Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bahattin KARAGÖZ

SANAT VE SANATÇI ÜZERİNE GÖRÜŞLER

10 Ağustos 2011 Çarşamba

Genel olarak bakıldığında Dünya’nın, her tarafında sanat ve sanatçıya ayrı bir önem verilir. Sanatçıya değer verilen ülkelerde ise doğal olarak sanatta büyük gelişmeler görülür.

            Yabancıların sanat ve sanatçı üzerine görüşleri ise şöyledir.

            -“Sanat, kâinatın içindedir.

              Sanatkâr bunu oradan çıkarabilendir.”

                                               Albercht Durer

            -“Sanatın vazifesi, tabiatı kopya etmek değil, tabiatı ifade etmektir.”

                                                                                  Balzac

            -“Sanat, taklidin bittiği yerde başlar.”

                                               Oscar Wild

            -Türkiye de sanata değer verildiğinde, sanatçıda nefes almaya başlar. Sanatçının emeği olan telif ödendiğinde ise sanat ta gelişmeye başlar görüşündeyim. Bugüne kadar sanatçıların pek çok sorunları olduğu bir gerçek. Sanatın korunması ise sanatçının telif haklarının adil biçimde ödenmesi ile olur. İçinde yaşadığımız Bilgi çağında toplum, telif hakkı, sanatçının emeğinin karşılığı olduğunu bilmelidir.

            Sanatçının yazılı izni olmadan:

            Yağlı boya resim,

            Kuru boya resim,

            Kara kalem resim veya tüm sanat ürünlerinin çoğaltılması, kopya edilmesi, CD gibi taşıyıcılarla yayınlanması, filme alınması, fotoğrafla çoğaltılması, satılması gibi bu olumsuz olaylar sanatçıya saygısızlıktır, yasak olmalı. Bu yasağa eseri alanda satanda uymalı. Bazı sanatçıların şikayetlerine göre, sanatçının telif hakları korunması için önemli tedbirler alınmadığı görüşündeyim. Orijinal eserlerden izinsiz kopyalama ve yayınlanmanın durdurulması için her esere bir numara verilmeli.

            -Sanatçının telif haklarının korunabilmesi için; kimlik uygulamasına geçilmeli, her eserin dört kopya kimliği olmalı.

            -Esere ait kimliği birinci sayfası T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nde eser kimlik dosyasında korunmalı.

            Esere ait kimliğin ikinci sayfası Meslek Birliğinde dosyalanmalı,

        

İLESAM BİLGESİNDEN BAZI GÖRÜŞLER...SAYGIYLA ARZ EDERİM...BAHATTİN KARAGÖZ...

   Esere ait kimliğin üçüncü sayfası ise eseri yapan sanatçıda bulunmalı. Son kopya ise eserin üzerinde ve görünmeyen yerinde olmalı. Eser el değiştikçe kimlik sayfalarına işlenmelidir.

            -Eser kimliğinde: Sanatçının adı soyadı Meslek Birliği  numarası, eserin adı, tablonun ölçüleri, ne tür malzeme ile üretildiği ilk satış bedelinden itibaren eserin satış bedelleri yazılmalı. Sanatçının haklarını koruyacak bilgiler olmalı görüşündeyim.

            Eserler satış yoluyla el değiştirdiğinde üzerindeki  kimlik işlem görmeli. Bu işlemin sanatçı, Meslek Birliği ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla mümkün olabilir. Üzerinde durulursa bence sanatçıya faydalı olur.     Cemal Tuzcuoğulları

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8790 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri