Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

KÜÇÜK ŞEHRİN İYİ İNSANLARI - 2

27 Şubat 2014 Perşembe

Bir önceki yazımızda Narven yatırımcılarının toplu kalkınma hamlesi olacak sosyal projelerinden bahsedeceğiz. Sosyal sorumluluklarının farkında olan bir grubun neler hayal ettiklerini anlatacağız demiştik.

Bu yazımızı sözünü verdiğimiz hususa ayırdık.

Dünya genelinde genel kabul görmüş usuller vardır. Büyük ve ciddi firmalar sosyal problemlerle de ilgilenirler, halkının yanında olurlar. Bu firmalara hem bilinirlik sağlar hemde kar maksimizasyonu yanında motivasyon sağlar.

Hem içi müşteri hem dış müşteri memnuniyetini önceleyen firmalar sosyal projelerde olmak isterler. Narven yatırımcıları da bu hususa bigane kalmamışlar ve önce kendi yakın çevrelerinden başlamışlar ve projelerini geliştirmek için Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile işbirliği yapabilmenin yollarını aramışlar. Üniversite Sanayi işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar.

Amaç; komşu köylerin kalkındırılması. Halkın bilinçlendirilmesi, turizm ve kültür enformasyonu sağlanması, ormanların korunması, geliştirilmesi, işletilmesi ve genişletilmesi hedeflerine ulaşılmasını sağlamak.

Süreç nasıl işleyecek. İlk aşamada, Köyde yaşam, köy kültürü ve köylerin kalkınmasında yapılması gerekenlerin köylüye anlatılması gerekiyor. Çünkü köylünün buna hazırlıkla olması gerekiyor.

İkinci aşamada aşağıda sıralanan konularda kurs ve seminerler düzenlemek. Sırayla alacak olursak;

·         Fenni arıcılık faaliyetleri,

·         Küçük ve büyük baş hayvancılık ve yem bitkileri yetiştirme faaliyetleri,

·         Akarsu, göl ve tarla balıkçılığı faaliyetleri,

·         Her türlü ev ve el sanatları ile küçük sanayi faaliyetleri,

·         Tabii ve kültür mantar üretim faaliyetleri,

·         Yayla, göl ve termal turizm faaliyetleri (Bolu bu yönden oldukça zengin)

·         Termal, güneş ve rüzgar enerjisine dayalı seracılık faaliyetleri,

·         Her türlü meyve, sebze üretilmesi ve değerlendirilmesi,

·         Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve değerlendirilmesi,

·         Ağaçlandırma faaliyetleri, yeni tür meyve çalışmaları, budama ve aşılama faaliyetleri.

·         Köylülerimizin talebi olabilecek diğer kurslar planlamaya ayrıca dahil edilecektir.

Üçüncü aşamada ise tüm bu bilgilendirmeden sonra maddi imkanlar gerek. İşte bunun aşılması için gerenleri de planlamaya dahil etmişler. Bu aşamada; yapılacak olan çalışmalar ile ilgili satın alma, depolama ve pazarlama faaliyetleri ile projede yer alan konuların finans destekleri ve kooperatif çalışmaları ile desteklenmesi. Yani Küçük şehrin iyi insanları şunu iyi biliyorlar. Yol göstereceğiz, maddi desteğin nasıl olması gerektiğini de anlatmalıyız ve destek olmalıyız ki iş yarım kalmasın.

Bu proje ile;Narven Termal Proje’sine komşu köylerin kalkındırılması, ekonomiye katkısı ve köylerin yaşanabilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Değerli yatırımcılar bu konuda Proje örnek teşkil ederek Bolu İlindeki diğer köylerde de benzer çalışmaların başlatılması, Belediye, Valilik, Özel idare, Üniversitemiz ve bu çalışmalara katkı sağlayabilecek diğer kurum ve kuruluşlarla da işbirliği yapacak ve Narven ile birlikte yakın çevremizi yaşanılabilir bir çevreye kavuşturmak olarak özetlemektedirler.

Yatırımcılardan Sayın Halit Yıldız Bey ile yaptığımız söyleşide bize aktardıklarını biz de sizlere aktaralım.

Bu süreç nasıl başladı yada neden ihtiyaç hissettiniz sorusuna;

-Anadolu halkının başlangıçtan itibaren köy yaşamı ile iç içe olduğu gerçeği göz ardı edilemeyeceği gerçeğinden hareket ediyoruz. Kalkınmanın köy kent beraberliği ile olması gerektiği aşikardır. Köylerin ihmal edildiği, hali vakti yerinde olanların soluğu büyük kentlerde aldığı köy imkanlarının iyi değerlendirilemediği bir dönemdeyiz. Türkiye gibi 4 mevsim çeşitliliğine sahip bir ülkenin, bundan daha kısa süreler öncesine kadar tarımsal üretim bakımından kendi kendine yeten ülkeler içinde olmasına rağmen artık tarım ürünleri ithal eden bir ülke konumuna düşmemizin sebebi, köylere gereken önemin verilmemesi, şehir hayatı cazibesinin basın ve yayın yolu ile sürekli işlenmesi gibi etkenlere dikkat ettik.

-Yıllarca yerli filmlerde köyden kente göç işlenmiş, kente göçün önü aralanmıştır.  Köylerin içi boşaltılmış araziler boş kalmıştır.

-Yeterli devlet desteği, bilgi ve kültür aktarımı olmadığı için köyden kente göç kurtuluş olarak algılanmıştır.

-Günümüzde tarım ticarileşme yolunda hızla mesafe kat etmektedir. Bu gidişle tarım büyük şirketlerin eline geçecek, bu da ister istemez üretimin sanayi boyutunu gündeme getirecektir. İnsanların doğal ürünlerden çok GDO’lu ürünlerle beslendiği bir sürece doğru kend elimizle yol alacağız.

-Projemiz en yakınımızdan başlayarak yurt geneline yayılmak olarak anlamlandırılabilir. Çünkü en yakınımızdakini görmeden uzaktakini görmek mümkün değildir.

-Projemizin kapsamına almaya çalıştığımız komşu köylerimizin projemize gereken desteği vermesini, katılım sağlayarak kendilerine artı değer katmalarını ve bu eğitimler sonunda girişimci bir ruha kavuşmalarını önemle arzu etmekteyiz.

-Bu projenin önce Bolu’da daha sonra tüm yurt genelinde kurumsallaşıp köy ruhunu geri getirici bir etki yapmasını hedeflemekteyiz.

-Şimdi Köy Kalkınma Kurslarımız ile bu hedeflerimize bir kapı aralamak istiyoruz.

Ne diyelim böyle bir anlayış ve gayrete biz de teşekkür eder başarılar dileriz.

 

Ahmet TÜRKAN - HABERNAME

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3884 defa okunmuştur
sn yazar verimliliğini yitirme
tc halidi
sn. yazar yazılarınız gene kesildi, yazmaz oldunuz,küstünüz mü kasımpaşalı ile pebsilvanyalı tiyatrosu sizin moralinizi bozmuşa benziyor,çok önemseme boşver Bir Kelbi,Bir Kelbe dövdürür Allah La Havle vela kuvette illa billah sizin bu konuda kasımpaşalıyı haklı gördüğünüzü düşünüyorum, Ancak kasımpaşalı masum gözükmüyor böyle giderse sağlığı bozulacak ve istifa edecek gibi,yoksa pensilvanya onu yüce divana gönderebilir sağlıcakla kal
29 Mart 2014 Cumartesi 15:07
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bolu için en önemli şey hayvancılıktır
tc halili
sn.Yazar hayırlı günler, Hayırlı seçimler dilerim boluda en iyi yatırım hayvancılık için yapılmalıdır bolunun iklimi soğuk ve serttir bunun için Kanadanın iyi ırk koyunlarından getirip eti için beslenmelidir tabiki keçiyi unutmamak gerekir, keçi orman için faydalı, orman yangınlarının ilacıdır,eti sütü aranan bir hayvan durumundadır bu nedenle iyi et ve süt veren halep Keçisi yetiştirilmelidir Şimdi size son yıllarda dünyada en çok et ihraç eden Brezilyadan örnek vereceğim, Brezilya önce afrikaya giderek çok çabuk yetişen faydalı ot ve çayırları getirerek mera hayvancılığını teşvit etti,ot ve çayırı meraya dikiyor 15 günde yetişiyor ve hayvalarına yediriyor, hayvanlar merada yetişiyor,bu şartlarda 1,5 ton ağırlığında boğaları yetiştirip dünyaya satıyor bolunun arazisi yok, engebeli toğraklarda ot yetiştirip koyun keçi, dana beslemeliler turizm termal ölü yatırım,günlük işler üretim yapılmış sayılmazlar saygı,sevgi,dualarımla
29 Mart 2014 Cumartesi 14:41
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
üreticiyi koruma kanunu çıkarılmalıdır
tc hamidi
sn. yazar bolu köyleri için kalkınma konusundaki düşüncelerinize saygı duymamak mümkün değil,bu ülke için kim bir tuğla üretirse ona minnetar olmak zorundayız, hz ali kendisine bir harf öğtenin kölesi olacağını bildirmiş üretim için kim fedakarlık yaparsa o kişi kahramandır bu insanlar korunmalı,desteklenmeli,bunlara boş topraklar tahsis edilmeli,orman arazilerinden arazi verilmelidir,vergi muafiyeti verilmeli,yanında istihdam edilen kişilere sigorta devlet tarafından ödenmelidir ülkemin her tarında bu uygulamalar yayılmalıdır göynük fasulyesi, göynük pirincinin üretimleri çoğaltılmalıdır turizm kolaycılıktır,üretim her şeyin üstündedir köylerde küçük baş hayvancılık geliştirilmelidir endüstiriyrel tarım ürünleri üretilmelidir kolaylıklar dilerim üretim yapanlara selam ve dualar olsun tc. hamidi
17 Mart 2014 Pazartesi 13:57
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
nefesini boşa yorma
tc halidi
sn.yazar üzüldüğünü hissediyorum çünkü bolu geri kalmış,köyler boşaltılmış diye natonun bu ülkeye biçtiği rol, tüketim ve televole sürüsü yaratmaktır,onun için bu ülkeyi sahipleri yönetmesi gerekir ne gürcü, nede kürt müsvedesi pensilvanyalı yönetemez bu ülkeyi müslüman türk yönetecektir ey Türk oglu Bu vatan senin, gürcüye,kürde,ermeniye,çerkeze,natoya,ingilize,izraile bırakmayacağız bu vatan için canımız feda olsun, hainler için yaşasın cehennem selam ve dualarla kalınız,bize dualarınızdan ikram bekliyoruz. tc halidi
28 Şubat 2014 Cuma 18:05
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri