Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arif AĞIRBAŞ

400 yıllık Tekke’ye rant engeli

18.09.2014 03:51

Istanbul Topkapı Mahallesi’ndeki Oruç Baba Türbesi'nin de içinde yer aldığı parkın, Ümmi Sinan Tekkesini ihya etmek üzere çalışmalarına başlamak isteyen vakıf gönüllüleri, Belediye tarafından değişik ve asılsız iddialar ile engellenmeye çalışılıyor.

 

oruc.jpgOruç Baba Türbesi'nin içinde yer aldığı parkta, 16. Yüz yilda yapıldığı kaydedilen Ümmi Sinan Tekkesi ‘ne ait kalıntılarının ortaya çıkarılması ve yenilenmesi planlanıyor.

Ümmi Sinan Tekkesi’nin ihyası için Vakıflar genel müdürlüğünce Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı’na (GIKEV) 10 yıllığına tahsis edilmiştir.

 

Arkeolog eşliğinde çalışma başlatılmak istenince Belediye zabıtaları göndererek,  yapılan çalışmaları “ne pahasına olursa olsun durdurun dercesine” önceden izin alınmış çalışmaları durdurmaya çalışmaktadırlar. Zabıtalar dahi, çalışmaların durdurulmasının nedenini bilmiyorken vakıf yetkilileri olmak üzere herkesi şaşırttı.

Ancak Belediye zabıtalarınca yapılan kışkırtmalar sonucunda vakıf yetkililerine karşı mahalle sakinlerince kısmen saldırılar olduğunu görebiliyoruz.

Her şeye rağmen vakıf yetkilileri, 400 yıllık bir tarihi olan Ümmi Sinan Tekkesini tekrar inşa ve ihya etme niyetinden vazgeçmeyerek çalışmalarını polislerin korumaları eşliğinde sürdürmekte.

Belediye Başkanlığı 1 yıldır arazi izninin alınmasına karşı çıkıp oyalamasına rağmen sonunda GİKEV’e 10 yıllığına tahsis edilmiştir. Belediye’nin tüm bu izinlerin alınmasına rağmen zabıtalarını kullanıp, mahalleliyi kışkırtarak çalışmalara engel olması, herkesi “bunda bir rant olayı var” dedirtmektedir.

Herkesce malumdur ki, daha önce bu park alanında Belediye Başkanlığının yakınları tarafından çay bahçesi işletilmiştir. Bu sebeple söz konusu arazide bir kompleks yapılması düşünülüyor ve yine kendi adamları tarafınca işletilmesi isteniyor.

Bu noktada belediyenin imar değişikliğinde bulunduğunu biliyorum.

Demek ki, bu çalışmalara karşı çıkanların düşüncesine göre, türbelerin bulunduğu yerlerde oturup sabaha kadar sigara ve alkol tüketilen bir mekan, 400 yıllık bir tarihi olan Ümmi Sinan Tekkesini tekrar ihya edip memleketimize duyarlı âlimlerin yetiştirilmesinden daha önemli.

Çünkü her şeye rağmen göz ardı edilemeyecek bir gerçek var:

Ümmi Sinan Hz. gibi bir zatın Tekkesini yeniden inşa ve ihya etmek hem İstanbul’umuz için hem de tüm yurdumuz için büyük bir zenginliktir. Bir Âlimin, Allah Dostunun, Peygamber varisi’nin ne demek olduğunu bilenler bunu kabul edecektir. Kabul etmeyenler ise maalesef bu güzel olayın manevi lezzetini henüz anlamayanlar olsa gerek.

Allah bu mübarek zatın himmetlerine bizleri nail eylesin ve bu manevi şerbetten yoksun olanları da ıslah eylesin. AMIN

Arif AĞIRBAŞ

arif.agirbas@hotmail.de

https://twitter.com/Arif_Agirbas

https://www.facebook.com/arif.agirbas

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6306 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri