Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Betül KURŞUN

EZANIMA KARIŞMA

21 Haziran 2011 Salı

Bu yazı tüm Kürt dostlarım, iyi niyetle ülkesini seven, bayrağına, EZANINA sahip çıkan Kürt kardeşlerim tenzih edilerek yazılmıştır.

Dostlarım bilirler…

Doğuda doğuşumdan mıdır, yoksa Kürt dostlarımdan mı bilinmez, Kürtlere karşı ayrı bir sempatim vardır benim. Çevremde yükselen seslere karşı hep ‘’durun bir de buradan bakın’’ diyen pencere olmuşumdur. Etrafımdakileri çok kızdırmışımdır ‘’Bırak Allah’ını seversen’’ den başlayıp, verip veriştiren cümlelere kadar.

Bu ülkenin Kürdistan olduğunu, benim de bir Türk olduğumu düşünürüm anlamak adına. Bana her sabah ‘’Ne Mutlu Kürdüm Diyene’’ cümlesinin, içimden küfrettiğimi bile bile söyletildiğini, Asker olup ‘’Ne Mutlu Kürdüm Diyene’’ diyen bir dağın eteğinde silah tuttuğumu hayal eder, azınlık psikolojisini yaşamaya çalışırım. Benim için yüce olan bu cümle acaba aynı uluhiyyete sahip mi diye sormak dahi aptalca olur elbette.

Neler hissedeceğimi, kendimi ait olmadığım bir yerde yaşıyormuş gibi düşünüp düşünmeyeceğimi tartmaya çalışırım.

Kısacası anlamaya çalışırım…

Ama bu kez anlamaya çalışmayacağım. Düşünmeyeceğim bile.

Anayasanın ilk 3 maddesi kadar değişmez, değişmesi dahi tartışılmaz bamtelleri vardır Müslümanların.

EZAN-I MUHAMMED-İ bizim bamtelimizdir. Ve bu gün en hassas yerinden basılmıştır bamteline.

Bugün bu Müslümanlar anlamıştır ki isteklerin sonu gelmeyecektir.

Yüz verilince astarı da mutlaka talep edilecektir.

Olmadığı, hissetmediği bir şeyi söyletmez, tüm anlamsız isteklerini anlamlandırmaya çalışırsak bir sonu gelir, iyi niyetimiz anlaşılır, böyle böyle ikilik sona erer diye umanlardan,‘’Andımızı okumak da mı zorlarına gider acaba?’’ diye düşünenlerdendik oysa biz...

‘’Acaba bu dayatmalarla mı’’ hırçınlaştırıyoruz diye düşünüp dileklerin dahası yerine gelsin diye dileyenlerdendik.

Ama ezanı Kürtçe okutmaya gelirse iş…

Samimiyetin bittiği noktadır.

Demek ki taviz tavizi doğurmaya devam edecektir komşu kazanı gibi.

Demek ki Kürdün özgürlüğü, Türkün tavizi ile doğru orantıda yol almaya devam edecektir.

İşin tartışmaya açık enteresan bir tarafı daha var ki; Kürtçe kanal diye tutturan Kürtler yayın hayata geçtikten sonra bu duruma da ehemmiyet vermez oldular.

Maymun iştahlı mısınız, yoksa eziyet mi amacınız diye düşünmekten alıkoyamaz olduk kendimizi.

Ne istediğinizi anlayamaz olduk.

Bundan sonraki özgürlük sınırı ne olacak diye düşünmekten korkar olduk.

Size destek veren, anlamaya çalışan binlerce duyarlı Müslümanı lütfen yitirmeyiniz. Her farklı dil ezanına bir Menderes mi bula bu ülke?

Sedaları Türkçe ezanla inlemiş bu memleketi, ikinci defa mahrum kılmayınız Muhammed (sav) dilinde ezandan.

Ezan birlik değimlidir. Rengi, ırkı, dili, memleketi ne olursa olsun, dini aynı olan herkesi bir çağrı ile, bir noktada toplayıvermesi değimlidir en hoş yanı. Niye ayrıştırmaktasınız öyle ise Habeş ezanını.

Kürde ayrı, Türke ayrı, Laza, Çerkeze ayrı mı okuna bu ezan anlaşıla diye. Herkes kendi dilinde mi çağrıla huzura.

Türk olup, Türkçe ezana karşı çıkmış bu millet Kürtçe ezana razı gelir mi hiç ?

Hem Kürt ulemasına yazık değil mi?

Vakti ile canlarından olan ulema caizi verir miydi bu bid’ata ?

En azından bunu düşünmelerini istiyorum tüm Kürt kardeşlerimden.

Ve tüm duyarlı Kürtleri inatla karşı çıkmaya, Ezan-ı Muhammed-e rabbin kelamı, Bilal dili ile sahip çıkmaya davet ediyorum.

Duanı Kürtçe et.

Türkçe bilmiyorsan Kürtçe konuş.

Ana dilinde Yayın yapan bir kanalı izle.

Irkını sev benim sevdiğim gibi.

Mealini Kürtçe oku.

Kitabını Kürtçe yaz.

Ama.

EZANIMA KARIŞMA…

SENİN DE EZANINSA SAHİP ÇIK !

 

 

BİZİ FACEBOOKTA BULUN

http://www.facebook.com/#!/pages/Habername-Bet%C3%BCl-Kur%C5%9Fun/166036873419125

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5310 defa okunmuştur
EZANIMA DOKUNMA
serkan inbat
Betül hanım makalenizi bugün okudum . makalenizin başında müslüman duyarlılığınızdan kaynaklanan faşizmi reddedip zayıf bi acabalı sesle de olsa, hepimizin etrafında duyduğumuz tamamen duygusal ve egzantirik ötekileştirici sesleri empatiye davet etmenizden bahsetmişsiniz. Ama sizinle ilgili bir duyarlılığın empati yaptığınız etnik kesimde rencide edildiğini düşündüğünüz anda devletin bireysel haklar konusundaki iyileştirmelere vede kendi yaptıüınız empatilere verdiğiniz taviz gözüyle bakmaya başlamanız ; aslında taaaa başından beri çok da samimi ve içselleştirilmiş bi empatiye ve duyarlılığa ulaşamadığınızı gösteriyor bilmiyorum farkına varır mısınız ??? Benim de önceleri yüzeysel kaldığım konularda çokça yaptığım gibi ( belki yüzeysel kaldığım konularda hala yapıyorumdur) ; kürdlere tamamen aynı düşünen aynı seyleri talep eden aynı ideolojilere sahip aynı evin bireyleri gibi genellemeci yaklaşmışssınız. Bu da karşı tarafı çok iyi tanımasanızda bu derin konular
12 Temmuz 2011 Salı 19:54
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Siz Meraklanmayın
Haydar
Betül Hanım, siz meraklanmayın Kürtler bu güne kadar Ezanına sahip çıkmıştır bu günden sonra da çıkacaktır. Yalnız girizgahtan sonra vaz ettiğiniz Taviz de ne ola. bu güne kadar ezilen, sömürülen, yok sayılan Kürtlerin EN İNSANİ VE TABİ Kİ İSLAMİ taleplerine taviz gözüyle bakmanız hakim ve tepeden bakmacı bir anlayışın ürünü olsa gerek. Bu anlayıştır ki süreci bu günlere kadar getirdi. Kürtlerin Anayasal güvence altına alınmayan tek bir hakları kalmayıncaya kadar bu işler durulur mu sanıyorsunuz. Bu arda konu İslam ise Kürtlerin tarih serivenini hatta yakın tarihini biraz incelemenizi öneririm. Selam ve Dua...
24 Haziran 2011 Cuma 19:17
Beğendim (1)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
EY YOLCU NEREYE BU GİDİŞ!
HAN YOLCUSU
Kavmiyetperest bireyler için sıradan bir davranış dinlere ve akaidlerine aykırı davranmak.Asıl garip olan durum daha önce şamanist Türkçülerin ve İttihatçıların denemiş olduğu bir yöntemi marksist Kürtçülerin denemiş olması.Balkan milliyetçiliği ve akabinde Türk milliyetçiliği ile virüs gibi yayılan ırkçılık fenomeninin Tarksist Türtçülerde etkisini yeni gösteriyor olması sonucu" din afyondur" tarzı varsayımlarla islama saldırmaları ne kendilerine nede beşeri ideolojilerine bir fayda sağlamaz.Herkesin bir hesabı varsa Allahu Teala nında bir hesabı var.Zalimler için Yaşasın Cehennem.Ne mutlu o kitabı sağdan verilenlere.
24 Haziran 2011 Cuma 10:39
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri