Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Betül KURŞUN

SEYR FM’İ MÜSLÜMAN KALARAK SEYREYLEMEK

20 Eylül 2012 Perşembe

Seyr Fm ‘ i dinliyorum. Bir hoca vaaz ediyor. Adını vermeyeceğim. Amacım bağcıyı dövmek değil. Üzümü yemek niyetindeyim. Öyle bir cümle kuruyor ki doğru anlamak için şöyle bir dikkat kesiliyorum. Diyor ki ; ‘’Senin namaz vaktinde telefonun çalıyorsa eğer, demek ki kafir ve imansız bir arkadaşın var. Bir Müslüman’ın namaz vakti telefonu çalmaz. O telefon çalıyorsa, namaz bitince telefonunu eline al ve o kişiyi arayınca açılmayacaklar listesine ekle. Demek ki namaz kılmayan bir arkadaşın var. Kafir bir arkadaşın var......’’ diye devam ediyor.


Dehşetime ket vurmak istiyorum dinledikçe. Bu nasıl bir cümle. Nasıl bir gaflet ben anlamakta güçlük çekiyorum.


İşte bu nedenle keyifle dinlediğim Seyr Fm’ e bir hatırlatma ve uyarı yapmak niyetindeyim.


Tebliğ ve irsad yapıyorum derken yapılan uslup hatalarının insanları birleştirmeyip ayırdığını, yakınlaştırmayıp uzaklaştırdığını unutmamak gerekir. İnsanlar bizim ne söylediğimizden evvel nasıl söylediğimize bakarlar.


Haklı olduklarını düşündükleri bir dava için hakaret ve karalamalara girerek davalarını ispatlamaya çalışan insanlar, velev ki haklı bile olsalar haksız düşerler. Bu hesabı yapamayanların düşündüklerinin ve diğer faydalı görüşlerinin de insanların gözünde hikmeti kalmaz.


Teberri etmedikçe, tevelli olmaz. Farzı herkes yerine getirebilir ama günahtan, kötülükten herkes kaçamaz. Ancak Salih insanların harcıdır bu haslet.


Şayet, Cehenneme insan göndermek elimizde olsaydı cennet sadece kendimize kalsın diye kendimiz hariç tüm insanları cehenneme gönderirdik... Oysa bir kulun dahi cehenneme gitmemesi için onca peygamber gönderilmiştir. Allah her kulunu azaptan, cehennemden kurtarmak isterken bizdeki bu kafir etme hevesi pek de dindari bir yaklaşım değildir.


''Bizim İslam'a yapacağımız en büyük iyilik, dünyaya, İslam'ı bizim temsil etmediğimizi ilan etmektir.” diyor Muhammed İkbal. Ben de bazen buraya gelmiyor değilim… Tebliğ etmenin temsil etmekle başladığını hatırlatmak isterim.


Namaz vakti bir kaç dakikadan ibaret değildir. Keza, Edirne ile Kars'ın namaz vakitleri de aynı değildir. Velev ki aynı olan bir yer olsun. Namaz kılmak imanın şartı da değildir. Hayır hayır… Farzdan bahsetmiyorum. Veya önemsizdir de demiyorum. Dinin direğidir. Baştır… Gövdedir…


‘’Küfre sokan’’ hallerden olmadığından bahsediyorum. Günah işliyor diyebilir, borçlu bir arkadaşın var diyebilirsiniz. Hatta arkadaşını ‘’namaza davet et’’ veya ‘’ben de namazda idim’’ diyerek hatırlatma yap’’ demek daha efdal bir söylem olur.


Lakin imansız… Kafir… Bir arkadaşın var denemez. Ben hiç sevemedim bu cenahı… Sanırım sevemeyeceğim de…

https://www.facebook.com/Betulkursunfan?ref=hl

https://twitter.com/BetulKrsn
 

 
Not: Mezhepler ve Çelişkiler Serisi Devam Edecektir.
Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8590 defa okunmuştur
fırsatçılık
muzaffer inneci
AKRADYO ya: bu yazdığınız resmen fırsatçılık. sizi de kınıyorum
02 Ekim 2013 Çarşamba 10:07
Beğendim (0)Beğenmedim (5)
YORUMUN DEVAMI
siz de biraz haddi aşmışsınız betül hanım
muzaffer inneci
=Haklı olduklarını düşündükleri bir dava için hakaret ve karalamalara girerek davalarını ispatlamaya çalışan insanlar, velev ki haklı bile olsalar haksız düşerler. Bu hesabı yapamayanların düşündüklerinin ve diğer faydalı görüşlerinin de insanların gözünde hikmeti kalmaz.= bunu söyleyen sizsiniz, sonra da 'bu cenahı sevemedim vs.' ifadeler. (sadece)bu cümleden dolayı muhatabınızdan özür dilemeniz gerek.
02 Ekim 2013 Çarşamba 10:06
Beğendim (1)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
..
m.kayra
adı geçen radyonun ismini vermeniz yanlış olmuş.tamam Hocayı sevmeyebilirsiniz,düşüncesini yanlış bulabilirsiniz ama unutmayın o radyoyu dinleyen binlerce insan var.bu yanlışı yazarlığınızdaki acemiliğe vermek istiyorum.
26 Eylül 2012 Çarşamba 17:10
Beğendim (4)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
...burada duralım
suna
Betül kardeşime eleştirim fazla geldiği için mi yayınlanmadı yazık...yazık...
21 Eylül 2012 Cuma 16:05
Beğendim (3)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
... orada bir duralım bakalım
suna
O hocayı tanımam, dinlemedim seyr fm i de çekmez zaten. Uslubu yadırgarken kendin üslup hatası yapmadın mı be kardeşim. Sana mı kaldı maksadını aşan ifadeleri hizaya sokmak? Eleştirin de haklı olabilirsin sözüm yok, ama sona eklediğin "Ben hiç sevemedim bu cenahı… Sanırım sevemeyeceğim de…"ifadesi Müslüman kardeşin söyleyeceği bir ifade olamaz.Belki kişisel bir problemin olabilir ama, yaygınlaştırmaya kalkmak yeni yetme bir tarzdır. "Siz birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılamzsınız"sözü umarım bir şeyler hatırlatıyordur.Bu ifadelerle nasıl bir kardeşlik örneği sergileyebiliriz? Kibir kokusu geliyor burnuma. Bu hataların geçici olduğunu düşünerek seni Allah için seviyorum kardeşim.
21 Eylül 2012 Cuma 15:33
Beğendim (3)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri