Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arif AĞIRBAŞ

Eylül Ayının Eşkıyası Fatih Bld. Bşk. Mustafa DEMİR

10.10.2014 18:24

Konuya böyle girelim. Oruç Baba Türbesini sanırım bilmeyen yoktur. Hani ramazanın ilk gününde ana baba günü olan meşhur türbe. Hani Bülent Ersoy bile orucunun açtığı türbe. Orası aslen İstanbul Fatih Şehremini semtinde bulunan, Kanuni Sultan Süleyman’ın hocası Ümmî Sinan Hazretlerinin vakfiyesi olan Tekke arazisidir. Cereyan eden olay da burada meydana gelmiştir.

Şok olayın öncesinde yaşanan ilk şok:

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve yakınları tarafından hukuksuz ve kanunsuz olarak 1 yıl süre ile işgal edilen tekke arazisi Polis müdahalesi sonucu geçtiğimiz haftalarda sona erdirilmiştir. Fatih Belediyesi Başkanı’nın yakınları ve sivil kıyafetli Fatih Zabıtasına bağlı memurlar, Polis zoru ile Ümmî Sinan Hazretleri Teknesi’nin bulunduğu araziden çıkartıldıktan sonra, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından “Geylani Vakfına” teslim edilmiştir. Bu olaylar akabinde sivil kıyafetli Fatih Belediyesi çalışanları, Geylani Vakfı gönüllülerine saldırmışlar ve olay resmi mercilere intikal etmiştir. Araştırmalarımızın sonucunda bu vakıf arazisinde daha önce yasadışı olarak Mustafa Demir tarafından cay bahçesine dönüştürülmüş ve hukuksuz bir şekilde kendi yakınları tarafından işletilmiştir.

Şok olay:

Fatih Topkapı Şehremini’nde bulunun Ümmi Sinan tekkesinin arazisini KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN HAN devrin büyük âlimi ve hocası olan Ümmi Sinan Hazretlerine vakfetmiş ve 1551 yılında o arazide Mimar Sinan’a bir Tekke inşa ettirmiştir. Yüzyıllarca faaliyet gösteren ve 19. Yüzyılda tadilat gereksinimi olan bu Tekke’yi Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han bizatihi kendisi yeniden ihya etmek isteyip, buna dair imar planları çizdirmiş, lakin o zamanki siyasi şartlar altında hayata geçirememiştir.

Oruç Baba olarak bilinen Tekke arsası, 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi tarafından, Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfına yeniden ihya, inşa ve restore edilmesi kaydıyla, dini, ilmi ve eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere 10 yıllığına TAHSİS EDİLMİŞTİR. Buna rağmen, söz konusu olan arazi Fatih Belediyesinin işgali altında bulunup, zorla yetkili merciler tarafından 4 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından Geylani Vakfına TESLİM EDİLMİŞTİR.

Sorun bundan sonra çıkıyor:

Olayın aslı, ismini henüz açıklamak istemediğim, yetkili bir ağızdan şöyle intikal ediyor: 
“Daha önceki imar planlarında Oruç Baba da mescit ve tekke gözükürken 2012 yılında Belediye başkanı Mustafa DEMİR imar planlarını değiştirerek, mescit ve tekkeyi çıkartıp Sosyal Kültürel alana çeviriyor ve imara açıyor. Vakıflardaki dostuyla anlaşarak, Oruç Baba da 3 Katlı kot farkıyla 5 KATLI ve bütün bir alanı kapsayan büyük bir Plazayı projeden geçiriyor. Tam inşaatına başlamak üzereyken, Geylani vakfı devreye girerek „kalıntı bulunamadı, yeniden ihyası gerektirilmez“ diye karar verdirilen eski tekkenin evraklarını buluyor ve Sultan Abdul Hamid Han‘ın hasar görmüş tekkenin ihyası için yeniden bizatihi planlarını çizdirdiği eski tekkeyi orijinal şekilde ihya etmek istiyor.  Devletin Üst Aklı bunu uygun görüyor, Bakanlar Kurulundan geçiyor.”

Aslında, Geylani Vakfı Mustafa Demir’in Plaza hayallerini, RANT hayallerini suya düşürüyor. Bir de Belediye zorla tahliye edilip arazi Geylani Vakfına teslim edilince Mustafa DEMİR deliye dönüyor. Bir kaç sol görüşlü derneği yönlendirerek (Arman Yılmaz, Can Atalay gibi, isimleri GEZI olaylarına karışmış ve rakı sofralarında alem yapan şahıslardır) onlarla birlikte sözde („ağaç“ ve „park“) kavgasına girişiyor ve tekke arazisini kanunsuz bir şekilde yine işgal ediyor. Umuyor ki, “ağaç mağaç diyerek bu şekilde elimde tutarım birde çevreciler üzerinden eski tekkenin ihyasını iptal ettiririm, Vakıftaki dostum da alt taraftaki memurlarla burayı bana bir günde tahsis ettiririm, ondan sonra çıkar, ey millet bakın burası park mark değil burası özel mülkiyet der, Projesini geçirdiği hazır olan plazayı dikerim.“

Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=o1yTUtIHAcQ

Olaya geri dönelim:

Bu gerçekleşen teslimatın ardından, Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa DEMİR Türk ve İslam Eserleri Müze Müdürlüğünün başlatmış olduğu tarihi Tekke’nin temel arama çalışmalarını KABA KUVVET İLE ENGELLEMİŞ ve ÖZEL MÜLKİYETİ kanun ve hukukları hiçe sayarak işgal etmiştir.

Yani,  460 seneden fazla bir tarihi olan Ümmi Sinan Tekkesi böylelikle belgelerden ve İSTANBULUN TARİHİNDEN SİLİNMEK İSTENİYOR. 

Fatih Belediye Başkanı Mustafa DEMİR ise milli ve manevi değerlerimizi ezerek, kendi rant ve menfaatlerini sağlamanın peşinde, ULU HAKAN SULTAN II. ABDÜLHAMİD HAN’IN YADİGARINI, vefatının 96 sene sonrası, adeta ayakları ile tepip, araziyi 26 Eylül 2014 tarihinde dozer ile yerle bir ediyor. E tabi, böyle yapmasaydı zamanında söylenen „kalıntı bulunamadı, yeniden ihyası gerektirilmez“ yalanı meydana çıkacak.

Kanunun ve hukukun kendisi olduğunu söyleyen Mustafa DEMİR, cebren Ümmi Sinan Hazretleri’nin Tekkesini yeniden ihya olmasına müsaade etmeyeceğini bildirmiş ve vakıf arazisini tekrar işgal etmiştir. 26 Eylül 2014 tarihinde, vakfın arazisinde bulunan demir kapıları kestirmiş, iş makinalarını Tekke arazisine sokup, güvenlik görevlisinin olduğu kulübeyi yıktırmış, yapılan arkeolojik kazıyı iş makinaları ile doldurtmuştur. Bu husus İstanbul Valiliği Müze Müdürlüğü tarafından tutanakla tespit edilmiş, Müdürlük yetkilileri ve vakıf görevlileri İstanbul emniyet müdürlüğünün gerekli güvenliği sağlamaması sebebi ile çalışmalara ara verip, bölgeden ayrılmışlardır.

yikimm.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=-RHqEtIZwUQ

Ulu Hakan Sultan II. Abdülhamid Han’ın bulunamadı denilen detaylı projesini sizinle paylaşıyorum:proje-resmi.jpg

Mustafa Demir'in eskıyalıgını belegeleyen tutanaklar:

tutanaklar.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazımız ile ne AK Partisini, ne Sayın Cumhurbaşkanını ve ne de Sayın Başbakanımızı suçluyorum. Suçladığım tek kişi Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’dir. Bu dem kanunları hiçe sayıp ve izni olan bir projeye engel olma çalışmalarını, ne AK Partisine ne de bu camiaya yakıştıramadığımı belirtmek istiyorum. Vatanımızda eşkıyaya ne yer var ne gerek var. Konumunu ve makamını kullanarak, hele bir de sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında saklanarak yaptığı bu eşkıyalığı kınıyor ve Mustafa Demir’i

EYLÜL AYININ EŞKIYASI ilan ediyorum.   

 

Arif AĞIRBAŞ

arif.agirbas@hotmail.de

https://twitter.com/Arif_Agirbas

https://www.facebook.com/arif.agirbas

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 12118 defa okunmuştur
utanç duyuyorum
Recep Baş
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Ekim 2014 Pazar 17:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri