Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Aslan DEĞİRMENCİ

HSYK’nın Başkomutan Çelişkisi

04 Eylül 2009 Cuma

Adalet Bakanlığının uzun süredir üzerinde çalıştığı 'Yargı Reformu Strateji Taslağı' nı tamamlayıp Bakanlar Kurulu’na sunması bazı çevreleri rahatsız etmeye başladı. Taslaktaki en önemli düzenleme; yapısı, uygulamaları ve aldığı ‘mutlak’ kararlar sebebiyle güvenirliğini yitiren HSYK’nın geniş tabanlı esasına göre yeniden yapılandırılması ve aldığı kararlara karşı itiraz sisteminin geliştirilmesinin hedefleniyor olması... Yargı reformunun esas amacı ise yargının bağımsızlığı, tarafsızlığını ve etkinliği artırmak gibi gözüküyor.

 

12 Eylül 1980 darbesinin ürünü HSYK’nın mevcut yapısı incelendiğinde ‘neşter’e ihtiyacının olduğu görülüyor. Öyle ki HSYK’nın gelişmiş ülkelerde bir benzeri daha yok! Yapısı itibariyle yargıyı bütünüyle temsil etmeyen HSYK’nın yapısında ciddi değişikler hedeflenirken, Fransa sessiz sedasız yaptığı reform ile bu sorunu geçen yıl aştı. Hâkimler ve Savcılar Konseyi’nin yapısını değiştiren Fransa, ilk başta üye sayısında düzenlemeye gitti. Reform öncesi senato, cumhurbaşkanı ve meclis sadece 1’er üye seçerken, bu sayı artırıldı. 16 olan üye sayısı da 22’ye çıkarıldı. İtalya ise bu sorunu çoktan aşmış… İtalya’da kurulun başkanlığını cumhurbaşkanı yaparken, Meclis 8 üye atıyor. Kurulda Yargıtay üyelerinin yanı sıra avukat ve hukukçu öğretim görevlileri de bulunuyor. Kurul ise toplam 27 üyeden oluşuyor. İsveç’te durum daha da farklı… Yargı Konseyi’nin başkanlığını hükümet tarafından atanan genel müdür yürütüyor. Konseyde hâkimler, parlamenterler ve avukatların yanı sıra sendikacılar, valilik temsilcileri de bulunuyor. İspanya’da ise konseyi kral belirliyor. Buraya kadar tamam ve bizimde umudumuz gelişmiş ülkelerdeki bir yapının sağlanması… Peki neden HSYK’nın yapısının değişmesi gerekiyor;

 

Karşımızda iki somut örnek var. Savcı Kayasu ve Sarıkaya… Kayasu, şuanda GATA’da yatan ve durumunu an ve an Genelkurmay Başkanlığı sitesinden takip ettiğimiz (!)  darbe lideri Kenan Evren hakkında suç duyurusunda bulunmuş, HSYK tarafından linç edilmişti. Savcı Sarıkaya ise gece yarısı yayınladığı bildiri ile gurur duyan Orgeneral Büyükanıt’ın adını hazırladığı Şemdinli iddianamesinde geçirince HSYK’nın hışmına uğramıştı. Oysa atlanan bir durum var ki gerçekten çok önemli. İki savcı da komutanlar hakkında iddianame hazırladığında meslekten men edilmişti. Peki bu ülkenin Başkomutanı durumunda olan Abdullah Gül’e dava açan Savcı Yalçınkaya ve Hâkim Kaçmaz için HSYK’nın gündeminde neden bir yaptırım yok? Bu ülkenin cesur savcılarını linç eden HSYK, ülkenin Başkomutan’ı Abdullah Gül hakkında, kayıp trilyon davasında ‘şüpheli’ sıfatını kullanan Hâkim Osman Kaçmaz ve Anayasa Mahkemesi’ne açtığı kapatma davasında Gül, için 5 yıl süreyle siyasi yasak isteyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’ya neden göz yumdu?

 

Daha ilginç olan ise, HSYK’nın Ergenekon savcılarını 'atama ilkeleri'ne aykırı bir şekilde değiştirmek isteyerek, darbe ortamı için çırpınan örgüt üyelerini kollaması (!) Kim mi onlar? Orgeneraller… Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven kodlu darbe planlarının iki mimarı Eruygur ve Tolon Paşa… Şimdi soruyorum; darbecilerin yargılanması için mücadele veren savcıların korkulu rüyası HSYK’nın yapısı değişsin mi değişmesin mi? 28 Şubat, 27 Nisan gibi antidemokratik süreçlerde açıkça ‘taraf’ olan HSYK’nın neştere ihtiyacı var mı yok mu?

Bu yazı toplam 3048 defa okunmuştur
Çözüm mü?
Gökhan
YARSAV kapatılmalı, HSYK ise demokratikleşmeli.
09 Eylül 2009 Çarşamba 00:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
6
çeçen kızı esila
önceki yazdıklarımın üstüne eklemelerim olsun isterim.hsyknın şimdiki başkanı eminağaoğlunun gerçekten değişmesini,ve askerlik bilmecesinin çözülmesini çok isterim.birçok ana kuzusu pkknın ALÇAK KURŞUNLARINA HEDEF OLURKEN,eminağaoğlunun neden askerliğini yapmadığını ve hsyk gibi bir kurumu temsil edemeyeceğini belirtmek isterim.ve son belirtmek istediğimse,yazar Aslan beyin şahsını bilmem tanımam sadece birçok doğruları belirttiği yazısında,diğer doğrularıda belirtmediği için fazla eleştirdim.inşallah kırmamışımdır.yoksa gerçekten çok üzülürüm.
07 Eylül 2009 Pazartesi 11:42
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
adalet bakanı adil değilken..........!
çeçen kızı esila
adalet çalışanları bağımsızdır,onlara hiçbir merci emir veremezken,öneri ve etkilemede bulunamazken,genelge gönderemezken şimdiki duruma bakınız.malum iktidar ve adalet bakalığı tüm bunlar ayakla altına aldı.ilkönce tekrar yargının bağımsızlığı yönünde reformlarını hazırlasın,bakalım hsyk ozaman karşı çıkacakmı?adalet bakanına verilen yetkiler yargı bağımsızlığını ve yargılama güvencesini olumsuz etkilerken,hsyknın her tavrını olumlu buluyorum.
06 Eylül 2009 Pazar 10:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bakanlık ve HSYK
Usta
HSYK sadece idari bir kuruldur. Kanunlar incelendiğinde yargıda yetki görevi yoktur.Ancak bizde durum çok farklı. Yetki Bakandadır.ancak nedendir bilinmez (yargıo bağımsızlığı sarsılmasın diye diyenler var) bugüne kadar bakanlık yargı dışı uygulamalara ses çıkarmamıştır.
05 Eylül 2009 Cumartesi 23:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Duman dağılıyor
Kemal Can
Ateş sönerken dumanı artarmış. Bunlarında ateşi söndü ama dumanı sardı ortalığı, çok sürmez sis dağılır
05 Eylül 2009 Cumartesi 23:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri