Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahattin KARAGÖZ

RİZE İLİMİZİN MADEN VE ENERJİ KAYNAKLARI

28 Mayıs 2014 Çarşamba

Rize ili, çeşitli özelliklerinin yanı sıra, maden ve enerji kaynakları bakımından da Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en önemli illerinden biridir.

Türkiye jeolojisinde ''metalojenik provens'' olan Doğu Pontidler tektonik birliğinin kuzey bölümü içinde yer alır ve bu konumu ile özellikle baz metaller bakımından

önemli bir potansiyele sahiptir.

Rize ili ve yakın çevresinde yapılan çalışmalar sonucunda önemli metalik maden ve endüstriyel hammadde yatak ve zuhurları ortaya çıkarılmıştır.

Metalik madenler bakımından ildeki en önemli maden sahası; Çayeli-Madenköy Bakır-Kurşun-Çinko sahasıdır. %2.88 Cu tenörlü 23 milyon ton görünür, 7 milyon ton muhtemel, toplam 30 milyon ton rezerv mevcuttur.

Rize çevresinde çok sayıda metalik cevherleşme sahasında Bakır, Kurşun, Çinko, Demir ve Manganez oluşumları belirlenmiştir. Endüstriyel hammaddeler bakımından da potansiyele sahip olan Rize ilimizde kaolen, kil, mermer ve feldispat sahaları ortaya konulmuştur.

Yörede Ayder ve Ilıcaköy'de sıcak ve mineralli su kaynakları da potansiyel arzetmektedir. Bu potansiyel, bugün her iki yerleşim yerinde de kaplıca, termal tesis olarak kısmen değerlendirilmektedir.

Maden yataklarının oluşumu bakımından ülkemizin en önemli kuşaklarından birini teşkil eden Karadeniz Bölgesini içine alan yörede halen sürdürülmekte olan maden arama projeleri kapsamında Rize ilini de kapsayan geniş alanlarda  arama ve araştırma faaliyetleri, kamu kuruluşumuz MTA tarafından yoğun olarak devam ettirilmektedir. ( Elde edilen bulguların kamuoyu ile paylaşılmasında yardımlarını esirgemeyen fizik mühendisi Servet YILDIZ ile Jeoloji Mühendisi Hamdi TURAN'a sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etmeyi bir borç bilirim.)

Ayrıca tespiti yapılmış olan mevcut maden sahaları ile bulunması muhtemel ekonomik olabilecek maden potansiyelinin değerlendirilmesinde en önemli faktör, yörede madenciliğe dayalı sanayinin geliştirilmesi olacaktır.

Çayeli-Madenköy bakır-kurşun-çinko sahası, ülkemizin işletilmekte olan en önemli maden sahalarından birisi olmakla birlikte, özellikle mermer ve seramik sanayilerine hammadde sağlayacak imkanların yöremizden temin edilebileceği de düşünülerek dikkat çekici potansiyele sahip olan bu sektörlerde yatırımın teşvik edilmesi uygun görülmektedir.

 

RİZE İLİMİZDEKİ MADEN YATAKLARINI  ÖZET ŞEKİLDE ŞÖYLE SIRALAYABİLİRİZ.

 

BAKIR-KURŞUN-ÇİNKO (Cu,Pb, Zn) :

Çayeli- Madenköy Sahası:

Tenör     : % 7,32 Zn, % 4,7 Cu (1 gr/ton Au, 68 gr/ton Ag değerleri de bilinmektedir.)

Rezerv    :  10.600.000 ton toplam rezerv.

 

DEMİR (Fe):

Fındıklı-Kartiba Zuhuru:

Tenör      : % 45 Fe

Rezerv    : 3.600.000 ton potansiyel rezerv. Üretim yoktur.

Fındıklı-Akkaya Zuhuru:

Tenör       : % 42,15 Fe ve % 25,94 SiO2

Rezerv     :  400.000 ton potansiyel rezerv.

 

FELDİSPAT (Fld)

Ardeşen İlçesi Ayder Yaylası Sahası

Tenör     :7,6 toplam alkali ve % 3,1 Fe2O3 içerikli granit sahaları zenginleştirildiğinde toplam alkali değerleri % 10,55' e çıkmakta, demir ise % 0,59' a kadar düşmektedir. Zenginleştirme sonrası renkli pişen seramikte katkı maddesi olarak kullanılabilir.

Rezerv    : Büyük feldispat potansiyeli vardır.

 

KAOLEN (Kao)

Fındıklı-Kube Mahallesi Sahası:

Tenör    : % 13-20 Al2O3, % 0,5-3,7 Fe203

Rezerv   : 365.000 ton muhtemel+mümkün rezerv.

Ardeşen-Issızdere Sahası:

Tenör     : % 16-22 Al2O3

Rezerv    : 240.000 ton mümkün rezerv.

 

MANGANEZ (Mn)

Fındıklı-Aslandere, Salma Sahası:

Tenör   : % 23,30 Mn

Rezerv  : 12.000 ton görünür+muhtemel rezerv.

Çamlıhenşin-Topluca Sahası:

Tenör    : % 31,87 Mn

Rezerv   : 15.000 ton toplam rezerv.

Ardeşen-Bayırcık Sahası:

Tenör     : % 46,14 Mn

Rezerv    : 30.000 ton toplam rezerv.

 

MERMER (Mr)

İkizdere-Memişoğlu, Keçikayası Sahaları:

Kalite      : Orta kalite masif granitlerdir.

Rezerv     :-   (Çalışılmamıştır!)

Ardeşen-Başmahalle Sahası:

Kalite      : İyi kaliteli gabro.

Rezerv     :-   (Çalışılmamıştır!)

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5560 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri