Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Betül KURŞUN

1 pkklı KAÇ ASKER EDER ?

20 Ekim 2011 Perşembe

''Vatan sağolsun'' ne demek… Bir anne için veyahut baba için.. Oğluna karşı başka bir şeyin sağolması. Varsın olsun diyebilmesi. Bu ne büyüklüktür. Evlada karşı başka bir şey sağolur mu ? Vatan olunca oluyor işte..

Durduğum yerde duramıyorum. İçim acıyor diyeceğim lakin, 24 yiğidin anasına haksızlık ederim korkum. Nasıl uyudunuz dün gece. Sabahı biz ettik. Herkes etti. Siz nasıl ettiniz. Her gece kahvaltıda ne hazırlayacağınızı düşündüğünüz kuzunuzu, nasıl gömeceğinizi, üstüne o toprağı nasıl atacağınızı düşünerek nasıl uyudunuz. Biz böyle yanarken sizin yürecikleriniz nasıl pare pare.

''Kuşum öldü mü'' diyor bir anne. Kuzum öldü mü? Kim kanadını açacak şimdi bana diyor. Ona göre ne silah tutabilir o yavru kuş ne de çatışmaya gidebilir. Lakin gidebiliyor işte. Gidebiliyor da.. Dönebilmiyor.

Henüz bıyıkları yeni terlemiş, analarına göre kınalı kuzu, bize göre çocuk, onca can helak oldu. Arkada yüreği kor analar, yarım kalmış evlilik hayalleri, boynu bükük eşler.. ‘’VATAN SAĞOLSUN’’ diyebilecek kadar büyük babalar. Ve daha doğmadan anne rahminde cenin yetim çocuklar.

HER BİRİ BİR HAYAL. Her biri birer hikaye, birer yaşam. Bir yarın hesabı.

Siz sağolun. Bizim ciğerimiz yandı siz sağolun. Allah size evlatlarınızla cennette köşkler vaat etti. İnanıyorum ki bu ülkede yaşamanın bedelini, böyle ağır ödeyen kuzularınız, sizleri ellerinizden tutup katacaklar cennete. Siz de inanın. Allah yolunda ölenler ölü değildirler lakin...

Sabır dilemek anlamsız. Baş sağlığı dilemek çok anlamsız. Tüm taziyeler boş, dilekler boş.

Terör çözülsün.. Terör bitsin de…

24 canı kim getirecek geriye?

Bir anne kuşum öldü mü diyor ?

Bir yanlışlık var bu işte. Benim nasıl çözüleceğine aklım ermiyor artık. Şuan düşünecek durumda da değilim. Lakin bildiğim tek şey var ki … O küçücük kuşlarla, o eli silah tutmayan ufacık masumlarla bu iş olmaz. Bu yiğitlerle bu iş olmaz.  Daha çok yanarız, daha çok eve ateş düşer.

''Türklerden başka dini ve vatanı için ölmeye hazır millet görmedim'' diyor Hamilton. Hiç gururlandırmıyor şuan bu beni. Çok da umrumda değil. Türkler kadar da hiç mi hiçine, pisi pisine ölen bir millet görmedim ben de.

Öldürülen pkklı sayısı da rahatlatmıyor beni. 1000 tanesi ölse bir askerim eder mi ? Tırnağına denk değil. Başa baş dişe diş mi ? Şuan birine bile dayanamıyor ciğerim. İnsandan saymıyorum ki onları. İnsan olan ölür, kişi sayılır, onlardan şu bizden şu kadara denk sayılır.

''Bir korkmayız'' diyor bir baba. ''Biz bitmeyiz'' Şimdiye kadar ateş düştüğü yeri yakar dediler. Bu ateş düştüğü yerde kalmamalı hepimizin ocağında yanmalı, hepimizin bacasında tütmeli diyor. Öyleyse zaman o parti bu parti zamanı değil. Zaman sadece aynı ülküde nefes alma zamanı. Evine asılan bayrağı görünce şehidi olduğunu anlayan ananın hatrına, o bayrağın altında selam durma zamanı. Tek yürek tek bilek olma zamanı. Galeyana gelmeme, oyuna gelmeme zamanı. Terörün istediği bu. Karıştırmak, yıkmak, kaosa sürüklemek, ocu buculara ayırmak. Zaman ayrılmama, ırk, parti, görüş ayrımı yapmadan, tüm egolarımızı bir kenara bırakarak ve öfkemize hakim olarak tek kalpde atma zamanı.

Kimseyi sevmiyorum şuan. Ne ordu, ne asker, ne polis, ne devlet, ne hükümet. Bir sorumlu da aramıyorum.  Kimseyi sorumlu tutmak istemiyor canım çünkü. Sorumlu aramak kaçış rampasını kullanmak. Acıya bahane bulup rahatlamak. Kimseye faydası olmayan, bir vicdan acısını kızgınlığa dönüştürme yolu. Kimseye kızgın değilim. Lakin küsüm bu 24 canın vebaline. Herkese ve her şeye küsüm.

Senin anan ağlarken gülen herkese küsüm.

 

Bizi facebookta bulun : https://www.facebook.com/?ref=home#!/pages/Habername-Bet%C3%BCl-Kur%C5%9Fun/166036873419125

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4768 defa okunmuştur
hadi ordaan
Murat
yazını okumadım başlığına bakınca iğrendim.
22 Ekim 2011 Cumartesi 23:56
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
RELERİN NE İŞİ VAR CEPHEDE
KEMAL Varol
Rütbeliler nerede ?
21 Ekim 2011 Cuma 16:59
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
TÜRK MİLLETİNİN BAŞI SAĞOLSUN
H,yolcu
Kıyaslama yapamıyorum bile.Kardeşi,kardeşe kırdıran bi insan,cık bunlar.Din,vicdan olmayan biri Bir kınalı kuzuyla eşit olamaz mümkün değil.yüreğinize sağlık Başarılarınızın devamını dilerim
20 Ekim 2011 Perşembe 17:55
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
baş sağlığı
çok üzgünüm
canım yazını okudum helal olsun acaba kaç kişiyiz ağlayan sızlayan hala muhafelet devlet deniliyor soğuk kanlılıktan bahsediliyor nasıl bunu duyan gören ana soğuk kanlı olabilir herşey zaten terörün istediği gibi gidiyor arayı karıştırıp devam etmek biz çatışmayamı çıkacaz duyurulup öyle çıkılıyor terör sana söylüyormu ben geliyom hazır ol diye işte aslında boş değil uğraşıyoruz deniliyor ama herkez kendi menfaatinde bu dünyada canım ALLAHIM BÜYÜK şehitlerimizin analarınada sabırlar diliyorum
20 Ekim 2011 Perşembe 17:22
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri