Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Atila ALTUNTAŞ

Tarihi Vasa Gemisi

30 Temmuz 2008 Çarşamba

Tarihi eserlerimize hiç kıymet vermiyoruz. ''Kıymet vermek'' bir tarafa, yakıyoruz, yıkıyoruz ve çürümeye terk ediyoruz. Bu da ecdadımıza karşı yaptığımız, nankörlüğün bir yansıması olsa gerek.

Tarihi eserlerimize önem vermediğimizin, bir sürü örnekleri var saymakla bitmez. Ülkemizin bir çok yerinde, tarihi yapılar bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Üstelik bunları korumakla yükümlü, kurum ve kuruluşlar inanılmaz bir umursamazlıkla görev yapmaktadırlar.

Basından takip ettiğime göre; Tarihi eser yönünden bu kadar zengin olan ülkemizde, ne yazıktır ki, bakanlığın bütçesinden ayrılan para çok cüzzidir. Dünya müzelerinin depoları gezintilere açılırken, bizim çoğu müzelerimizin depolarında eserler çürümektedir.

Batıda, Tarihi eserleri restora ederek ömrünü uzatırlar, biz ise yıkar, yerine ne idüğü belli olmayan yapılar yaparız. Batıda, eski kentler aynen muhafaza edilip, yeni yerleşim yerleri, eski kentlerin dışında kurulur, biz ise tarihi yapıların çevrelerini, hiç mimari ve estetik değeri olmayan binalarla doldurmayı marifet sayarız.

İsveç, tarihi eser bakımından dünya'nın en fakir ülkelerinden birisi. Ülke'nin en önemli  tarihi eseri  Vasa adlı bir savaş gemisi. Vasa bugün sadece İsveç'in değil tüm İskandinav''ın, en görülmeye değer tarihsel kalıntılarından biri sayılıyor.

Vasa'nın hikayesine gelince; 17 yüzyılda,  İsveç, Avrupa'nın kuzeyinde , Baltık denizinde, büyük bir imparatorluk kuruyordu. En büyük düşman güneydeki, Polanyalılar dı. Bu düşmanla savaşabilmek için, İsveç kralı yeni savaş gemilerini inşa edilmesini emir verdi. Vasa bu gemilerden biriydi.
Stockholm da,  tecrübeli bir gemi yapımcısı, Hollanda lı Hybertsson, geminin inşasına başladı. 64 topun yer alacağı bu gemi ordunun göz bebeği olacaktı.

Yapımı üç yıl sürdü. 10 Ağustos 1628 de, geminin ilk kez denize indirileceği gündü. Bütün şehir, Vasa'yı görmek için, kanalların kenarlarına dizilmişti. Büyük gösteriler  eşliğinde uğurlanan, Vasa  hareketinin on beşinci dakikasında, yan tatmıştı ve top boşluklarından, gemi su almaya başlamıştı.
Kıyıda ki insanların, korku ve hayret dolu bakışları altında, geminin batması yirmi dakika sürmüştü. Günün sonunda Vasa'nın güvertesinde bulunan 150 kişinin 30'u bu olayda can vermişti. Gemiyi inşa eden Hybertsson tutuklandı.
Sonuçta gerçek suçlu bulunamadı, ama! Geminin batma nedeni; Denge hesaplarında yapılan basit bir hata. İki katlı güverteye dizilmiş,  ağır toplar yüzünden, geminin üstü ağır, altı hafif olunca haliyle denizin dibini boyluyor.
Vasa gemisi batış tarihinden 333 yıl sonra, çıkarılır. İçinde 20 iskelet vardır. Yıllarca tamir edilir. 1980li yıllarda gemi müze haline getirilip ziyaretçilere açılır. Tahtalar, demirlerle birbirine tutturulduğundan geminin büyük kısmı ayakta kalmıştır.

Geminin omurgası,  hemen hemen aynı şekilde durmaktadır. Onlarca heykelde, hiç bozulmadan günümüze kalmayı başarmıştır. Kalan kısımları da, restore edilir ve dünya'nın ilk başarısızlığa uğrayan, gemisinden İsveç para kazanmaya başlar.

Tarih ve kültür hazinesi ne, kısıtlı sahip olan İsveç'te, Tarihi eserlere sahip çıkmak,bunları  restore edip, ömürlerini uzatmak, müze ve yaşayan mekanlar haline getirmek konusunda, hem toplum olarak, hem kurumsal olarak müthiş bilinçliler.

Bizde ise tam tersi bir durum söz konusu.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 9742 defa okunmuştur
harika
mehmet ali
sn:atilla bey cok guzel yazmissin ve anlatmissin basarinin devamimni diliyorum
05 Eylül 2008 Cuma 02:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
neler gitmediki
akrep
sayin atilla bey biz neleri yemedikki ne gelecegimize sahip cikiyoruz nede simdiki durumumuza elimizde kalmis bi tarih onuda cepten yiyiyoruz vesselam
27 Ağustos 2008 Çarşamba 17:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
gemi
Mahmut
Vasa gemisinin bulundugu muzeyi gezdim cok övuyorlar cok reklamini yapiyorlar okadarda muhtesem degil Turkiyede olsa cöpluge bile atmazlar
24 Ağustos 2008 Pazar 01:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
CETE
MUSA
bIZIM ULKEMIZDEKI BUROKRATLAR CETE KURMA DERIN ISLERLE UGRASMADAN VAKIT KALMIYORKI TARIHI ESERLERIMIZE BAKSINLAR
11 Ağustos 2008 Pazartesi 19:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ilgi
Mustafa
Sayin Atilla bey yazinizilarinizi ilgi ile takip ediyorum Allah firasetini artirsin saygilarimla....
09 Ağustos 2008 Cumartesi 21:39
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri