Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aslan DEĞİRMENCİ

"ATANMIŞLAR DİKTASI"

20 Şubat 2010 Cumartesi

Üçüncü Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk’i ifadeye çağıran ve Başsavcı İlhan Cihaner’i tutuklatan Savcı Osman Şanal’ın yetkilerinin gasp edilmesi, HSYK'yı yeniden tartışmaların odağına yerleştirdi. On bin hâkim ve savcının kaderini elinde tutan 12 Eylül 1980 darbesinin ürünü HSYK'nın darbeci paşaların yargı önünde hesap vermesini sağlamak için mücadele veren savcıları linç ederken, milletin ta kendisi olan Cumhurbaşkanına dava açanları ise desteklediği görülüyor.  

 

Yapısı, uygulamaları  ve aldığı 'mutlak' kararlar sebebiyle güvenirliğini yitiren HSYK, darbeci Kenan Evren hakkında suç duyurusunda bulunan Savcı Sacid Kayasu ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın adını hazırladığı Şemdinli iddianamesinde geçiren Savcı Ferhat Sarıkaya’yı ihraç ve Org. Saldıray Berk’i ifadeye çağıran ve Başsavcı İlhan Cihaner’i tutuklatan Savcı Osman Şanal’ın yetkilerinin gasp ederken, ülkenin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında, dava açarak ‘şüpheli’ sıfatını kullanan Hâkim Osman Kaçmaz’a destek vermişti.

 

12 Eylül’ün darbe lideri, 27 Nisan bildirisini yayınlayan dönemin Genelkurmay Başkanı ve 3. Ordu Komutanı etrafında adeta çelikten zırh ören HSYK daha önce Cumhurbaşkanına dava açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’ya da göz yummuştu. Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi’ne açtığı kapatma davasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül için 5 yıl süreyle siyasi yasak istemişti.

 

Ergenekon sanıklarına açıkça destek veren YARSAV üyelerinin çoğunlukta olduğu HSYK’nın Ergenekon savcılarını 'atama ilkeleri'ne aykırı bir şekilde değiştirmek isteyerek, darbe ortamı için çırpınan örgüt üyelerini kolladığı da biliniyor. Ergenekon soruşturmasında ortaya çıkan Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven kodlu darbe planlarının iki mimarının da asker olması dikkat çekiyor.

 

Bütün bu gelişmeleri üst üste koyduğumuzda ortaya ‘atanmışlar diktası’ çıkıyor…

 

 

Bu yazı toplam 2510 defa okunmuştur
Uyarıyoruz
Umut Can
Gladio ahtabı,otunun tüm kollarını deşifre etmek ve kesmek şart olmuştur. Geri adım sadece AKP'yi değil demokrasiden yana olan herkesi vurur..
21 Şubat 2010 Pazar 22:39
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
anayasa
Mustafa
deli gömleği gibi üzerimize giydirilen anayasa değişmedikçe çözüm bulamayız
21 Şubat 2010 Pazar 15:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bilmek istiyorum
kamuran akkan
28 şubatın mimarları çevik bir,teoman koman gibileri neredeler?süleyman demirel dokunulmaz mı? ergenekonu servise kimler sundu?savcılar birbirlerini niçin mahkemeye verdi?daha da soralım mı?boşver gitsin
21 Şubat 2010 Pazar 02:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
atanmışlar diktası ha?
ömür
bugün kıran kıarana AÇIK ve İNATÇI tabiri yerindeyse SON DÜELLO yaşanıyor;hükümek TAM iktidar olmak için son kaleleri fet etmeye çalışıyor,ÇIRPINIYOR ve ele geçirdiklerialanları,SÖZDE BÜYÜK TEMİZLİK HAREKATIYLA KİMSENİN ELİNE DÜŞMEMESİ için SAĞLAM ADIMLAR ATIYOR;ama neyle bol bol İFTİRALARLA.bunun adıda SİVİL DİKTADIR EYY YAZAR BEY bu sözümü unutmayın;
20 Şubat 2010 Cumartesi 22:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri