Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

NASIL BİR ANAYASA

23 Kasım 2011 Çarşamba

12 Eylül 2010 referandumu ile halkımız değişimden tarafa oy kullanmış ve bu arzusunu her platformda dile getirmiştir. Referandum sonrası TBMM tarafından hayata geçirilen uyum yasaları ile bazı eksik hususlar olmakla birlikte değişim rüzgarları esmeye devam etmekte ve hem meclis, hem akademisyenler hem de Sivil Toplum Kuruluşları (STK) bu konuda istekli olduklarını göstermeye ve çaba sarf etmeye başlamışlardır.

Bu gayret sevindiricidir. İlk defa tabandan gelen değişimin sesi daha demokratik, ne istediğini bilen, haklarını ve sınırlarını bilen bir toplumun oluşmasında katkı sağlayacaktır. Toplumun tüm katmanlarının ortak sesi ile oluşturulacak bir anayasa insanların konulan kanun ve kurallara daha kolay uyum sağlayacağını ve içeriğini anlama konusunda sorun yaşamayacağını göstermesi bakımından memnunluk vericidir.

Türkiye çözemediği pek çok sorununu, toplum içinde krizlere sebep olan pek çok yanlış uygulamanın aşılacağı, keyfe keder uygulamaların son bulabileceğini söylemek sanırım fazla ütopik olmayacaktır.

Toplumumuz nasıl bir anaysa istediği konusuna kafa yormalıdır.

12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren” siviller anayasa yapamaz “ demişti.

Bu şu demekti aslında.

  • Biz başınıza öyle bir çorap ördük ki içinden çıkıp düzeltmeniz mümkün değil. Hem güç bizde buna fırsat vermeyiz ifadelerinin taktiksel söylemi idi.

Şimdi önümüzde çok güzel bir imkan var.

Siyasiler geniş düşünmeli. Bugünün iktidarı yarım muhalefet olabilirim, o zaman dikkatli olmalıyım,

Bu günün muhalefeti ise yarın iktidar olabilirim, o zaman önümü tıkayacak maddeler koydurmamalıyım diyebilmeli.

Bu yaklaşım bize ortak paydada buluşmayı sağlayacaktır.

Yani herkes elini taşın altına koyacaktır.

Anayasa yapmak ne sadece iktidar partisinin, ne de sadece muhalefet partisinin işi olmamalı. Toplumun tüm katmanları bu yönde fikri hazırlık yapmalı ki toplumsal mutabakat sağlanabilsin. Darbe dönemlerinde yapılan vesayetçi anayasa formları artık günümüze hitap etmiyor.

Sorun yumaklarını çözemiyor. Konulan aşırı korumacı maddeler halkın önünün tıkıyor. Yürümesine engel oluyor.

“Toplum ne kendisine, ne de başkasına zarar vermeyen hürriyet” mantığını kavramalı ve taleplerini bu bağlamda dile getirmelidir.

Talep ettiği demokrasi başkası için engel teşkil etmemelidir. Bir kesimin önünü kapatmak adına sinsi yapılanmalara ve planlamalara meydan verilmemelidir.

İnsanca, hür, demokratik ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamada mevzuat mağduru olmadan hayatını idame ettirebilecek bir anayasa her vatandaşın asli hedefi olmalıdır.

Ne hep bana, ne de aman kim ne yaparsa yapsın mantığına yol açmamalıdır.

Devletin ayakta kalabilmesi için kişi hak ve hürriyetleri ön plana alınmalı, toplumsal mutabakat en üst seviyede kendine yer bulmalıdır.

Evrensel boyutta kabul edilen insan hak ve hürriyetleri, din ve inanç özgürlükleri, erdemlilik göz önüne alınmalıdır.

Anlaşılır, yanlış yorumlamalara meydan vermeyen arı bir dil kullanılmalıdır.

 

Ahmet TÜRKAN - Habername

ahmetturkan@gmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3418 defa okunmuştur
insanların bıkkınlığı
hadid hanser
değerli milletimiz insanımız yorulmuş, bıkmış, artık yazı okumuyor anlaşılan böyle bir platformda insanlar yeni yasa için görüş ve isteklerini serdetmesi gerekirken sadece 7 tane yorum olması düşündürücü Aslında şimdi yapılacak yasada Türkleri azınlık sayıpdiğer tüm asli unsurlara yani ermeni,gürcü, kürt,süryani,asuri,teist,ateistlere ayrıcalıklar tanınmalıdır,Avrupalılar bunu istiyor bizde istemeliyiz,Azınlıkların bütün mal varlığı iade edilmelidir,Adadaki papaz mektebi açılmalıdır,hatta ermenistandan insanlar getirilmeli samatyaya,üsküdara yerleştirilmelidir, bunlar için çok çok özel kanunlar yapılmalıdır, Jiriovskinin dediği gibi Müslüman Türklerin hepsi doğu asyaya sürülmelidir. Böyle bir durum için ne kadar yasa varsa çıkarılmalıdır. hoşca kalın
08 Aralık 2011 Perşembe 17:34
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
hakminaya cevap
onuan haner
hakmina sen başkasını yargılayacağına kendi görüşünü yaz Yeni anayasada devlet şirket gibi yönetilmeli,sosyal devlet anlayışına gerek yoktur, Yeni anayasada Ormanları el konulmadan önce işleyen köylü hak sahiplerine iade edilmesi veya en azından satılması maddesi eklenmelidir. Hükümete para lazım galiba, bundan sonra 2 / B den 50 milyar dolar para gelir, Ancak, Kuzey Batı Anadolu Bölgemizde Toplam arazilerin % 70'i hazinenin elinde bulunuyor,Çünkü Hazine Köylünün elindeki toprakları Orman Kadastrosu eliyle devletleştirdi bu arazileri sürekli ağaçlandırıyor, ne gerek var bu kadar masrafa hepsini köylüye satılsın buradanda 1 milyar dolar gelir elde edilir.? Ancak buralarda 2 / B lik arazi tesbiti yapılamamış her yer satılabilir, veya azınlık vakıflarına ait yerler ve patrikhanenin tapuları iade edildiği gibi Ormanlarıda köylüye iade edilmesi gerekmez mi Yazıktır beyler bu ülkeye,Benim Köylüme bu kadar zulmü yunanlı yapmamıştır,
24 Kasım 2011 Perşembe 17:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
sn. yazar kimin adına görüş topluyorsun bilelim
hakmina haneri
sn. yazar yeni anayasa için görüşler istiyorsunuz hangi erg adına bunu istediğinizi açıklarsanız daha çok yardımcı olabiliriz, ha siz yoksa yeni anayasa komisyonu üyesimisiniz eğer öyle ise bu sitelerde harcanıyorsunuz demektir. sizin gibi yandaş,candaş, fetocu,gurcu Ulusal Kanallarda açıkoturumlara iyi ücretlerle katılıyorlar Ermeni artığı,İngiliz yalakası,Doğudaki bazı bölgelerde geçmişteki uygulamalrdan dolayı özür dileyen devlet ricali istemiyoruz,bunlar yarın pakaka ve kacaka dan özür dilerler Şehitler ve Anneleri için Açılım istiyoruz Ekrad,gurcu,ermeni,gibi azınlıklara yapılan açılımlar Anadolunun gerçek sahipleri Müsüman Türk milleti için yapılmalıdır. tabi ki Vatana ihanet edenlere iyne yapılmalıdır Peygamber ocağı güçlendirilmeli,ocağın içindeki amerkancı,rus yanlısı bitirilmeli sadece, vatansever müslümanlardan oluşmalı, BOP ordusu kurulmalı Irak sınırında konuşlandırılmalıdır Sn. Yazar lütfen cevap yazınız saygı ve selamlar
24 Kasım 2011 Perşembe 10:05
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Yeni Anayasada Olması Gerekenler
Talha FİDAN
1. Yeni anayasada resmi ideoloji olmamalıdır. 2. Değiştirilemez maddeler olmamalıdır. 3. Temel hak ve hürriyetler açık bir şekilde ifade edilmelidir. 4. Yargı bağımsız ve tarafsız olmalı. Askeri mahkemeler, Çocuk, ticaret mahkemeleri gibi ihtisas mahkemelerine dönüştürülerek Komutanlara bağlı bir mahkeme olmaktan çıkarılmalıdır. 5. Milli güvenlik kurulu ve YAŞ kaldırılarak Devlet Şurası haline dönüştürülmelidir. 6. Genel Kurmay Başkanlığı MSB.lığına bağlanmalıdır. 7. İç güvenlikten tamamen İçişleri Bakanlığı sorumlu olmalıdır. Çok başlılık kaldırılmalıdır. 8. Devlet ne olduğu belli olmayan laiklik ilkesi ile halkını sıkıntıya sokmamalıdır. Her inanç sahibi inancını istediği gibi yaşamalıdır. 9. Anayasada her şey devlet devlet odaklı değil, her şey insan odaklı ve onun mutluğu için olmalıdır.
23 Kasım 2011 Çarşamba 16:48
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Aziz Milletimiz Var Olsun
heron hashalavi
Necip Milletim Günümüzde sap samana karıştı,Hain Vatansever belli değil, Yalınız içte ve dışta Vatan Hainleri ile işbirlikçileri çok arttı, ayrıca p.kaka,kaceka,fettuş dtp belalarını eklersek dörtbir yanımızı hainlerle dolu Bu nedenleİdam yasası geri getirilmeli,sonra başörtüsü çözülmelidir, ayrıca AKP hükümetine zarar veren MEB, dershaneler, bakanlıklar ve bazı kurumlarla hukuk kurullarındaki fetuş ile TBMM deki dtp vesayetlerini kaldırmak için gerekenler yapılsın Ülkemin Teminatı TSK daha güçlü ve haraket kabiliyeti yüksek hale getirilsin Şike yapan Takımlar ve Kişiler ağır şekilde cezalandırılsın Ülkeye zarar verebilecek iç ve dış mihraklara karşı güçlü vurucu timler oluşturulsun ve her zaman hazır olsun Devletim Kendini Koruyup kollaması için silahlı,siyasi ne gerekiyorsa yapmalıdır deniz otobüsünü kaçıran hain nasıl cezalandırıldı ise Kandil için böyle yapılmalıdır. Libya,mısır,suriye,iranda Amerikanın oyununa gelinmemelidir Yüce Yaradanım Ülkemi Muhafaza et - Amin
23 Kasım 2011 Çarşamba 15:16
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri