Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ali Bulaç

Başörtülü aday

02 Nisan 2011 Cumartesi

12 Haziran seçimleri için 'adaylar'ın tespit edildiği şu günlerde başörtülü bayanların da aday olup seçime katılmalarını sağlamaya matuf bir platform oluşturuldu.

 

Kadın adayları destekleme dernekleri milletvekillerinin tam yarısının, yani 275'inin kadınlardan seçilmesini istiyorlar. Ancak her üç kadından ikisinin başını örttüğü bir ülkede başörtülü kadınlara getirilen seçilme yasağı bu talebi bir ölçüde havada bırakıyor. Bazılarının açıklamasına bakılırsa genel kampanyayı desteklemek üzere başörtülü kadınların da seçilebilmelerini savunan platform oluşturulmuş bulunuyor. Sloganı şu: "Başörtülü aday yoksa oy da yok!"

Kişisel olarak bu platforma pek sıcak bakmadığım gibi, bana 'işin içine iyi saatte olsunlar' karışmış gibi de geliyor, sebebini anlatmaya çalışacağım.

Önce genel bir gözlemimi aktarmayı gerekli görüyorum: Başından beri başörtüsü davasını canla başla savunan önemli sayıda insan, iki sebepten dolayı son yıllarda bu mücadeleden soğumuş bulunuyor:

İlki, başörtüsü mağdurları olarak öne çıkan "bazı bayanlar", bunu bir ticaret ve statü aracı haline getirdiler, adeta başörtüsü mağduriyetini birtakım yerlere gelmenin, mesela yerel ve merkezî iktidardan iş koparmanın, çeşitli kurum ve kuruluşlarda mevki kapmanın vasıtası olarak kullandılar, bu alanda hayli de mesafe aldılar.

İkincisi, zaman içinde bu dinî vecibeyi savunmak her inanmış erkek ve kadın üzerinde bir görev iken, yine aynı sözcüler ve onların 'başkaları'yla bir araya geldikleri kişiler, resmî, yarı resmî veya tamamen sivil oluşum ve platformlar, başörtüsünü dinî muhtevasından kopardılar, içini boşalttılar, feminizmden mülhem basit kadın hakları seviyesine, kişisel tercih ve bireysel özgürlüklere indirgediler; başörtüsü üzerinden 'birbirlerinin velisi' (yardımcısı, dostu, koruyucusu, destekçisi, kardeşi ve savunucusu) olan erkeklerle kadınların arasına cinsiyetçilikte, yani kadın ırkçılığında ifadesini bulan ayrışmalara, kutuplaşma ve rekabetlere dönüştürdüler.

Başörtülü kadınlar ve kızlar büyük acılar yaşıyor, ezici çoğunluğu yoksul, bir kısmı asgari geçim derdinde, doğru dürüst iş bulamıyorlar, araştırmalara konu olduğu üzere, iş bulabildikleri yerlerde de yarım ücret alıyorlar, kötü şartlarda çalışmak zorunda kalıyorlar. Başörtüsünü araçsallaştıranlar ise para, şöhret ve statü kazandıkça cemaati, sıradan Müslüman halkı, içinden çıktıkları ve nimetinden istifade ettikleri çevreleri, mahallelerini küçük görmeye, onların mütevazı, dindarâne hayat tarzlarına ve masum taleplerine tepeden bakmaya başladılar. Yetkin birer fakih edasıyla dinin asli referanslarını keyfi okuma ve yorumlara tabi tuttular veya ikincil referans çerçevesi durumuna düşürdüler. Dinî hayatın ve tesettürün anlamını yitirdikleri gibi dinin dilini de bir kenara bıraktılar.

Gelelim ikinci noktaya! Soru şu:

12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde "başörtülü aday" konusunun gündeme gelmiş olmasında 'iyi saatte olsunlar'ın payı var mı? Elbette bu platform içinde yer alanların tamamına yakını iyi niyetli insanlar ve artık başörtülülerin de diğerleri gibi siyasi haklarını kullanmaları mücadelesini veriyorlar. Bu hanımları istisna ediyorum. Ama içlerinde öyleleri var ki, başından beri ilişki ve sıkı dostluk içinde oldukları bazıları, kendilerine İslamî çevreleri ve İslamî hareketleri içeriden çökertmek, zihinsel haritayı değiştirmeyi görev yapmışlardır. Birer 'beyaz casus' gibi beşinci kol faaliyeti yürüten bu kimseler devşirme ve zihin haritasını değiştirme işinde bir miktar başarılı da oldular. Bunların bazıları son olaylar dolayısıyla deşifre oldular.

Daha birkaç sene önce başörtüsü konusu neredeyse AK Parti'yi kapattırıyordu. Para cezasıyla kurtuldu. Bana öyle geliyor ki 'iyi saatte olsunlar' bu sefer iyi niyetli bayanlar üzerinden AK Parti'ye yeni bir tuzak kuruyorlar. Ne değişti ki, AK Parti yeni bir kapatma davasıyla karşı karşıya gelmesin! Bana sorarsanız bu seçimde de başörtülü milletvekili olmayıversin, seçimden sonra yeni ve sivil bir anayasa çıksın, herkesle beraber başörtülüler de rahatlasın.

Bu yazı toplam 4922 defa okunmuştur
BİZ BU VATANIN NESİ OLUYORUZ.
PALA REMZİ
severdim sizi ancak yakıştıramadım bu sözleri size;olmayan demokrasiye katılım saglamamk için bizler oy kullanmıyoruz zaten.birilerine sevdanın yolları,bizlere dikenli yollar,birilerine menfaatler,bize istifalar,birilerine rahatlık,bizlere zulüm,cefa eziyet madem öyle:biz bu vatanın nesi oluyoruz ve bizleri adam yerine koymayanlar bizlerden oy istemesinler.Rabbim bize yeter,sabırla bekliyoruz. selam ve dua ile kalınız.
29 Nisan 2011 Cuma 11:59
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ali bulaç taki Çizgi
mete akyon
Ali BULAÇ çizgisi ibretlik bir çizgidir. Türkiyedeki Müslümanların çizgisinede biraz ışık tutar herhalde. 80 li yıllarda demokrasiye inanmayan, Sosyalizm,Kapitalizm ve İslam eserinde demokrasinin İslamın yerini tutamayacağı savını ispatlamaya çalışan, dolayısı ile siyaset ve siyasal partileri eleştiren Ali BULAÇ, şimdilerde evrime uğrayıp demokrasi üzerinden müslümanlara yol haritası çizmeye kalkıyor. Ve o hale geliyor ki, müslüman bayanların başörtüsü isteğinin bir siyasal partiyi kapatmak için tuzak olarak savunulduğunu söylüyor. Nerden nereye gelmiş sayın yazar. Mehmet Metinerle kafa kafaya verip AK PARTİ üzerinden nemalanın bakalım. 80 li yılların parti ve demokrasi düşmanı Mehmet Metinerde şimdilerde AKP li. Ne kadar gömlek varsa değiştirin. Korkarım giyecek gömleğiniz kalmayacak öbür tarafa giderken.
21 Nisan 2011 Perşembe 23:23
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
28 şubat ödlekleri
ahmet salim
ali bulaç yazılarınıza hiç şaşırmadım zira ne siz ne de mensubu olduğunuz cemmatin hiçbir zaman başörtüsü gibi bir derdi olmadı her zaman iktidar ve de devletle sorunsuz yaşamaktı niyetiniz ama tüm bu çabalara rağmen devlete yaranamadınız hoca hala amerikada gurbette. zor da kalınca da verdiniz fetvayı hoppaa üniversitelere, bi fetva daha verin de başörtülü adaylar da rahatlasın. biz sizi 28 şubattan ,iyi, biliriz sayın ali bulaç
05 Nisan 2011 Salı 12:31
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri