Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ahmet TÜRKAN

TÜRKİYE İÇİN

28 Haziran 2013 Cuma

Gezi olayları ile morallerin bir gidip bir geldiği dönemde, takılmadan, problem çözme yeteneğimizi kaybetmeden farklı bakış açılarını da dikkate alarak bir takım olmazların olura nasıl evrilip çevrilebileceği konularında hükümete, muhalefete, halka ve memleket yararına bir faydam olsun diye kafa yoran aydınlara bazı konuları hatırlatmak istiyorum.

Anayasa yeniden yazılabilir mi, revize edilebilir mi, referandum yapılabilir mi yapılabilirse halk nasıl tepki gösterir? Sorularına cevap bulmak arzusundayım.

Hükümet Taksim’de verilmek istenen mesaj alındı diyerek bir nebze olsun ortalığı yatıştırdı.

Önümüzde, Ülkemizin vizyonu olarak gördüğümüz Yeni Anayasa çalışmaları var.

Referandumda çok eleştirilen bir husus vardı. Onu hatırlatarak konuyu açmak gerekir diye düşünüyorum.

Referandumda neyi oyladığımızı anlayamadık endişeleri vardı, hala referandumla ilgili bir sohbet açılsa hala ne olduğunu anlayamadık diyenler var.

Peki buradan ders çıkarmak gerekmez mi?

Elbette gerekir.

Önümüzde duran yeni anayasa paketinde en çok kafa karıştıran soru “BAŞKANLIK SİSTEMİ” dir.

Çünkü; eğer başkanlık sistemi kabul edilecek ise, anayasada parlamenter sistem düşünülerek hazırlanan pek çok madde kendiliğinden geçersiz olacak ve maalesef yorucu bir sürecin arkasından tekrar revize gündeme gelecektir.

Önce Başkanlık Sisteminin ne olduğu, sistemin nasıl çalışacağı, başkanlık sistemine paralel olarak gündeme gelmesi gereken seçim sistemi, yerel yönetimler, belki eyalet sistemi derli toplu hale getirilip konunun uzmanları tarafından halka detayları le anlatılmalı ve akıllara gelen gerekli ya da gereksiz sorulara cevap bulunmalıdır. Yoksa alel acele referandum yapılıp Başkanlık Sistemi kabul edilse bile tartışmalar bitmeyecektir.

Taksim olaylarından hükümetin alması gereken en önemli ders, bence halkın bilinçlendirilmesidir. Gezi olaylarında gördük ki, protestoya katılan gençlerin pek çoğu politikadan bihaber, sanal alem gençliğinden oluşuyor. Apolitik gençlerin yanlış yerlere sürüklenmesi, istenmeyen anarşist olaylara katılıvermesi, çok kolay olmaktadır. Çoğunluk etkisi altında kalıp anlık politize edilmeleri kolaydır.

2000’lerin başında henüz 8-10 yaşlarında olup çocukluğu, ergenliği siyasetten uzak, sanal alem çevresinde geçen gençlik önümüzdeki 3 seçimde oy kullanıyor olacaklar.

Halkın daha da önemlisi gençliğin doğru bilgilendirilmesi, geçilmesi düşünülen Başkanlık Sisteminin ne olup ne olmadığının bilinmesi, sürecin sancısız atlatılmasının en önemli eşiği olacaktır.

Bırakın apolitik 90 kuşağının başkanlık tercihini doğru algılamasını, önceki seçimlerde oy kullanmış, öyle ve ya böyle bir tercihte bulunmuş seçmenlerin de yeni durum karşısında nasıl tavır takınacağını bilmek mümkün değildir.

Halkın tercihlerini doğru algılamak, sonrasında yaşanması muhtemel tartışmaların önünü almak, senin yüzde bilmem kaçın suçlamalarından kurtulmak için hükümetin ve anayasa komisyonunun öncelikli görevlerinden biri geçilmesi düşünülen süreç hakkında toplumu yeteri kadar bilgilendirmektir.

Yoksa doğru olduğunu düşünseniz bile anlaşılamayan kavramlar ve değerler üzerinden anayasa yapmak, ya da meclis aritmetiğinden dolayı referanduma gitmek hüsran olabilir.

Bilgilendirme konusu sadece Başkanlık sistemi ile sınırlı kalmamalı, eyalet sistemi, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ile ilgili yapılması gereken konuları muhakkak kapsamalıdır.

Bu çalışmalar yeni anayasa yazım sürecini kolaylaştıracak ve kamuoyu desteğini artıracaktır.

 

Ahmet TÜRKAN - HABERNAME

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5352 defa okunmuştur
canımızı ortaya koyarız
tc
Sn.yazar sizi sürekli dürtmek mi gerekiyor ? yeni yazı bekliyoruz Ülkemde konu ve konular pek çok, Bop Başkanı var, apo var, nato var, pensilvanyalı kardinal var,Gezi parkı muhalifleri var, var da var ! Şimdi pensilvanyalı kardinal demiş ki Alevilere iyi davransaydık böyle mi olurdu demiş, Kendini Nato'nun yerine koymuş ? Ayrışma metodu uygulamasıdır. Alevi nedir Alevilik nedir? Alevilik Hz. Osman nın Ölümünden sonra çıkan olaylarda hainlik yapan Emevilerin Haşimilere uyguladıkları politikalardan istifade etmek isteyen Türk oğlu Türk Şah İsmailin Yavuz Sultan Selimin karşısına koyduğu siyasi bir programdır o günden beri Türk aşiretler bazen Anadoluya Bazen İrana gide gele Bazıları alevi etkisinde Bazılarıda sunni etkisinde kalarak bu güne kadar geldiler Kürt Alevisi diyor bu uydurmadır, Kürtler sunni Müslümandır, Kürt alevi olsa olsa Ermenidir ermeni ihanet etti belasını buldu, Kim ihanet ederse belasını bulacağından şüpheniz olmasın Rabbim Müslüman Türk Milletini Korusun
29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:55
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bop başkanı tirbüne oynuyor gibi geldi
tc
Sn. Yazar Bop başkanı Mısırda Sn. Mursi ye yapılan darbeyi kınamış Darbeyi yapan kendisinin patronu olan nato ? peki bop başkanı nasıl oluyor da darbeyi kınayabiliyor bu ne biçim perhiz ne biçim lahana bop başkanı mısırdaki darbeyi kendine yapılmış gibi algılayıp Türkiyede masum rolüne bürünmek istiyor Ayrıca Natoya göz dağı veriyor güya Çamlıcaya cami yaparak Türkiyeyi idaret etmek kolay değil her caddeye cami yapsan bile artık havan söndü Irakda Libyada, Mısırda, Suriye de batağa saplandın Kaddafinin diğer Müslümanların kanı seni avaneni boğacaktır Müslümana yapılan zulume ortak oldun hesabını yaradana vereceğini umarım Rabbim Müslüman Türk Milletini bu Ramazan ayında bop başkanı gibi tehlikelerden korusun bağışlasın- Amin
12 Temmuz 2013 Cuma 17:36
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bop başkanı mısıra müdahele et
tc
sn. yazar bop başkanı suriye ile oyalanırken, ülkede problemler arttı ayrıca Mısırda kıptiler darbe ile Mursiyi devirecekler neden müdahe ederek mürsiyi kurtarmıyor izrael gazzede van minut demeye devam ediyor, dışişleri de sıfır problemle ütopik oyunla meşgul bop başkanı hala çakma Osmanlıcılık oyununu devam edebilecek mi ? Rahmetli Erbakan taksim gezi parkına cami yapılmasını çok istiyordu bop başkanı bunu yerine getirmelidir. kışladan, kent müzesinden bir şey olmaz, sevgi ile kalınız
04 Temmuz 2013 Perşembe 12:48
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
babayasa
tc.haner
sayın yazar nato anayasa değişikliğini düşünmüyor, çünkü şu ana kadar yapılan değişiklikler Türkiye nin parçalamasına yetiyor daha fazlasına gerek yok Öyle bir Açılım yapıldı ki, yasaya filan ihtiyaç kalmadan bölünme, ayrışma gerçekleşti bizlerde baktık bop başkanı, Ermenilere, gürcülere, kurtlere şirin gözükmek için 3 maymunu oynarken türk olduğunu unutup gürcü olduğunu açıkladı, sonra bayrağı hatırladı ama iş işten geçti Müslüman Türk milletine hainlik edenleri Allahın Kahhar esmasına havale ediyoruz. bop başkanı Türk Milletini sınama yetkisi sana kim verdiğini biz biliyoruz Hızır ve Mehdi geldiğinde ne hesap vereceğini merak ediyoruz Müslüman Türk Milletine Saygılarımla yer yüzünde inanan tek Türk kalana kadar hainlerle mücadeleye ve duaya devam edeceğiz.
02 Temmuz 2013 Salı 13:26
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri