Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

MOBBİNG UYGULAMALARI….!

08.11.2010 18:09

Sabah Gazetesi Yazarı Sevilay YÜKSELİR’e askerlik süremde pek çok defa karşılaştığım fakat düzeltme imkanı bulamadığım kötü tavırlardan bir örnek mektup ulaşır.

Mektup çok net.  Ana vurgu çok açık.

Hakiiiim çay getir. (Detayları linkten okuyabilirsiniz.)

Kötü muameleye maruz kalan Mesut Çeken, İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nde görevli genç bir hâkim. Askerlik görevini er olarak yapmış, bu kutsal görevi esnasında(…) binbaşısından gördüğü muameleyi çok net açıklıyor.

Konuya katkı sağlamak açısından kendimden örnek vermek istiyorum.

Dz. K.K.lığında Astsubay olarak 18 yıl görev yaptım.

Neden 18 yıl…?

18 yıl görev yaptığım TSK. normal yoldan emekli olmamı çok görüp re’sen emekli etti. Pek çok hakkımı gasp ederek. Benzer muameleye maruz bırakarak. Fiili müdahale olmasa da gıyaben takip ettik sen dinciymişsin yollu iftiraları atarak.

Görevine yeni başlayan subayların alt rütbelerde iken ve de özellikle işi öğrenene kadar ağabey iltifatlarına bile maruz kaldım. Hatta çoğu kez bu şekilde hitap etmeniz uygun olmaz diye uyarırdım. Dz.K.K.lığında  resmi bir hitabet kültürü vardır. Üstler astlarına, astlar da üstlerine rütbeleri ile hitap ederler. Yüzbaşım, binbaşım, Astsubayım gibi. Diğer kuvvetlerde genelde üstlere komutanım derler. Fakat bu çok defa Mesut Bey’in binbaşısı zihniyetinde olanlar tarafından suiistimal edilir.

Özellikle birisine eziyet etmek istiyorlar ise rütbesi ile değil yaşına başına bakmadan ismi ile hitap ederler.

Yani bir nevi baskı kurarlar.

Askerde zaten itaat esastır. Peki o zaman bu zulmün anlamı nedir ki.

Anlamak mümkün değil.

Hani kapıcı Mehmet Efendi tarzı gibi. Zengin birine hiç kimde Mehmet Efendi diye hitap etmez.

O beyefendidir.

Yani aslında Hakim Bey’in hikayesinde olduğu gibi; mobbing uygularlar. Mobbing kelimesi Türkiye’de yeni fakat özellikle psikoloji literatüründe çok kullanılır.

Mobbing duygusal bir saldırıdır. Yaş, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır.

Mobbing genellikle ;

  • İşini çok iyi, hatta mükemmel yapan;
  • İlişkileri olumlu olan ve çevresindekilerce sevilen;
  • Çalışma ilkeleri ve değerleri sağlam, bunlardan ödün vermeyen;
  • Dürüst ve güvenilir, kuruluşa sadık;
  • Bağımsız ve yaratıcı;
  • Zorbanın yeteneklerinden üstün özelliklere sahip olan kişilere yöneliyor.

Zorbalar ise, aşırı kontrolcü, korkak, nevrotik ve iktidar açlığı olan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Konuyu detaylı öğrenmek isteyenler linkten okuyabilir.

Nitekim YAŞ kararları ile inançlarından dolayı ayrılanların nerede ise tamamı üstün özelliklerde personeldir. Yani kolay hazmedilemezler.

Sadece kişisel bazda değil, toplum hedef alınarak ta yapılabilir.

Elitlerin inanan kesim üzerinde uyguladığı baskılar gibi.

Aynen Batı Çalışma Grubu’nun 28 Şubat sürecinde mütedeyyin personele uyguladığı gibi.

Mütedeyyin personel sürekli baskı altında tutulmuştur. Alakasız zamanlarda sicil amirleri tarafından çağrılarak inançları sorgulanmış ve meslekten atılmakla tehdit edilmişlerdir. İnançlarını yaşamak isteyenler ise sorgusuz sualsiz YAŞ kararları ile re’sen emekli edilerek adeta infaz edilmişlerdir. Taviz verenler bir müddet tutulmuşlar fakat onlar da bu zulümden nasiplerini almışlardır.

Silahlı darbeler, Postmodern darbe girişimleri, bilmem kaçıncı darbe planları, e muhtıralar, Cumhurbaşkanı’nın eşinin tesettürünü bahane ederek Cumhuriyet Bayramı davetini protesto etmeler. Karşılama törenlerinde yerime geçtim bahaneleri.

Pof. Dr. Nur SERTER’in İstanbul Üniversitesinde kurduğu ikna odalarında uyguladığı gibi.

İtiraz etme hakkınız yoktur.

Kutsal görev, kutsal mekanlar ve kendilerini kutsal zannedenler.

Ama;  son dönemde kutsal ocak çöküntü içinde. Problemler bir bir ortaya dökülüyor.

Ama yazık oluyor.

Bu böyle olmamalıydı.

Kutsal ocak yara almamalıydı. Kadim Genel Kurmay başkanları tedbir almak yerine siyasetle uğraşmayı yeğlediler.

Yeni Genelkurmay Başkanı da son icraatı ile sorunların devam edeceği izlenimini verdi.

Üzülmemek elde değil. Evet, bu böyle olmamalı.

Şimdi YAŞ (YÜKSEK ASKERİ ŞURA) kararları yargıya açıldı. Benim gibi pek çok arkadaşım AYİM’e (ASKERİ YÜKSEK İDARE MAHKEMESİ) dava açtılar.

Bunca yıl gecikmiş olan adaleti bekliyoruz diyerek.

Adalet istiyoruz diyerek.

Tüm dünyada suç olan mobbing istemiyoruz diyerek. Mobbing uygulayanlar yargılansın diyerek.

Artık insanlık suçu işlenmesin diyerek.

Kendi ülkemizde, kendi halkımızın arasında alnımız açık, inancından ve kendinden emin toplum ve gelecek istiyoruz diyerek.

Ahmet TÜRKAN - HABERNAME

mobbing.jpg

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7866 defa okunmuştur
haksız
keribu
amerikanın BOP başkanına çağrıdır bu gün burada BOP başkanı % 58 ile rakipsiz halde kadrolar yerleşti,Ülkemiz iyi pazarlanıyor şeytan amerikanın senden her istediğini yaptırma ortamı hazır, faturalar hazırlanmadan şeytan one minute demeden sen iktidarı Amerikanın efendisine devretmeye bak yoksa seni amerika Ergenekoncular gibi hamsi tava yapar İyi bayramlar
12 Kasım 2010 Cuma 16:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yokluk
ölümlü
şeytan amerikanın ülkemizdekilerinin başı ağlayan efendiye çağrıdır bu gün burada bütün ortam müsait BOP başkanını eli ile kadroların yerleşti,şeytan amerika sinyal yaparak BOP başkanı iktidarı sana devrebilir böylece her şey istediğin gibi olacaktır. yalınız bu millet artık iyice çürüdü seni alkışla karşılayacak ama şeytan seni bu ülkeyi batırmak için zorlayacaktır o zaman senin de sonun saddam gibi olacaktır
12 Kasım 2010 Cuma 16:39
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kutalmış
hakeri
sevgili müslüman türk milleti Başbakının hiç bir iş yapmadan amerikanın emri ile sadece muhalefete laf atarak demogoji yaparak iş yapıyor imajını yemeyin Cari açık, Dış ve İç borç miktarlarını sorgulayın,4c sorgulayın,cemaat diye bilinen amerikanın kadrolarının atamasını sorgulayın ve en tabi en önemlisi bdp nin meclise hangi pazarlıklarla sokulduğunu ve bdp,ermeni,izrail,alevi,gürcü açılımlarını sorgulayın, türban dayatması ile başörtüsü serbestliğini savsaklayanları sorgulayın sorgulayın yoksa sizi sorgulayacaklar, muhalefet yok,erbakan efendiyi mahkeme sopası ile susturdular hayır diyemedi sonları iyi olsun dileriz biz bizi yönetenelre dua etmek zorundayız,çünkü onlara başta amerikalı efendi ve tüm efendiler dua ediyor ülkeyi pazarlasın diye selam ve muhabbetimle iyi bayramlar, şimdi bize ve güzel ülkemin kurtulması için dua zamanıdır, kuvvet ve kudret sadece yaradana aittir,mağrurlanma başbakanım senden büyük amerika israil ve Allah vardır.
10 Kasım 2010 Çarşamba 17:13
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İLAHİ Ahmet bey;
ÖMÜR
yani şuana kadar bir asker emeklisi askerine neden bu kadar ÖFKE dolu yazar diye düşürken,sonunda yukardaki açklamınzdan anladım.EVET ÖMÜR BENİ TSK ZAMANSIZ ve HAKSIZ EMEKLİ etti diye yazınızı görür gibi oldum:)bir yazan arkadaşada şehitlerden filan bahsetmişken siz,bende diyorumki ŞEHİDE KELLE,APO İTİNE SAYIN diyen BAŞBAKANI NEDEN BİRKEZ OLSUN YAZINIZA ALMADINIZ diyorum NEDEN?MADEM ŞEHİTLER GAZİLER ÇNEMLİ İDİDE,NEDEN OZAMAN PKKYA TAVİZLER VEREN TAYYİBİDE BİRKEZ YAZNIZLADA OLSUN UYARMADINIZ Ahmet bey NEDEN?
09 Kasım 2010 Salı 21:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YORUM YAZANLAR
Ahmet TÜRKAN
Bu yazıma yorum yazanlar. Siz hangi alemin ademlerisiniz. Onca asker şehit olurken tedbir almayan adamların yaptığı darbe planlarını mı savunuyorsunuz. Aklımızı başımıza almazsak başımıza gelecekleri sizin o saçma sapan, ne anlama geldiği belli olmayan boş fikirleriniz mi çözecek.Benim yazılarıma yorum yazmadan önce lütfen tamamını okuyun ve alel acele yazmayın. Araştırın. Kavramlar üzerine kafa yorun. Ne düşündüğümü anlamak için daha önce yazdıklarımı okumalısınız. Uçmadan yorum yazın ki okuyanlara faydalı olsun. Yazılan 2 yorum da aynı kişi tarafından yazılmış izlenimi veriyor. Hiç bir alt yapı yok. Fikri hazırlık yok. Bilgi yok. Bu iş bu kadar basitmi yani.
09 Kasım 2010 Salı 21:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri