Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahattin KARAGÖZ

GİDEN GİDENE

17 Eylül 2012 Pazartesi

Yüklü deve geçti sudan,

Denk ıslandı, denge gitti!...

Fizan, Mısır, derken Sudan;
Ufuk renkten renge gitti!...
 
Ne kötürüm hâllerim var!
Kervân çekmez mallarım var!
Al ipekli şallarım var;
Kazandığım, cenge gitti!...

Avda, işte güyâ kurd/um;
Bir ahûya tuzak kurdum.
Yârim olur diye kurdum;
Bacı  nerde ? Yenge gitti!...
 
Yaralandım, berelendim;
Sargı deyip berelendim!
Sanıldım berber, elendim!
Pembe havlum ringe gitti!...
 
Âlem görsün neşir diye,
Duygum aktı "şir şir!" diye.
Benim sözüm şiir diye
Divân oldu, cönke gitti...
 
Tehlike sırf kefil için,
Zengin söver sefil için!
Köy harmanı, bir fil için
Tut ki Timur Lenk"e gitti!..
 
Kulak verdim her "höt zöt""e;
Çatlattılar öte öte!
Süt kabından, sütten öte
Güğüm kayıp, helke gitti...
 
Mermer sütun oya bana,
İzin verdim o yaban/a...
Oy başına, oy aba/na!...
Şehit  dizdim Hıyabana, 
Vatan kaldı, ülke gitti!...
 
Sen, kendini   dilâver bil!
Her belâya seferber bil!
"Sam" höykürse, azsa  "Erbil";
Yöre yitti, bölge gitti!...
 
 
Uyan ey Türk oğlu, uyan!
Elden olur ele uyan!
Her şey  şimdi daha  âyân:
Güneş battı, gölge gitti!...
 
......................................................
 
Erbabı için çok gereksiz notlar:
hıyaban:İki tarafı düzgün ağaçlıklı yol (Azerbaycan"daki Şehitler Hıyabanı"na atıf). höykürmek: Yüksek sesle bağırarak konuşmak. Sam: Sam Amca diye maruf ABD"nin simgesi. Erbil: Esasta Türk ve Türkmen şehri olan, Barzani"nin üslendiği  Kuzey Irak"taki malum şehir. dilaver: Yiğit, yürekli. helke:Yayvan su kabı. Güğüm: Su ısıtmaya yarayan ağız kısmı dar kapaklı bir su kabı. âyân: Açık, belli, net, seçilebilir...höt zöt: Sert, kötü davranış. cönk: Bir veya birden çok halk şairine ait şiirlerin derlendiği el yazması uzun defter. divan:1. Bir kişiye ait şiir derlemesi.2. Meclis.3. Sedir. Fizan: Büyük Sahra"da izbe bir yer (Cezayir, Tunus ve Libya"yı çağrıştırmak için kullanılmıştır). Sudan:1. Suyun içinden 2. Önemsiz 3. Kuzey Doğu Afrika"da müslümanların yaşadığı bir çöl memleketi.ahu: Ceylan, maral, güzel kız. bere: 1. Küçük yaralı zedelenme.2.Başa giyilen bir giyecek. denk:1.Eşit. 2. Yük hayvanlarının sırtındaki her bir tarafta yer alan eşit ağırlık. yüklü:1. Hamile, gebe. 2. Üstünde ağırlıklı eşya olan taşıyıcı.
 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4942 defa okunmuştur

Etiket(ler):

HASAN KEŞANLI BEYE...
Bahattin Karagöz
Bu şiir mizahi ve masalımsı bir söylem ifade etmektedir. Arap baharına telmih vardır. Kervanın ilerlediği ve götürdüğü mallar içinde açılınca kanlı ipekler de ortaya çıkmaktadır. Bizim kazancımız henüz yok... Üstelik kelimelerdeki cinaslı anlamlar şiir sonundaki lügatçede verilmiştir. Atılan havlu pembe diye renklendirilerek hayal kırıklığına telmih yapılmıştır. Geçmişle hal arasında bağlantı kurularak aslında dünyalıklar üzerindeki kavganın hiç değişmediği anlatılmak istenmiştir. İlgisizlikler çağrışımın tam verilemediğini gösteriyorsa ben de bundan kendime pay çıkarmalıyım. Çok teşekkür ederim bir kaç eleştiriniz için...İnşallah hepsine cevap verebilmişimdir. Selam ve saygılarımı sunarım.
28 Eylül 2012 Cuma 00:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bire kaç eleştiri
hasan keşanlı
Ne kötürüm hâllerim var! Kervân çekmez mallarım var! Al ipekli şallarım var; Kazandığım, cenge gitti!... "Al ipekli şallar daha önce söylenmiş bir mısra değil mi?" .. Yaralandım, berelendim; Sargı deyip berelendim! Sanıldım berber, elendim! Pembe havlum ringe gitti!... "ringe atılan beyaz havlu değil mi? " Tehlike sırf kefil için, Zengin söver sefil için! Köy harmanı, bir fil için Tut ki Timur Lenk"e gitti!.. "bağlantıyı kuramadım. cehaletime verin" Kulak verdim her "höt zöt""e; Çatlattılar öte öte! Süt kabından, sütten öte Güğüm kayıp, helke gitti... "çatlayan kim? zöt ne demek?" Gerçi şiirin anlamı şairin batnında olur ya!
20 Eylül 2012 Perşembe 01:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri