Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

MUHTEŞEM YÜZ YILIMIZ

16 Ocak 2011 Pazar

Bu yazımda TV’lerde ecdadımızdan intikam alırcasına saldıran uydurma Muhteşem Yüzyıl dizisinden bahsetmeyeceğim.

Biz kendi Muhteşem Yüzyılımızın hesabını nasıl vereceğiz onu bir hatırlatayım dedim.

Hani istikbalde torunlarımız bizim hakkımızda bir dizi yaparsa ortaya ne çıkar. Zamanın ötelerine bir göz atalım bakalım.

Kısaca hatırlayalım.

Son 50 yılını darbe zihniyetlerine yem etmiş, yarım kalmış, yetim kalmış bir muhteşem yüz yıl.

Son elli yılın 40 yılına imza atmış, sülalesi hortumcu bizim muhteşem yüzyılımızın Muhteşem Süleyman’ını torunlarımız nasıl hatırlayacak. Hakkında nasıl diziler hazırlayacak.

Daha yüzyılını tamamlamadan bu gün itibari ile 57 hükümet kurup bir türlü kendi kendini yönetmeyi beceremeyen muhteşem yüzyılımız.

Her biri ayrı komedi konusu seçim heyecanlarımız.

40 yılını Avrupa Birliğine girme heyecanı ile geçiren ama bir türlü beceremeyen muhteşem yüzyılımız.

Biraz kendimize gelmeye çalışırken eksenimizin kaydığını söyleyenlere inanıp ne yapacağımızı bilemediğimiz muhteşem yüzyılımız.

Her türlü süper lüks arabanın satıldığı, formulalar, grandprix’ler bile düzenlemiş ama kendi marka aracını üretmeyi becerememiş muhteşem yüzyılımız.

Bırakın araç üretmeyi motorunu bile üretememiş muhteşem yüzyılımız.

Kendi uçağını üretememiş, insansız hava aracı alayım, terörü durdurayım diye Terörist İsrail’e çuvalla para ödeyip, istihbaratını Yahudiye kaptırmış muhteşem yüzyılımız.

Etrafındaki ülkelerin petrol zengini olduğu zamanda gram petrol çıkarmayı becerememiş muhteşem yüzyılımız.

Hammaddelerini nasıl kullanacağını bilememiş muhteşem yüzyılımız.

Yıllarca enflasyonda dünya rekoru kıran kendi parasını kullanmaya korkan muhteşem yüzyılımız.

Son 25 yılını teröre harcamış, vatandaşı ile anlaşmayı bir türlü becerememiş

Kah açılmış kah kapanmış muhteşem yüzyılımız.

88 yılını Anayasa yapma hayali ile geçirip bu sürede henüz demokratik bir anaysa yapamamış olan muhteşem yüzyılımız.

Medeni Hukukunu İsviçre’den, Ceza Hukukunu İtalya’dan, Ticaret Hukukunu İngiltere’den tercüme edip bir türlü kendi halkının hukukunu yazamayan muhteşem yüzyılımız.

Sanayileşeyim derken tarımı unutan, ilim bilim derken, sanayiyi unutan, her şeyde dışa bağımlı kalan muhteşem yüzyılımız.

Elin Avrupalısı minare yaptırmayız deyince sokaklara dökülen, Taksime cami yaptırmayı darbe gerekçesi sayan muhteşem yüzyılımız.

Sahte imamlara fetva verdiren, misyonerlerin yardım derneklerine evlatlarını kurban veren, yahudiye, hristiyana yaranayım derken dinini unutan muhteşem yüzyılımız.

İlim ilim bilmektir diye dünyaya caka satan, öz evlatlarını başı örtülü diye Üniversite kapısından sokmayan muhteşem yüzyılımız.

Tüm dünyadan futbolcu transfer eden, her dünya kupasında heyecandan uyuyamayan, ama bir tek organizasyona bile imza atamayan muhteşem yüzyılımız.

Ben senin neyinle övüneyim.

Ben senin nereni miras bırakayım.

Kaç asır sonraki torunlarımızı neyinle sevindireyim.

Bilmem ki ne diyeyim.

Süfli hayatlarını süfli dizilerle tatmin etmeye çalışan süfli adamlara duyurulur.

Ahmet TÜRKAN – HABERNAME

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4468 defa okunmuştur
Gözden Kaçmadı
Cihat Kahraman
Ahmet bey, belkide asıl meselenin biz olduğunu unutturmak, bir illüzyonla kandırılmak istendik. Fakat artık düşünen ve aklını kullanan insanlarımız kendini ifade edebilecek mecralara sahip.Sizde bu yazınızla asıl olanın kaçmamasını izah etmişsiniz. Tarihle ilgili illüzyon taktiklerinden biride şudur.Her zaman tarihimizle ilgili eleştirileri yaparken örnek konuyu kendi çağdaşı ile mukayese etmez aksine günümüzle mukayeseye girerler. Sizin yazınızla aslında günümüzle mukayese taktiklerinin bile boş olduğu anlaşılıyor. Teşekkür ederiz!
17 Ocak 2011 Pazartesi 18:34
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Mükemmel Bir Anlatım
Cezmi Koç
Sayın Ahmet Hocam, Muhteşem yüzyılımızı mükemmel bir anlatımla dile getirmişsiniz. Bunca hükümet kurulmuş ama hâlâ ayaktayız ya. O bile aslında büyük başarı. Anlamalıyız ki, -izm'lerden bize çare yok. Öze dönmek daha doğrusu, di mi?
16 Ocak 2011 Pazar 22:31
Beğendim (7)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri