Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arif AĞIRBAŞ

Aşk erleri gönlümüzde meşale tutuşturdu.

15 Ocak 2013 Salı

Salondan içeriye girer girmez insan bir manevi hava soluyordu.  Binlerce kişi, Pir Gavsul Azam Abdulkadir Geylani hazretlerine olan muhabbetlerini ziyadeleştirmek ve o kutup yıldızının bereket sofrasından nasiplenmek üzere, salonu hınca hınç doldurdu.

Büyük bir salon tutulmasına rağmen içeriye sığmayan misafirler için, salon dışında oturma yerleri tahsis edilmiş ve programı beyaz perdeden izleyebilmeleri için dev bir ekran ve kamera sistemleri kurulmuştu.

misafir1.20130115171326.jpg misafir-2.20130115173716.jpg

Merkezi Almanya’da bulunan Uluslararası Kadirilik Vakfı himayesi altında, Geylani İlim ve Kültür Merkezi tarafından geleneksel olarak her yıl Pir’i Geylani anılırken bu yıl 29 Aralık 2012'de yine İstanbul/Zeytinburnu'nda üçüncüsü tertip edildi. Her sene olduğu gibi çok rağbet gören Anma gününe önce İstanbul olmak üzere memleketin değişik şehirlerinden misafirler salona akın ettiler.

 komple-salon.20130115173815.jpg

Nefsimizin sis bulutlarını kuşanıp yıldızların nasıl birer rehber olduğu unutulduğu bir dönemde Pir Gavsul Azam Abdulkadir Geylani’yi anmak tüm nefslere çok iyi geldiği adeta simalardan belli oluyordu. O yüce insana gönül verenler bu irfan sofrasında yerini almıştı. Kimi zaman pür dikkat konuşmacılar dinlenirken kimi zaman da gözyaşları sel oluyordu.

Tasavvuf Konseri ile başlayan programa katılanlar arasında ev sahipliği yapan Şeyh Seyyid Muhammed Efendi Hazretleri’nin yanı sıra, İ.Ü. İlahiyat Fak. Öğretim üyesi Seyyid Muhiddin Usta Hocaefendi, Uluslararası Kadirilik Vakfı Bşk. Seyyid Osman Mürteza Efendi, Marmara Üni. İlahiyat Fak. sayın Prof. Dr. Necdet Tosun, Gazeteci – Yazar sayın Nimet Öksüz ve sayın Dr. Adalet Çakır vardı. Programda tek tek okunan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İçişleri Bakanı'nın ve bir çok Milletvekillerinin yazmış oldukları mesajları ile katılmaları programa ayrı bir renk vermiştir. 

İ.Ü. İlahiyat Fak. Öğretim üyesi Seyyid Muhiddin Usta Hocaefendi: muhiddin.jpg

Ayrıca yurt dışından gelen birçok konukların arasında, Suriye Kadiri Şeyhi, aslen Afrika’nın Comor adasından olan ve Fransa’da ikamet eden, Fransa Şeyh vekili Dr. Said Value, Bosna Hersek Şeyhler Reisi Şeyh Sırrı Efendi programa katıldılar. Almanya, Avusturya ve Makedonya Kadiri İslam Cemaatlerin temsilcileri ile birçok Şeyh Efendi programa konuk olarak teşrif edip konuşmalar yaptılar.

said-efendi.jpg necdet.jpg adalet.jpg sirri-efendi.jpg

Selamlama konuşmaların yanı sıra Abdulkadir Geylani Hz. tanıtılıp, “Tasavvuf Düşüncesi ve Kadirilik”, “İslamiyet’in yayılmasında Sufilerin Rolü” gibi birçok konuya değinildi. Programda insanların gözyaşlarını tutamadığı, çarpıcı ve tesirli konuşması ile ve Evlad-ı Resul olan Şeyh Seyyid Muhammed Efendi Hz.’nin konuşması adeta gönüllere hitap etti.

Şeyh Seyyid Muhammed Efendinin konuşmalarından kısa nükteler:

 efendi--baba.jpg

Değerli misafirler sizlere çok şey anlatmak isterdim ama bir kaç gün sonra 85 yaşına gireceğimden ihtiyarlık iyice boynuma çöktü ve o yüzden sizlere kısa konuşacağım.

Zikir yapa yapa cezbe gelir ve zikrin efdali Tevhid’dir. Cezbe ile tat gelir. Ardından aşk gelir. Demek ki zikir ede ede insan âşık olur. Onun arkasından marifetullah zuhur eder ve Allah(c.c.) insana ilham etmeye başlar.

Geçmişlerinizi unutmayın, Fatiha her derde deva olduğu gibi, ölülerinize de fayda sağlar. Ey hanım kızlarım, televizyon karşısında dizi seyretmek üzere dalıp kalmayın, bu yol Allah’a giden yoldur. Boş durmayıp Tevhid çekin ve ecdadınızı unutmayın.

Bir Hadisi Şerifte: "Allah Teâlâ Arşın altında nurdan bir sütun yaratmıştır. Bir kimse la ilahe illallah derse o sütun harekete gelir, sallanır. Cenabı Hak:"Ey sütun neye sallanıyorsun sakin ol" buyurur. Sütun Ya Rabbi! La ilahe illallah diyen kulunu affetmedikçe hareket edeceğim. Allah Teâlâ: (Ben o kulumu mağfiret ettim) buyurur. Nurdan yaratılmış olan sütun da sakin olur."

Tevhid ehli merhamete ve mağfirete mazhar olur. Siz bolca Tevhid çekin!”

Yemek ikramı ve sinevizyon gösterisi yapılan program, Geylani hazretlerinin salâvatının ardından devranı şerifle sonlandı. Program, seyirciyi farklı iklimlere taşırken hayatı ve ölümü gönül potasında eriten aşk erleri gönlümüzde meşale tutuşturdu. 

Utanmadan sokakta küfür edilen bir dönemde yaşadıgımızı düşünürsek, utanmadan "Allah" diye haykıran bu gönül erlerinden Allah razı olsun. 

Allah (c.c.) tekrarını nasib eylesin inşallah. (AMİN)

zikir2.jpg zikirden-goruntu.jpg

 

Arif AĞIRBAŞ

arif.agirbas@hotmail.de

https://twitter.com/Arif_Agirbas

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 14816 defa okunmuştur
Neredeydi
Talha TUTAR
Arif Bey, Bu program neredeydi? yani hangi ülkede hangi şehirdeydi?
16 Ocak 2013 Çarşamba 01:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri