Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atila ALTUNTAŞ

''Gençliği iyiye yönelten,insanlığı iyiye yöneltir''

01 Mart 2010 Pazartesi

Bir toplumu oluşturan en önemli unsurlardan biride gençliktir. Gençliği ahlak ve maneviyat açısından sağlam olan toplumlar huzur ve güven içerisindedirler. Ancak böyle bir gençlik profili oluşturmak hiç kolay değildir. Hele günümüzde bu, iğneyle çukur kazmak gibi zordur. Çünkü, hazırlanmış binlerce tuzak aç kalmış ejderhalar gençlerimizi yutmak için beklemektedir.

Bu noktada ülkenin geleceğinde söz sahibi olmak adına kendine fırsat verilmesini talep eden genç neslin sorgulaması ve yüzleşmesi gereken öncelikli gerçek; bizzat kendisidir. Popüler kültürün dayanılmaz hafifliği içinde kıvranan, kendi dilinin, inancının, kültürünün ve sanatının inceliği, zenginliği ve güzelliğiyle tanışmadan, derme çatma Batı ve Amerikan kültürünün istilasına maruz kalan, modern dünyanın sığ kültürü içinde kalıplaşan, yabancılaşan ve başkalaşan bir gençlik; ülkenin geleceğinde nasıl söz sahibi olabilir? Bu soruyu genç nesillerin öncelikle kendilerine sorması ve doğru cevabı yine fert olarak kendilerinin vermesi gerekmektedir.
 
Maalesef cennet ülkemizde özellikle gençler, tarihe damgasını vurmuş model insanlardan, tarihin gerçek aslanlarından bi haber ve mahrumdurlar. Fahişelerin, edepsizlerin, cahillerin, ayaktakımının allanıp pullanarak, süper star ve mega star olarak sunulması, hırsızların, sahtekarların, çetelerin, darbecilerin, milleti kafesleyip balyozlayanların örnek lider şeklinde taktim edilmesi herhalde en çok cennet mekan Fatih Sultan Mehmet'in kemiklerini sızlatır.
 
Sahte önderlerle yanıltılan nesile, örnek alınacak gerçek büyükler unutturulmakta, hakiki örnekten mahsum kalan nesiller de şaşkınlık ve karanlık içinde bocalayıp durmaktadır...

   Wiliam JAMES

* Gençliğin rûhunu,işlemeyen bir tarla gibi kendi hâline bırakırsanız,orada ısırganlar,dikenler yetişir biter

 
Benjamin FRANKLIN

* Gençliği iyiye yönelten,insanlığı iyiye yöneltir

Lucius A

* Gençliğin eğlence vakti olduğunu zannedenler,ahmaktır. Gençlik, çalışıp kazanmak vaktidir.

 
Hz.Ali (R.A.)

* En hayırlı genç o'dur ki,ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak,gençlik hevasâtına esir olmayıp gaflete boğulmayandır.


Said-i NURSÎ

Gençliğini gülerek geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5538 defa okunmuştur
hazinesisini yok eden ülke
kamuran akkan
Genç kelimesi kökeni itibariyle Farsça olup DEFİNE anlamına gelir . Biz sadece yeraltı kaynaklarını değil ,insanı insan ,toplumu toplum devleti devlet yapan ve insan kaynaklarını ve geçlerimizi de ,büyük hazinelerimizi de Batılı olma uğruna heder etmeye devam ediyoruz .İslamın özüne dönmedikçe de bu erozyon maalesef sürecektir.
05 Mart 2010 Cuma 10:03
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Katılıyorum
Zahra Akın
Sayın yazarın tüm tespitlerine katılıyorum Güzel bir yazı olmuş.
01 Mart 2010 Pazartesi 16:06
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Gençlik
Derya
Benim tespitim; Dünya gençliğinin ele alınacak hali kalmadı bataklık içinde yüzüyorlar. Batı ve Amerikanın geleceği karanlık. Türk gençliğinin içinde bataklıkta olanlar varsa da küçümsenmeyecek kadar da akıllı dürüst, maneviyatlı düzgün insanlar var. Bundan dolayı gelecekten ümitliyim ben...
01 Mart 2010 Pazartesi 14:26
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri