Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bilgin ERDOĞAN

Malcolm X ten Metin Yüksele Küresel ırkçılık

28 Şubat 2013 Perşembe


Malcolm X ten Metin Yüksele : Siyahilerin Tarihi Şubat Ayı Kutalamaları bağlamında Küresel ırkçılık

Şubat ayı Amerika ve Kanada da yaşayan siyahi kökenlilerin, tarihlerini,kimliklerini ve mücadelelerini andıkları ve   " Black History Month" olarak ifade ettikleri özel bir etkinlik ayı olarak biliniyor. İngilterede Ekim ayında yapılan bu kutlamalar Amerikada 1962 yılından beri Şubat ayında yapılmaktadır.

1926 yılında Cater G Woodson isimli siyahi bir tarihçi ve aktivist tarafından başlatılan bu etkinlikler yıllardır devam etmekte. Şubat aynı zamanda köleliği kaldırma adına savaş veren Amerikan başkanlarından Abraham Lincoln'un ve köleliğin kaldırılması için mücadele vermiş reformist, konuşmacı ve yazar olan Frederick Douglass'in doğdukları ay.Douglas aynı zamanda Klu Klux Klan isimli siyah karşıtı ırkçı bir orgutle mücadele vermiş bir isim olarak biliniyor.


Malcolm X ise yine bu ayda hatırlanması gereken mühim bir isim zira o da 21 Şubat'da yeryüzünün damarlarına kan verenlerden. Dolayısıyla Şubat ayı " Siyahilerin Tarih Ayi" olarak biliniyor

Siyah sözcüğü Türkçeye Farsçadan, zenci sözcüğü Arapçadan geçmiştir. Arapça zenc sözcüğü "siyah" anlamına, zenci sözcüğü "siyahî" anlamına gelir.Köle ticareti ile özdeşleştiği için Anglosakson toplumlarda hakaret kabul edilerek artık kullanılmayan "Negro" sözcüğü Latince niger (siyah) sözcüğünden İspanyolca ve Portekizceye geçmiştir. Negro sözcüğü Türkçeye zaman zaman zenci olarak çevirilse de aralarında birincil anlam benzerliği haricinde bir dilbilimsel ilişki yoktur ve zenci kelimesi Türkçede hiçbir zaman "köle" anlamında kullanılmadığı için hakaret anlamı taşımasada Amerikada bir siyahiye karşı kullanıldığında tahkir anlamı taşımaktadır.Negro kavramını siyasi ve sosyal bağlama çekersek bizdeki 'irtica ve murteci" kavramlarına tekabül etmektedir

Alex Haley'in "Kökler" isimli romanından uyarlanan diziyi çocuk yaslarimda izlediğimden bu yana siyahilerin haklı kimlik mücadelesine hep sempatiyle bakmisimdir. Kunta Kinte'nin kırbaçlanmasina rağmen ismini değiştirmeme direnişi sahnesi aradan yıllar geçmesine rağmen hafızamdan asla çıkmayan bir sahnedir. Yıllar sonra romanı orjinalinden okuduğumda Kunta Kinte'nin müslüman olduğunu öğrendiğimde ona yönelik sempatimin sevgiye inkılap ettiğini hissetmiştim. Kunta Kinte'nin hikayesini vahyin inşa ettiği tasavvurla okursak aslında Kunta Kinteleri Firavunlarin hakim olduğu Kadim Mısırda veya Ebu Cehiller'in Mekkesinde hatta günümüz muhtelif siyasi coğrafyalarında görebilmek mümkün olacaktır.

Bir tevafuktur ki Türkiye'de de  Beyaz Türkler tarafindan  Metin Yüksel de 23  Subat 1979'da ülkücü katiller tarafindan şehid edilmisti. Şubat  ayi mademki Amerikada siyahiler icin kutlaniyor,Türkiye'de de yerli Kuntakintelerin veya Malcolm X lerin tarihi ayı olarak mı hatırlanmalı ?

Beyaz Amerikalılar nazarında nasıl ki Siyahiler 'öteki' tasavvur edilerek dışlanmislarsa misak-i milli icindede birileri aynı akibete ve muameleye maruz kalmışlardır. Turkiye'nin içerideki 'oteki' si kanımca resmi ideolojinin biçtiği kalıplara uymayan ve onu kabul etmek istemeyen herkesi kapsamaktaydi. Turkiye'nin siyahileri ise yeni yeni haklarına kavusabilmekteler bugünlerde.

Tayyib Erdoğan, milliyetçiliği ayaklar altına alıyoruz diyerek ırkçılığın bu ülkede olmaması gerektiği açık bir dille ifade etti. Metin Yükseli yıllar önce şehid eden zihniyet biliyoruz ki ülkücü kafatasçı zihniyetti. Klu Klux Klan nasıl ki Hristiyanlıktan aldığı referansla ırkçılık yapıyorsa kendisini ülkücü olarak gören bazı kimselerde bir zamanlar sözde İslam referansıyla bu ülkede ırkçılık yaparak zulmün taşeronluğunu yaptılar.

Oysaki  İslama göre ırkçılığın atası Şeytandır.Zira Iblis, "O çamurdan ben ateşten yaratildim" diyerek kendi orijinine atıf yapmıştı. (Araf:7:12). Bu konuda net ve açık olmak lazım. Yeyuzunde akan kanların müsebbibi bu mel'un ideolojidir. Pislik çukurlarını yok etmeden sinek ve haşerattan kendinizi koruyamayacaginiz gibi ırkçılık gibi mel'un ideolojilerden arınmadikca cinayet ve katliamlardan kurtulabilmemiz mümkin değildir.

Adolf Hitler Holokostunda yaklaşık 11 milyon insan katledildi. Bu katliamda yaklaşık 6 milyon Yahudi katledilirken zulme maruz kalan Çingeneleri, es cinselleri ve Yehova sahitlerinide unutmamak lazım.


Adolf Hitleri lanetlerseniz, lanetinizi tarihin tozlu sayfalarında kalır ama onun ırkçı ideolojisini lanetlerseniz kendi yaşadığınız çağdan ve coğrafyadan misalleriyle karşı karşıya kalırsınız ve onlarıda lanetlemek durumunda olursunuz.

O mezalimin örneklerini bugün İsrail Gazzede yaptığı halde niye ses çıkartılmıyor? Oysa ki erdem sadece kendi ırkından ve inancından insanlar zulme uğradığında bu zulmü haykırmak değil belki başka ırklardan ve inanç gruplarından insanlar zulme maruz kalıncada bu mezalimi  haykirabilmektir.

1895-1896 yıllarında İstanbul Ermeni Patriği Mateos İzmirliyan'in Abdülhamide suikast düzenlemeye kalkmasına bir müslüman olarak ne kadar karşıysak , Agos gazetesi yazarı Hırant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde bazı ırkçı odaklar tarafından öldürülmesini aynı duygu ve halet-i ruhiyeyle lanetlemeye mecburuz. İsrail'in Gazze'de yaptıklarının bir müslümanların içlerinin parçalaması kadar , Tel Avivde bir çocuk otobüsü patladığında yüreklerin daglandigi gün insan olduğumuzu anlayabileceğiz. Zira adaletin gereği olarak mazlumun ve zalimin kimliği asla sorgulanmamalidir.


Malcolm X , arkasında henüz kim olduğu bilinmeyen ırkçı siyahiler tarafından şehid edildi. Bu ırkçı siyahiler kendilerini "Nation of İslam" (İslam Ulusu) örgütüne nispet ediyorlardı. Metin Yüksel ise yine arkasında kimin olduğu belli olmayan birtakım ırkçı kimseler tarafından katledildi. O kimselerde kendilerini MHP'ye nispet ediyorlardı. Malcolm X babası belli olmayan bir Amerikalı siyahi bir müslüman aktivist , Metin Yüksel ise babası alım Türkiyeli bir Kürt akıncı. Malcolm X'i ve Metin Yükseli şehid eden zihniyet ise aynı. Biri Türk ırkçısı diğeri zenci ırkçısı.

Kanaatimce ırkçılık, vicdanın ve kardeşliğin kollarındaki kelepçe . Bilincin sıvıya tekabül etmiş hali olan gözyaşı  ise bu kelepçeyi kıracak yegane miftah belkide . Evet, ırkçılık ruhi bir maraz evrensel kardeşliğin bünyesinde.Tü m bebeklerin hı ckı  kları  n benzer ve tüm annelerin gözyaşlarının renginin aynı olduğunu anladığımız gün yeneceğiz bu hastalığı. Aksi takdirde Malcolm X ten Metin Yüksele kadar tüm misallerde gördüğümüz gibi mazlumların rengi,ırkı,dili ve coğrafyası degişsede zulmün rengi asla değişmeyecektir.

Şubat ayı , ırkçılığı lanetleme ayı olarak ilan edilmeli belkide. 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5196 defa okunmuştur
Aciklama
Bilgin Erdogan
Sevgili Ahmet bey, Malcolm X, 1952 de Nation of Islam (Islam Ulusu) denilen Elija Muhammed'in orgutune katildi. Gercek anlamda Islamla tanismasi Mart 1964'tur ve sehid edilmesi 1965 yilinin Subat ayinda olmustur. Gercek Islami tanimasi bir yildir ama muhim bir isimdir. Metin Yuksel ise muslumanlar arasinda bir genclik lider olarak taniniyordu. Komusnitlerin Deniz Gezmisi gibiydi. Onlar arasinda renk, cografya ve dil farki olmasina ragmen ikiside irkci bir takim kimseler tarafindan sehid edildiler. Bugun MHP cizgisindeki ulkuculerin icinde Metin Yukseli saygiyla yadedenler olabilecegi gibi Nation of Islam icindede Malcolm X i sevenler ve o suikasti kinayanlar var. Hatta ne kadar samimi bilemem ama Farkhan onlardan birisi. Ancak ben sahislardan ziyade irkciligi elestirdim. Firavun dahi olsa kimseyi tahkir etmek prensibim degildir. Bu arada merhum Yaziciogluna buradan selam olsun. Rabbim ona rahmetiyle muamele etsin. O da kanimca Malcolm gibi hakikati bularak yolunu ayiranlardan.
01 Mart 2013 Cuma 01:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kuclere hakaret deil mi?
Ahmet Mekki
Bilgin Bey, Malcom X YILLARCA ırkçılığa karşı mucadele etmiş, ABD'yi neredeyse degiştirmiş bir büyük lider. Metin Yüksel ise genç yaşta şehit olmuş o kadar. Yani ikisini KIYASLAMANIZ biraz uygun gelmedi bana. Bir de ülkücülerin TAMAMINI AYNI kefeye KOYMAYALIm lütfen. Merhum Muhsin Bey ve BBP'de ülkücüdür UNUTMAYALIM.
28 Şubat 2013 Perşembe 03:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri