Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bünyamin ZİLE

Kim Yobaz?

08 Ekim 2008 Çarşamba

Bu konuda yazı yazmaya karar verdiğimde doğrusu biraz irkilmedim, korkmadım diyemem. Ankara'nın en işlek caddelerinden birine girip, elinize mikrofonu alıp önünüze gelen herkese yobazı tarif eder misin, kim yobaz? diye soracak olsanız; 70'li yılların Türk filmlerinde kara cübbeli, kara takkeli, dini kendi çıkarlarına göre yorumlayan ahlaksız ve kişiliksiz dindar tiplemesi karşınıza çıkacaktır. Çünkü toplumumuz uzun yıllar böyle yönlendirilmiştir.

 

İlk algılanan din yobazı olduğuna göre dindarın yobazı olur mu? Önce bunu irdeleyelim.

 

Bilindiği gibi halkımızın % 98'i Müslümandır. O halde din denince İslam dininden başlamak gerekecektir. İslam dinin değişmeyen esasları vardır. “imanın esasları” “İslam'ın şartları” gibi. Bir de İslam dinin ictimai konularla ve muamelatla ilgili tasarrufları vardır. Tasarruflar değişen gelişen toplumsal şartlara göre, toplumlar arasındaki örf, adet, ve ananelere göre yeniden yorumlanıp değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse 'İslam'ın ilk dönemlerinde dine ısındırılmak istenen “muellefeyi gulub” diye tarif edilen bir guruba Tövbe suresi 60. Ayet emri gereğince zekat verilmektedir. Hazreti Ömer kendi döneminde bu guruba zekat verilmesinin gereksiz olduğuna inanmıştır. Bunlara zekat verilmesini gerektiren şartların ortadan kalktığına inanmıştır. Bu örnek de göstermektedir ki İslam dini statik bir değil, dinamik bir dindir. Buna tarihten bir örnek verecek olursak; 9. Yüzyıl ile 12. Yüzyıllar arasında hüküm süren ilk Türk İslam devleti KARAHANLILAR döneminde “maveraünnehir üniversitelerinde Kuran-ı Kerim'deki ayetler tartışılmakta dahası tanrının varlığı yokluğu bile tartışılmaktadır. İslam'da Bu tür yorumların yapılamayacağını iddia eden taassup sahipleri yok mudur? Elbette vardır. Ve bunlar fikri sabittir.

 

Yine dinden bir örnek vermek gerekirse dünyanın en iyi şarabından dünyanın en iyi sirkesi yapılmaktadır. Şarap dinimizce haramdır. Ama içine belirli oranda tuz atılırsa sirke olmaktadır. Bir Müslüman bunun aslı şarap ben bu sirkeyi kullanmam derse aklını yıllık izne göndermiş olur. Bu bir taassup durumudur. Diğer ifade ile fikri sabitliktir.

 

Yaklaşık bir yüz yıla yakın Karl Marks'ın fikirleri kitlelerin büyük bir kısmını peşinden sürükledi ancak 1917 Ekim Devrimi ile birlikte Karl Marks'ın fikirleri Sovyetler Birliği ve peyklerinde uygulama alanı buldu 1980'li yıllarda iflasla sonuçlandı. Bu uygulamanın dünyamıza; çeşitli sosyal politikaların geliştirilmesi uygulanması anlamında faydaları da oldu. Ancak hala dünyanın en iyi siyasal düzeni Marksist Leninist ilkeleri içeren komünist düzen demek de bir fikri sabitliktir.

 

Ülkemizde en çok tartışılan konulardan biride laiklik konusudur. Devletler, çeşitli tüzel kişilik şeklinde örgütlenen kurumlar laikler olabilir. İnsanlar da ateist olabilir, deist olabilir, laikliği benimseyebilir. Eğer laiklik bütün dinler arasında nötr kalmaksa ve Ülkemizde olduğu gibi Müslümanlara deist yaşam biçimi laiklik olarak dayatılırsa tabiî ki dindar bir insan laik olamaz. Çünkü o bir Müslümandır. Dinler arasında nötr kalamaz deist yaşam biçimini kabul edemez.. ama eğer laiklik din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak şeklinde yorumlanıyorsa dindar bir insan pek ala laik olabilir, Atatürkçü ve demokrat olabilir. Bu tür bir insanı Atatürk ve cumhuriyet düşmanı ilan etmek de bir fikri sabitlik değil midir? Ya da 1940'ların Türkiye'sini  modernliğin ve demokrasinin “asrı saadeti” ilan etmek de bir fikri sabitlik değil midir?

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz ancak bir köşe yazısı sınırlarında tutmak zorundayız. Konuyu fazla dağıtmadan söylemek gerekirse her fikrin, her düşüncenin, her inancın bir fanatizmi vardır. Bir futbol takımının fanatiği, bir siyasal partinin fanatiği, ya da Dünya'da her hangi bir tarikat mensubunun tarikatı için kendini, bile bile ölüme göndermesi bir taassubun sonucu oluşan fikri sabitlik değil midir?

 

Yukarıda yapılan açıklamaların ışığında kimin yobaz olduğunu artık bilebiliriz diye düşünüyorum. Ben de artık kim yobaz çok iyi biliyorum.

 

Yobaz dar düşünceli diğer fikirlere açık olmayan, fikirleri kalıplaşmış, empati bile yapamayan “FİKRİ SABİTTİR”: siz ne dersiniz?

 

Yalnız burada bir tehlike var lütfen “fikri sabit”i “fikri takip”le karıştırmayalım.

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6398 defa okunmuştur
boyasına güvenen halılar güneşten korkmaz
yılmaz
"uyma dedi din size ,uydunuz dinsize ne icat ettiniz de engel oldu din size" ALBERT CAMUZ der ki:"İleride bir tarihçi çağımızın insanlarını şöyle tarif edecektir;"onlar gazete okur ve çiftleşirlerdi." irkilmene gerek yok .çağdaş yobazlardan başka bir şey umma .mecbure İNAL in bir sözüyle bitirelim "bazı insan gölge gibidir güneşe tahammülü yok."rize pazardan sevgiler..
31 Ekim 2008 Cuma 05:57
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
imanı sabitler olmadığı yer
isimsiz
bakıyorumda okadar açıklayıp yazmanıza rağmen hala fikri sabit ler var hala dindarlar böle düşünüyor diye sabitleyenler var aslında haklılar bizler dinimizin gereğini yaşayıpta mantık dini olduğunu gösteremediğimiz sürece bu karmaşa sürecektir
24 Ekim 2008 Cuma 11:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ya yeni hal ya izmihlal
o.işler
şairin dediği gibi eski muhal ya yeni hal ya izmihlal.yazınızı kim nasıl anlar beni ilgilendirmez şu kadarı var ki islamın hayatın içine nufuz eden bir din olduğu ve bu özelliğinin onu evrenselleştirdiği bir gerçektir.diğer bir gerçekte günümüz islam dünyasında bu gerçeği aktivite edecek kuralların yetkili organlarca işletilmediği veya işletilemediğidir.hissettiğiniz endişeyi anlıyorum.islami gelişimin önündeki problem diğer yobazlarda ve yobazlıklarda değil din adına yobazlık yapanlardadır.slm
09 Ekim 2008 Perşembe 11:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
doğru tanım
Yunus Emre Yavuz
"Yobazlık"ın doğru tanımını bu yazıdan öğrendim. Yazara teşekkür ediyorum. Bu ve buna benzer daha pek çok kavramı doğru tanımlayıp zihnimizdeki kavram kargaşasına son vermeliyiz.
08 Ekim 2008 Çarşamba 22:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kolay kolay önlenemez
bunyamin zile
belirli kesimlerce dindarların yobaz olarak ya kasıtlı olarak yapılmaktadır. ya da cahillikten ileri gelmektedir. (buna bazı dindarların cahilliği ve taassubu da sebebiyet vermektedir.) bu durumun günümüzde kolay kolay önleneceğini sanmıyorum. Ancak kendini dindar olarak tanımlayanların taassuptan ve hurafelerden uzak durması lazımdır
08 Ekim 2008 Çarşamba 22:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri