurlar. İslam inancına göre son peygamber olan Muhammed, İslam'ı cinlere de anlatmıştır. Bir kısmı kabul ederek Müslüman olmuş, bir kısmı ise kabul etmemiştir. Cinlerin, kendileri istemedikleri takdirde, insanların duyu organlarıyla algılanamayacağına inanılır. Ayrıca çeşitli şekillere girebildiklerine, kuvvetli ve hızlı olduklarına inanılır.

İslam'da cinler de Allah'a karşı sorumludur, İslam'a inanmak ve ibadet etmek zorundadırlar. Bu nedenle yaşamları sırasında yaptıklarının hesabını insanlar gibi vermek zorundadırlar. Böylece, İslam inancına göre, öldüklerinde, iyi işler yapan ve inanan cinler cennete, kötü işler yapan ve inanmayan cinler ise cehenneme gider.

Kuran'da Cin suresi dışında cinlerin bahsi geçen sureler: Zariyat. Hicr, İsra, Rahman, Kehf, Ahkaf, Enam, Neml, Sad, Saffat, Sebe, Fussılet, Secde, Araf, Nas.[2]

İnsanlar ve cinler hakkında wikipedia da geçen tanımlar yukarıda olduğu gibidir. Amacım insanları ve cinleri araştırmaktan ziyade insan görünen cinler hakkında araştırma yapmak  ve bilgi toplamak, bilgiyi paylaşmaktır.

İnsan görünen cin nedir. Doğuşta insan olan fakat daha sonra çevre ve imkanlar sebebi ile değişim geçirerek cinleşen insanlardır. Konuşmaları insanlar gibidir ama cin gibi düşünürler. Şeytana pabucu ters giydiren insanlar bu taifedendir.

Nasıl fark edilirler. Normal zamanlarda diğer insanlardan bir farkları yoktur. Olağan üstü durumlarda hemen cinliklerini göstermeye başlarlar. Ancak dikkatle izlendiği zaman cin oldukları anlaşılır.

Cinler ile ilgili bazı terimlere göz atalım:

Cingöz: Çok uyanık

Cindemir: Araba tamircisi

Cindoruk : Siyasi cin

Ciner : Zengin cin

Bu örnekleri artırmak mümkün. Diğerlerini araştırıp bulmak sanıyorum siz değerli okuyucularım tarafından yapılacaktır. Soyadı tahliline göre de cinleri ayırt edebilirsiniz.

Cin yaşı nasıl hesaplanır: Normal insanlara göre yaklaşık 3 kat fazla yaşadığına inanılan insan cinlerin yaşını hesaplamak için insan yaşını 3’e bölmeniz gerekir. 0-100 yaş arası genç cin,100-200 arası orta yaşlı cin, 200-300 yaş arası yaşlı cin oluyorlar diye bilinir. İnsanlara göre oldukça yaşlı görünen bir cin gerçekte oldukça gençtir. Örnek: Cindoruk. Bildiğimiz yaşı 76 iken kendini daha fazla tutamayarak cin yaşını itiraf etmiştir. (Yani 76/3=25,33 gerçek cin yaşı) Normal insanlara göre oldukça genç olduğu böylece ortaya çıkmış oluyor. Dolayısı ile cin yaşının nasıl hesaplandığını da anlamış oluyoruz.

Cin tavsiyeleri. Zaman sana uymazsa sen zaman uy ve genç olduğunu söyle.

Cin fikirler. Tarihin her döneminde konuşacak bir şeyler bulabiliyorsanız kendinize dikkat edin. İnsan cin olabilirsiniz.

Nasıl cin olunur: Bu sorunun cevabı bir hayli zor. Muhtemelen cin çarpması olabilir. Siyasi ihtiraslarında aynı etkiyi yaptığını araştırmalar ortaya koymaktadır. Bu yüzden yaşlı siyasilerin cin olma ihtimalleri yüksektir.

Ahmet TÜRKAN

ahmetturkan@gmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 9016 defa okunmuştur
Elinize Sağlık
Alper EKER
Değerli Abim; gerçekten çok güzel yazmışsın eline sağlık. Bizim insanımızın çok güzel bir yönü var, söylenen yalan ise çabuk inanıyor ama gerçekse musibet başına gelene kadar inanmıyor. Bu siyasi cinler anlatıldığında inandırmanın imkanı yok, ancak çarpıp el ayak tutmaz ettiğinde "çarpıldık"ına kanaat getiriyor. Sonra da siyasi medyumlardan medet umuyor. Eee ne demişler. Denize düşen yılana sarılır. müsadenle cin
26 Mayıs 2009 Salı 12:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
cin baba
mehmet zeki
hocam cin baba 7 defa filan gelip milleti çarpış ama sayenizde cinliklerini deşifre ederseniz bidaha bu millete işlemez bu fosil kalıntıları
19 Mayıs 2009 Salı 20:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
CİN BABA
Ahmet TÜRKAN
Cin Baba hakkındaki yazımı daha sonra yazacağım inşaallah
18 Mayıs 2009 Pazartesi 11:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
onun büyüğüde var
hüseyin ağtaş
siyasi cinlerin babası cin baba lakaplı cin sülüdur.ama vatandaş sülünün cinliklerini artık yememektedir.şapka düşmüştür.
17 Mayıs 2009 Pazar 17:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Benzetmeler çok hoşuma gitti
Özgür ÖZŞEKER
Yazının genelinde cinler hakkında genel bilgi sahibi olurken diğer taraftan ufak dukundurmalar da siyasete ilgisi olanların hoşuna gideceği kanaatindeyim.Yazınızdaki soyadları kısmı yazının en neşeli bölümüydü..Zihninize sağlık.
15 Mayıs 2009 Cuma 16:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri